انجمن ملی حفاظت از آتش NFPA چیست و چه میکند؟

انجمن-ملی-حفاظت-از-آتش-چیست-و-چه-میکند؟

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

انجمن ملی حفاظت از آتش NFPA چیست و چه میکند؟

()

انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی(National Fire Protection Association)، انجمنی جهانی و غیرانتفاعی است که در سال 1896 به وسیله گروهی از شرکتهای بیمه به دلیل بهتر شدن و ارتقا دادن استاندارد سازی بازار سیستم های اسپرینکلر در آمریکا بنا شد. محدوده کاری این انجمن از اسپرینکلرها و سیستم‌های اطفاء حریق آغاز شد و به سیستمهای برقی و دیگر جنبه های طراحی توسعه پیدا کرد.

تا سال 1904 اعضای این انجمن فقط شرکت های بیمه ای بودند اما سپس، افراد دیگر صنایع در تهیه کدها و استاندارد ها شرکت میکردند. سال 1905 دپارتمان آتش نشانی شهر نیویورک اولین دپارتمانی بود که در انجمن ملی حفاظت در برابر آتش سوزی نماینده داشت. اما در حال حاضر بسیاری از سازندگان تجهیزات، شرکت های بیمه، انجمن های مهندسی و دپارتمان های آتش نشانی و… در این سازمان نماینده دارد.

وظیفه انجمن ملی حفاظت از آتش

انجمن حفاظت در برابر آتش در سایت خود ماموریت خود را به این صورت توضیح داده است که: ما به کمک بهره گیری از اطلاعات، دانش و عشق و علاقه به کاهش تلفات و حفظ جان انسانها کمک میکنیم.

nfpa-logo
nfpa-logo

در سایت این سازمان آمده است که: به طور کلی به عنوان سازمان استانداردها شناخته شده است و این ها ستون فقرات کار هستند و همیشه هم به همین روال خواهد بود و ماموریت ما فراهم کردن داده ها و دانشی است که شما برای انجام درست کار خود محیط متغیر امروزه نیاز دارید.

یکی دیگر از وظایف مهم این سازمان برچسب گذاری مواد شیمیایی خطرناک است که به لوزی شناسایی خطر شهرت دارد. برچسب به این صورت است که یک لوزی به چهار لوزی دیگر تقسیم شده است و لوزی آبی برای خطرات بهداشتی، لوزی قرمز برای آتش گیری، لوزی زرد برای واکنش پذیری و لوزی سفید برای خطر های ویژه بکار میرود و هر کدام از این لوزی های رنگی اعدادی درج میشود که نمایانگر درجه خطر است که صفر به منظور کم ترین خطر و 4 به منظور بیشترین خطر است.

حیطه انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی

دامنه این سازمان شامل موارد ذیل است

 • بررسی پایدار و حتی موقتی سازه ها، فرآیندهای ساخت، تجهیزات، سیستم های مختلف مورد نیاز ساخت و محل های مرتبط با ایمنی آتش
 • بررسی آتش سوزی، انفجار، حوادثی که به وسیله مواد های شیمیایی خطرناک رخ می دهد و حوادث اظطراری که به آتش سوزی مرتبط است
 • آموزش صحیح ایمنی انسان و آتش به بخش های مسئول، کارمندان و عموم مردم
 • بررسی از طرح های ساختمانی، نقشه کشی ها و مشخصات سیستم های ایمنی آتش، تدارکات، مواد شیمیایی خطرناک و دیگر مسائلی که مربوط به ایمنی انسان در برابر اتش سوزی میشود
 • کنترل و پیش بینی رویداد های خاص شامل: سازه هایی با رفت و آمد زیاد، انجمن های مردمی، شهر بازی ها، رویداد های خروجی و سازه های موقتی. تزئین خانه ها و مواد قابل آتش سوی که به گسترش آتش سوزی و تولید دود کمک میکند. انبارداری درست و حمل و نقل صحیح گازها، مایعات و جامدات. کنترل ادارات و اورژانس ها

اهداف انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی

یکی از مهمترین اهداف این سازمان توسعه آگاهی، دانش و بهبود کیفیت روش های حفاظت در مقابل آتش سوزی است که همین مورد شامل موارد دیگری هم نیز میشود و حفاظت های الکتریکی و طبقات اعضا که به شرح ذیل است.

 • اعضای دارای حق رای
 • اعضای بدون حق رای
 • اعضای قانونی (عادی)
 • اعضای ملی (رئیس)
 • اعضای افتخاری

اعضا اصلی

فردی که سن آن بالای 65 یا بیشتر است و باید دارای شایستگی عضو اصلی شدن را داشته باشد. کسی که عضو اصلی میشود دارای همه منافع اعضای قانونی میباشد و موظف به پرداخت مالیت تعیین شده از طرف آیین نامه میباشد.

اعضا قانونی

اعضای قانونی عموما تمایل به توسعه و پیشرفت اهداف انجمن دارند و باید حتما دارای شرایط اعضا عادی باشند. یک عضو عادی باید یک حق رای در تصمیمات مهم انجمن را دارد و حتما باید عوارض تعیین شده از طرف ایین نامه را پرداخت کند.

اعضا تحقیق

اعضای تحقیق هم دارای حق رای میباشد و به طور دائم برای 55 سال شایستگی ماندن در عضو تحقیق را دارد. این عضو دارای همه منافعی که اعضای قانونی داردند نیز میباشد، اما از پرداخت مالیات معاف است.

اعضا افتخاری

فردی که در تعیین عضو انجمن روی پیشنهادات و انتقادات هیئت مدیره فعالیت می کند. هر کسی که عضو افتخاری باشد، همه حقوق و بهره های عضو قانونی را دارد فقط از مالیات سالیانه معاف میشود. سپس بعد از عضویت هم نیز هیئت مدیره ی تواند با 2/3 آرا هر عضویتی را باطل کند. سپس به وسیله هیات مدیره به دلیل قصور در پرداخت بدهی یا عدم فعالیت میتواند به عضویت پایان دهد.

طبقات دیگر اعضا

هیات مدیره ممکن است طبقات اضافه شده عضویت بدون دای اضافه یا کم یا حتی تغییر دهد.

بیشتر بخوانید: همه چیز درباره اجرای پوشش مقاوم حریق

حقوق عضویت شامل مواردی است که به طور مثال ساختار حق عضویت باید در زمان های متفاوت به وسیله هیات مدیره تعیین شود. این جلسات طی هر ماه برگزار میشود، مگر اینکه خود هیات مدیره به طریق مختلف تعیین کند که از جوانب مختلف تصمیمات را می گیرند و وظایف را از طرق مختلف اعلام میکنند.

نمونه‌هایی از استانداردها و کدهای انجمن محافظت از آتش سوزی

 • کدهای مربوط به اطفا حریق NFPA1
 • استانداردهای آزمایشی یکپارچه اطفا حریق و سیستم های ایمنی زندگی NFPA2
 • استانداردهای اطفا حریق قابل حمل NFPA10
 • استانداردهای سیستم اطفا حریق دی اکسید کربن NFPA12

جمع بندی

در این مطلب سعی شد تا کمی با انجمن ملی حفاظت از آتش سوزی، آشنا شده و درباره آن بیشتر بدانیم. قطعا لازم است تا برای اطلاعات بیشتر و دقیق تر به منابع خارجی مراجعه کنید. امیدواریم این مقاله از بلاگ آذر ایستا مفید بوده باشد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.