انجمن ملی حفاظت از آتش NFPA چیست و چه استانداردهایی دارد؟

What is the National Fire Protection Association

انجمن ملی حفاظت از آتش NFPA چیست و چه استانداردهایی دارد؟

()

انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی (National Fire Protection Association) یا به اختصار(NFPA)، انجمنی جهانی و غیرانتفاعی است که در سال 1896 به وسیله گروهی از شرکت های بیمه به منظور استاندارد سازی بازار سیستم های اسپرینکلر در آمریکا بنیانگذاری شد.

NFPA اکنون یکی از معتبرترین و تأثیرگذارترین انجمن های حفاظت از آتش در جهان است و در تدوین استانداردهای بین المللی برای حفاظت از آتش و ایمنی عمومی نقش بسیار مهمی دارد. این انجمن ابتدا در حوزه اسپرینکلر و اطفاء حریق فعالیت خود را آغاز کرد و سپس به سیستم های برقی و دیگر جنبه های طراحی و ساخت ساختمان توسعه یافت.

تاریخچه ی انجمن NFPA

تا سال 1904 اعضای این انجمن فقط شرکت های بیمه ای بودند اما سپس، افراد دیگر صنایع نیز در تهیه کدها و استانداردها شرکت میکردند. سال 1905 دپارتمان آتش نشانی شهر نیویورک اولین دپارتمانی بود که در انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی نماینده داشت. اما در حال حاضر بسیاری از سازندگان تجهیزات، شرکت های بیمه، انجمن های مهندسی و دپارتمان های آتش نشانی و… در این سازمان نماینده دارد.

وظیفه انجمن ملی حفاظت از آتش

انجمن حفاظت در برابر آتش در سایت nfpa ماموریت خود را به این صورت توضیح داده است که: “ما به کمک بهره گیری از اطلاعات، دانش و عشق و علاقه به کاهش تلفات و حفظ جان انسان ها کمک میکنیم.”

در سایت این سازمان آمده است که: “به طور کلی به عنوان سازمان استانداردها شناخته شده است و این ها ستون فقرات کار هستند و همیشه هم به همین روال خواهد بود و ماموریت ما فراهم کردن داده ها و دانشی است که شما برای انجام درست کار خود در محیط متغیر امروزه نیاز دارید.”

یکی دیگر از وظایف مهم این سازمان برچسب گذاری مواد شیمیایی خطرناک است که به لوزی شناسایی خطر شهرت دارد. سیستم علامت گذاری خطر NFPA یک سیستم استاندارد است که برای هشدار دادن به افراد در مورد وجود مواد خطرناک در یک مکان خاص طراحی شده است. این سیستم به آنها کمک میکند تا خطرات موجود را شناسایی کرده و برای کنترل اضطراری عملیات کنترل آتش سوزی برنامه ریزی نمایند.

بیشتر بخوانید: با سیستم اعلام حریق وایرلس آشنا شوید

لوزی خطر استاندارد NFPA

انجمن حفاظت در برابر حریق آمریکا NFPA استانداردی به نام لوزی خطر(NFPA Hazard Diamond) طراحی کرده است که شامل 4 لوزی با رنگ های متفاوت است و هر کدام از رنگ ها نماینده شرایط ویژه ای میباشد. برچسب به این صورت است که یک لوزی به چهار لوزی دیگر تقسیم شده است و لوزی آبی برای خطرات بهداشتی، لوزی قرمز برای آتش گیری، لوزی زرد برای واکنش پذیری و لوزی سفید برای خطر های ویژه بکار میرود.

روی هر کدام از این لوزی های رنگی اعدادی درج میشود که نمایانگر درجه خطر است که صفر به منظور کم ترین خطر و 4 به منظور بیشترین خطر است. به دلیل تنوع و تعداد بالای مواد شیمیایی و خطرات مرتبط، این سیستم علامت گذاری استانداردی حیاتی برای ایمنی و امنیت در محیط های کاری و صنعتی میباشد.

