کاربرد پوشش ضد حریق در صنعت و پتروشیمی

کاربرد-پوشش-ضد-حریق-در-صنعت-و-پتروشیمی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

کاربرد پوشش ضد حریق در صنعت و پتروشیمی

()

آشنایی با پوشش ضد حریق

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و البته رشد جمعیت نیاز به مسکن و فعالیت در این زمینه کاری افزایش یافته و خب البته فراهم کردن تجهیزات و امکانات از یک سو و تضمین امنیت استفاده از سازه‌ها از سوی دیگر دغدغه فعالان در این مشاغل بوده است. حادثه هیچگاه خبر نمیکند، شاید ما نتوانیم کاملا جلوی رخداد حادثه را بگیریم اما با درایت و ایمن سازی مناسب ‌میتوانیم خسارات ناشی از حادثه را به حداقل برسانیم. مخصوصا در محیط های کاری که افراد زیادی در‌ حال رفت و آمد هستند. لطفا تا پایان این مطلب از آذر ایستا بنا با ما همراه باشید تا درباره‌ی یکی از تجهیزات ایمن سازی صحبت کنیم.

پوشش‌ ضد حریق ‌یا فایرپروف برای مکان‌هایی که در معرض خطر آتش سوزی ‌می‌باشند بسیار مورد نیاز و ضروری است و فعالیت بسیار مهمی که باید انجام شود این است که جلوی پیشرفت و سرایت بیشتر آتش گرفته شود و بازه زمانی زیاد و کافی برای رسیدن نیرو‌های امدادی و آتش نشانی را به وجود آوریم. برای این منظور به کار‌گیری پوشش‌های ضد آتش (Fireproofing) بسیار سفارش ‌می‌شود چون که به ‌خوبی از بنا‌ها و سازه‌ها مراقبت ‌می‌نماید.

پوشش ضد حریق ‌یا فایرپروف، پوشش‌هایی هستند که مقاومت مواد و بناها در مقابل حریق را مهیا می‌کنند، به نحوی که در هنگام آتش سوزی تصادفی، سازه‌های مهم تا زمان کنترل حریق مقاومت می‌کنند. ضد حریق یا ضد آتش به معنای استفاده از برخی تولید‌ها روی مواد ‌یا بنا‌هایی می‌باشد که تشدید حریق را به کمترین میزان ‌می‌رسانند و به این ترتیب کارخانه ها و مکان‌های در معرض آتش سوزی بهره بیشتری از اجرای پوشش ضد حریق می‌برند.

پوشش ضد حریق کجا و چرا استفاده میشود؟

بیشتر بخوانید: طبقه‌بندی مکان‌ها با توجه به خطر ایجاد آتش سوزی

در پالایشگاه‌ها، نیروگاه‌های پتروشیمی، نیروگاه‌ها، ایستگاه‌های فرآوری، پاساژ‌ها، بنا‌های دریایی مانند سکو‌های نفتی و کشتی‌ها، تونل‌ها و بسیاری از مکان‌های دیگر که احتمال حریق در آن‌ها زیاد است، کد‌ها و استاندارد‌های گوناگون مانند (NFPA) جواز استفاده از پوشش ضد حریق را سفارش می‌نماید. برای این منظور، تجهیزات و بنا‌ها تا ارتفاع معینی‌ و یا تمام تجهیزات داخلی، طبق شیوه نامه‌ها ضد حریق ‌می‌شوند. برای نگهداری از طیف وسیعی از محصول‌های قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال در برابر حریق، اکثر اوقات به پوشش‌های ضد آتش نیاز می‌باشد.

IMG 20220405 134815
پروژه پوشش ضد حریق اجرا شده توسط آذر ایستا

مرحله اول حریق

مرحله اول حریق همیشه با احتراق در سطح رخ می‌دهد و از این رو تمرکز بر روی مراقبت از سطح ماده اساسی است. به علت ماهیت ارگانیک بودن پوشش سطح معمولی‌، به راحتی می‌سوزد و دود و بخارهای سمی تولید می‌نماید که در مواقعی که به حفاظت از حریق ‌یا جلوگیری از حریق نیاز بوده باشد، برای استفاده مطلوب نیست.

برخورد در برابر آتش و ‌یا مقاومت در برابر حریق برای بررسی مواد قابل اشتعال و غیر قابل اشتعال با به کارگیری از پوشش‌های ضد آتش و مقاوم در برابر حریق ‌یا محافظ در قبال آتش سوزی در نظر گرفته می‌شود. میزان تاخیر در حریق به صورت عمده به ضخامت پوشش، لایه ها و عملکرد فرمولاسیون بستگی دارد.