NFPA standard hazard rhombus

حیطه انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی

دامنه این سازمان شامل موارد ذیل است

 • بررسی پایدار و حتی موقتی سازه ها، فرآیندهای ساخت، تجهیزات، سیستم های مختلف مورد نیاز ساخت و محل های مرتبط با ایمنی آتش
 • بررسی آتش سوزی، انفجار، حوادثی که به وسیله مواد های شیمیایی خطرناک رخ می دهد و حوادث اظطراری که به آتش سوزی مرتبط است
 • آموزش صحیح ایمنی انسان و آتش به بخش های مسئول، کارمندان و عموم مردم
 • بررسی طرح های ساختمانی، نقشه کشی ها و مشخصات سیستم های ایمنی آتش، تدارکات، مواد شیمیایی خطرناک و دیگر مسائلی که مربوط به ایمنی انسان در برابر اتش سوزی میشود
 • کنترل و پیش بینی رویداد های خاص شامل: سازه هایی با رفت و آمد زیاد، انجمن های مردمی، شهر بازی ها، رویداد های خروجی و سازه های موقتی. تزئین خانه ها و مواد قابل آتش سوی که به گسترش آتش سوزی و تولید دود کمک میکند. انبارداری درست و حمل و نقل صحیح گازها، مایعات و جامدات. کنترل ادارات و اورژانس ها.

استانداردهای خروج اضطراری در سازه

انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA)، به عنوان یک مرجع برجسته در زمینه ایمنی آتش سوزی، به خصوص در حوزه خروج از ساختمان یا سازه در مواقع اضطراری، توصیه‌ها و استانداردهای مهمی را تعیین کرده است. در این مقاله، دستورالعمل و استانداردهای خروج اضطراری NFPA برای خروج از ساختمان و چگونگی کمک به ایمنی ساکنان در مواقع اضطرار تعیین شده است را بررسی کردیم.

این استانداردها و دستورالعمل‌ ها به طور مستقیم به تنظیم و تعیین مسیرهای خروج، ابزارهای اطفاء حریق، تجهیزات ایمنی و همچنین آموزش و آمادگی ساکنان برای مواجهه با خطرات مربوط به آتش سوزی میپردازند. با بررسی این استانداردها، ما می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که ساختمان‌ ها و سازه‌ ها به طور کامل برای حفظ ایمنی ساکنان و مقابله با آتش سوزی آماده شده‌اند.

دستورالعمل و استانداردهای خروج اضطراری NFPA

افراد و اهداف انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی

سازمان NFPA امروزه شامل نمایندگانی از معماران، مهندسان ساختمان، مهندسان برق و بازرسان، استاندارد جهانی آتش نشانی، سازمان ها و شرکت های خدمات ایمنی و آتش نشانی، فعالان حوزه مراقبت های بهداشتی و آتش سوزی های صنعتی، انجمن بین المللی آتش نشانان و افراد فعال در زمینه توسعه و تحقیقات میباشد.

این سازمان در حال حاضر بیش از پنجاه هزار عضو در سراسر جهان دارد که همواره در حال به روزرسانی استاندارد جهانی آتش نشانی و توسعه لیست استاندارد های NFPA هستند. انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی NFPA نقش مهمی در تبیین و تعیین استانداردهای حفاظت از آتش سوزی دارد، اما علاوه بر این، این انجمن نقش بسیار مهمی در آگاه سازی عموم جامعه در سنین مختلف نیز داشته و دارای آموزش های تخصصی و تحقیقاتی است.

از جمله فعالیت های تحقیقاتی این سازمان میتوان به بررسی سوانح آتش سوزی، آنالیز حریق و تحقیق درباره آن و همچنین بنیاد تحقیقات حفاظت در برابر آتش اشاره کرد. استاندارد انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی NFPA در مقایسه با سایر استانداردهای بین المللی آتش، اولویت دارند و تمام سازمان های مشابه نیز به استانداردهای آن احترام میگذارند و به عنوان یک مرجع معتبر میشناسند.

بیشتر بخوانید: طبقه‌ بندی مکان‌ ها با توجه به خطر ایجاد آتش سوزی

یکی از مهمترین اهداف این سازمان توسعه آگاهی، دانش و بهبود کیفیت روش های حفاظت در مقابل آتش سوزی است که همین مورد شامل موارد دیگری نیز میشود و حفاظت های الکتریکی و طبقات اعضا که به شرح ذیل است.

 • اعضای دارای حق رای
 • اعضای بدون حق رای
 • اعضای قانونی (عادی)
 • اعضای ملی (رئیس)
 • اعضای افتخاری

اعضا اصلی

افرادی که سن آن بالای 65 یا بیشتر دارند و باید دارای شایستگی عضو اصلی شدن را داشته باشند. کسی که عضو اصلی میشود دارای همه منافع اعضای قانونی میباشد و موظف به پرداخت مالیت تعیین شده از طرف آیین نامه میباشد..

اعضا قانونی

اعضای قانونی عموما تمایل به توسعه و پیشرفت اهداف انجمن دارند و باید حتما دارای شرایط اعضای عادی باشند. یک عضو عادی یک حق رای در تصمیمات مهم انجمن را دارد و حتما باید عوارض تعیین شده از طرف آیین نامه را پرداخت کند.

اعضا تحقیق

اعضای تحقیق هم دارای حق رای میباشد و به طور دائم برای 55 سال شایستگی ماندن در عضو تحقیق را دارد. این عضو دارای همه منافعی که اعضای قانونی دارند، میباشد؛ اما از پرداخت مالیات معاف است.

اعضای افتخاری

فردی که در تعیین عضو انجمن روی پیشنهادات و انتقادات هیئت مدیره فعالیت می کند. هر کسی که عضو افتخاری باشد، همه حقوق و بهره های عضو قانونی را دارد فقط از مالیات سالیانه معاف میشود. سپس بعد از عضویت نیز هیئت مدیره تواند با 2/3 آرا هر عضویتی را باطل کند. سپس به وسیله هیئت مدیره به دلیل قصور در پرداخت بدهی یا عدم فعالیت میتواند به عضویت پایان دهد.

طبقات دیگر اعضا

هیئت مدیره ممکن است طبقات اضافه شده عضویت بدون دای اضافه یا کم یا حتی تغییر دهد.

حقوق عضویت شامل مواردی است که به طور مثال ساختار حق عضویت باید در زمان های متفاوت به وسیله هیات مدیره تعیین شود. این جلسات طی هر ماه برگزار میشود، مگر اینکه خود هیئت مدیره به طریق مختلف تعیین کند که از جوانب مختلف تصمیمات را می گیرند و وظایف را از طرق مختلف اعلام میکنند.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اجرای پوشش مقاوم حریق

نمونه‌هایی از استانداردها و کدهای انجمن محافظت از آتش سوزی

 • کدهای مربوط به اطفا حریق NFPA1
 • استانداردهای آزمایشی یکپارچه اطفا حریق و سیستم های ایمنی زندگی NFPA2
 • استانداردهای اطفا حریق قابل حمل NFPA10
 • استانداردهای سیستم اطفا حریق دی اکسید کربن NFPA12
 • فعالیت های سازمان NFPA

What is the National Fire Protection Association

فعالیت های سازمان NFPA

به عنوان یک سازمان برجسته در زمینه حفاظت در برابر آتش و ایمنی عمومی، NFPA فعالیت های تحقیقاتی متنوعی را انجام میدهد. این فعالیت ها شامل بخش آنالیز و تحقیق آتش، بررسی سوانح آتش سوزی، بنیاد تحقیقات حفاظت در برابر آتش و کتابخانه چارلز مورگان میباشد.

کتابخانه چارلز مورگان، یکی از بزرگترین کتابخانه های دانش آتش در جهان است و منابع ارزشمندی را در زمینه تحقیقات آتش و ایمنی فراهم میکند. این فعالیت ها به منظور بهبود استانداردها و راهکارهای جدید برای پیشگیری از حوادث آتش سوزی و افزایش ایمنی عمومی انجام میشود.

جمع بندی

در این مطلب سعی شد تا کمی با انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی، آشنا شده و درباره آن بیشتر بدانیم. انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) یک سازمان غیرانتفاعی است که به حفاظت از افراد و دارایی ها در برابر خطرات آتش متمرکز است. این انجمن برای ترویج استانداردهای حفاظت از آتش، آموزش و آگاه سازی عمومی در مورد خطرات آتش و اقدامات پیشگیرانه، تحقیقات و توسعه فناوری های جدید در زمینه حفاظت از آتش فعالیت میکند.

NFPA در تدوین استانداردهای ملی و بین المللی حفاظت از آتش و همچنین برگزاری دوره های آموزشی و کنفرانس های مختلف در این زمینه، نقش مهمی داشته و به عنوان یک منبع معتبر برای اطلاعات مربوط به حفاظت از آتش شناخته میشود.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up