کاربرد پوشش ضد حریق در مجتمع‌های پتروشیمی

انتخاب پوشش محافظ حرارتی برای مراقبت از سازه‌های فولادی و مخازن فولادی موجود در مجتمع‌های صنعتی به‌ تعدادی آیتم بستگی دارد. از با اهمیت‌ترین مورد‌ها، قیمت پوشش ضد حریق و هزینه‌ی اجرای پوشش ضد حریق می‌باشد. موارد دیگری که از مهندسین انتظار ‌می‌رود در نظر داشته باشند ‌می‌توان به در دسترس بودن مصالح و امکان اجرا اشاره کرد.

شرکت آذر ایستا با بیش‌از ‌یک دهه سابقه اجرا در این زمینه با مناسب‌ترین قیمت پوشش ضد حریق در خدمت متقاضیان می‌باشد. از کار افتادن هر کدام از تاسیسات مجتمع‌های صنعتی می‌تواند موجب نقص‌ در کارایی سیستم مورد نظر گردد. وقوع آتش در مجتمع‌های پتروشیمی موجب خسارات بسیار زیادی می‌شود. به عنوان مثال وقوع حریق در پالایشگاه ترکیه (1999) موجب ضرر 3.5 میلیارد دلاری به ترکیه شد. عمده‌ی این ضرر و زیان به جهت توقف تولید، تعمیر و بعضا جایگزینی بود.

درصورتی که تاسیساتی صدمه ببیند، نه فقط دغدغه‌ی تلف شدن سرویس‌ها و تولیدات، بلکه احتمال اینکه اینگونه صدمات برای کارمندان آن تاسیسات، محیط زیست و عموم مردم مستقیما خطرآفرین باشد، وجود دارد. با دقت به ساخت و استخراج حجم بسیار بالا‌ی نفت و مشتقات آن در کشور ایران کاملا معلوم است که در صورت بروز آسیب در سازه‌ی نگه دارنده ‌یا امکانات و ‌یا این که خطوط لوله هر مجتمع نفتی، روزمره چندین میلیون دلار به اقتصاد سرزمین خسارت وارد می‌شود که ‌این خودش نشان دهنده اهمیت ویژه نظارت برکارایی این خطوط در هنگام آتش می‌باشد.

کاربرد پوشش ضد حریق در صنعت پتروشیمی و صنعت شیمی

صنعت پتروشیمی بخشی از صنعت شیمی می‌باشد که محصولاتش را از نفت خام‌ یا گاز طبیعی ایجاد ‌می‌نماید. تولیدات پتروشیمی به گونه‌ای بوده که معمولا ‌یک واحد مهم در بالا دست، مواد اولیه واحد‌های دیگر را می‌سازد، مانند واحد الفین که با ساخت اتیلن نیاز واحدهای پلی‌اتیلن را تامین ‌می‌نماید. صنعت پتروشیمی از صنعت‌های مادر و اشتغال‌ زا می‌باشد که تحت عنوان تغذیه‌ کننده بقیه قسمت‌های صنعت می‌تواند تحت عنوان موتور حرکت اقتصاد کشور‌های رو به پیشرفت نقش مهمی را اجرا ‌می‌کند. هر مجتمع پالایشگاه‌ یا پتروشیمی از چندین واحد و هر واحد از ده‌ها بنا و تجهیزات ساخته شده است.

چنانچه که سازه‌ها ‌یا تجهیزات اصلی از کار بیفتند‌ یا اینکه دچار خرابی زیاد شوند، باعث توقف و ‌یا ایجاد آتش سوزی ‌یا حتی انفجار می‌گردند. اهمیت دادن به استفاده از پوشش‌های مقاوم حریق برای مجتمع‌های صنعتی و پتروشیمی‌ها از مشخصه‌های زندگی جدید می‌باشد، تا صنعت را از مخاطرات ناشی از آتش سوزی و حریق مصون نگه دارد. تجربیات نشان داده است که هزینه‌های و ضرر و زیان ناشی از آتش سوزی 10-300 برابر مخارج ضد حریق نمودن‌ یک پروژه می‌باشد.

انواع روش برای اجرا‌ی پوشش ضد حریق

در صورت وقوع آتش در ساختمان بلند‌ و پارکینگ‌ها، در طی 10 تا 15 دقیقه دما به نقطه نرم شدگی و تسلیم بنا رسیده و سازه تحمل بار را نخواهد داشت و نهایتا فرو خواهد ریخت. طبق استاندارد ASTME-119 میزان دمای بحرانی ستون‌ها 538 درجه سانتی‌گراد و همچنین برای تیرها 598 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در صورت استفاده از پوشش ضد حریق، بستگی به ضخامت اجرا شده بنای فلزی 1-3 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت خواهد داشت. انواع پوشش‌های مقاوم در برابر حریق جهت نگهداری بنا

  • پوشش ضد حریق با مواد پاششی معدنی
  • پوشش ضد حریق با رنگ‌های منبسط شونده
  • پوشش ضد حریق با بورد‌ها و پنل‌های ضد آتش

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رنگ ضد حریق

مواد پاششی معدنی

در‌ این شیوه بنا‌ی ساختمان با پاشش مواد معدنی مقاوم حریق برای بازه زمانی معین مراقبت می‌شود. میزان ضخامت پاشش مواد بستگی به پیاده سازی بنا و بازه زمانی موردنیاز مقاومت در برابر آتش دارد. به کارگیری از این پوشش‌ها به خاطر اطمینان از صحت کارایی و توجه اجرای پوشش ضد حریق، از رنگ‌ها و بورد‌ها رایج‌تر است همینطور نسبت به دو پوشش دیگر از خاصیت مقاومتی بهتری برخوردارند و می‌توانند بنا را تا چهار ساعت در مقابل آتش سوزی، عایق نمایند. این مواد به شیوه پاششی اعمال می‌شوند.

رنگ‌های منبسط شونده

این پوشش‌ها معمولا بر پایه آب ‌یا حلال هستند و با ضخامت حداکثر 6 میلی متر اعمال می‌شوند. در درجه حرارت‌های 270 الی 300 درجه سانتی گراد به علت وقوع‌ یکسری واکنش‌های شیمیایی، گاز‌های خنک کننده‌ای آزاد کرده و با پف کردن تا حدود 20 برابر ضخامت اولشان افزایش حجم داده و‌ یک لایه عایق زغالی(char) ایجاد ‌می‌نمایند. بدین صورت از بنای ساختمان در برابر آتش محفاظت ‌می‌کنند. از این پوشش‌ها در حالت خاص به منظور محفاظت از بنا‌های فلزی و سطح‌های داخلی ساختمان استفاده می‌شود.

برد‌های مقاوم در برابر حریق

بردهای مقاوم در برابر حریق، از روش پرس ترکیب رزین‌های خاص ‌یا الیاف پشم سرامیک و شبیه به آن و به طور ورقه ورقه ساخته می‌شود که در ضخامت‌های ۱۰، ۱۵، ۲۰ و ۲۵ میل قابل ساخت و ساز و عرضه به بازار میباشد. به کارگیری از برد‌های ضد آتش همه‌گیر بوده و درضمن سریع‌ترین شیوه مقاوم سازی در مواجهه با حریق و حفظ از ساختمان می‌باشد.

کاربرد پوشش‌ ضد حریق

مبتنی‌بر ضوابط و شیوه نامه‌های سازمان آتش نشانی و نیز بقیه استاندارد‌های داخلی مانند

  • مبحث ۳ ضوابط ملی ساختمان
  • نشریه ۴۴۴ و ۴۴۵ مرکز پژوهش‌های مسکن
  • نشریه ۱۱۲ معاونت طراحی برنامه و بررسی راهبردی ریاست جمهوری

شاتکریت پوشش ضد حریق پایه سیمانیمی‌­بایست تمامی اجزای باربر بنا در ساختمان‌های بزرگ در برابر آتش سوزی ایمن گردند. لذا این پوشش‌ها در ساختمان‌های مسکونی، مرکز‌های تفریحی و ورزشی، مرکز‌های تجاری و اداری، پارکینگ‌های طبقاتی، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌ها، پادگان‌ها و مرکز‌های نظامی، مرکز‌های آموزشی، کارخانجات و مرکز‌های صنعتی، خوابگاه‌ها و پانسیون‌ها، انبار‌ها و مراکز دپوی محصول، مراکز مراقبت کودکان، سالمندان و معلولان، پالایشگاه‌های نفت و گاز، تالار‌های سینما و مدرسه‌ها و مراکز آموزشی کاربرد دارند.

در پایان این نوشته‌ی علمی ذکر میکنیم اگر شما هم جزو افراد مسئول، دلسوز و محتاط هستید کافیست با شرکت آذر ایستا ارتباط برقرارکرده و از خدمات اجرایی و مناسب ترین قیمت پوشش ضد حریق این مجموعه استفاده کنید.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.