آموزش تعمیر و نگهداری سیستم اطفا و اعلام حریق

آموزش-تعمیر-و-نگهداری-سیستم-اطفا-و-اعلام-حریق

آموزش تعمیر و نگهداری سیستم اطفا و اعلام حریق

()

همانطور که میدانیم، سه عامل ایجاد حریق حرارات، ماده قابل اشتعال و اکسیژن زمانیکه در کنار هم قرار گیرد عمل احتراق صورت می پذیرد. برای پیشگیری از آتش سوزی و یا کم شدن آسیب های احتمالی آن راه های بسیار زیادی است. اما در کنار تعبیه سیستم های اطفا حریق مختلف، آماده بودن و انجام وظیفه‌ی درست در زمان آغاز آتش سوزی بسیار ضروری است. پس از انجام وظیفه‌ی درست، تعمیرات دوره‌ای و رسیدگی به تجهیزات فاسد شدنی و آماده به کار بودن امری بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از بلاگ آذر ایستا قصد داریم تا این موارد را بیشتر بررسی کنیم.

تعمیر و نگهداری سیستم اطفای حریق شامل چه مواردی میشود؟

نگهداری و تعمیر، به مجموعه اقداماتی گفته میشود که تجهیزات اطفاء حریق را آماده به کار نگه داشته است و اگر معیوب است یا از چرخه‌ی کار خارج شود و یا اقداماتی برای بهره وری بهتر انجام شود. استاندارهای لازم جهت بهود عملکرد و تست ها همه ی این موارد باید طبق زمان انجام شود.

بازرسی سازه

بازرسی سازه‌ها باید حتما به صورت سالانه و قبل از شروع فصل سرما در تمامی بخش های ساختمان انجام شود. تمامی بخش های ساختمان یعنی سیستم های تهویه، پنجره های دیواری و سقفی، درها، منافظ و مهم تر از همه سیستم های اطفا حریق تعبیه شده در ساختمان که بسته به نوع سازه متفاوت است.

بازرسی گیج ها

بازرسی گیج ها باید بصورت ماهانه انجام شود. تا از وضعیت حفظ و فشار تغذیه آب شبکه آگاه شویم و اگر مشکلی دارد یا آن را حل نموده یا اگر قابل تعمیر نیست از چرخه کار خارج شده و جایگزین شود.

بازرسی اسپرینکلرها

اسپرینکلرها باید سالانه بازرسی شوند. در حین بازرسی باید این موارد حتما چک شود که عاری از هرگونه زنگ زدگی باشد، صدمه فیزیکی نداشته باشد، بدون رنگ یا مواد خارجی باشد. این نکته هم حائز اهمیت است که با توجه نوعی که اسپرینکلر دارد به صورت صحیحی نصب شده باشد. اگر در بازرسی هر کدام از موارد بالا مشاهده شد، باید حتما تعویض و یا تعمیر شده و هر گونه انسداد در مسیر پاشش آب باز شده و بدون مشکل اطفائ حریق را انجام دهد.

یکی دیگر از نکات مهم این است که در زمان بازرسی سالیانه کل سازه که در قبل از شروع فصل سرما انجام می شود، باید حتما سیستم اسپرینکلر را چک کرد که در فصل سرما آب در آن منجمد نشود. ولی در برخی مناطق احتمال یخ زدگی اصلا وجود ندارد که در این مناصق جزو اولین گزینه های سیستم اطفا حریق است که بسیار هم مورد تایید پیمانکاران است.

fire bucketبازرسی لوله و اتصالات

بازرسی لوله و اتصالات باید حتما به صورت سالیانه چک شود و در وضعیت مناسبی باشد. در کنترل سالینه باید حتما این موارد چک شود که عاری از نشتی باشد، عاری از عدم انطباق و آسیب مکانیکی باشد و هیچ گونه بار و یا وزنی بر روی آنها نباشد.

تجهیزات هشداردهنده

تجهیزات هشداردهنده شامل تجهیزاتی می شوند که در زمان وقوع آتش سوزی به هر طریقی و به هر مرکزی متصل است آن را با خبر کند که عموما، زنگ های اخبار مکانیکی و پرشر سوئیچی و… است. در زمان بازرسی باید توجه داشت که از هر گونه آسیب فیزیکی عاری باشد.

بست‌ها و آویزها

در بازرسی بست ها باید توجه داشت که نگهدارنده ها آسیب ندیده و یا شل باشند و در صورت مشاهده هر کدام از این موارد باید یا تعویض شود با تعمیر شود.

اتصالات آتش نشانی

بازرسی اتصالات اتش نشانی باید طبق استاندارد های مشخص سالیانه مورد بررسی و بازرسی قرار گیرد. باید تمامی رابط ها قبل از دوباره برگرداندن آن در سیستم و استفاده مجدد از آن تخلیه، تمیز و خشک شود. تجهیزاتی که تایدیه ندارند باید مجددا تعمیر و یا جایگزین شود.

شیرهای کنترل

انواع شیرهای کنترل بر اساس نوع اسپرینکلر باید حتما بصورت هفتگی و ماهیانه چک شود. حداقل یک شیر کنترل فهرست شده باید بر روس هر یک از اسپرینکلر ها نصب شود. مگر آنکه خود دارای لوله تغذیه کننده و شبکه آب فایرباکس باشد.

هیدرولیک سیستم

بازرسی سیستم های هیدرولیک باید هر سه ماه طبق پروتکل های مشخص بازرسی شود.

تست تاییدیه نصب

در زمان هایی که سازه را بازسازی می کنند و یا تعمیرات دارند بدیهی است که تاثیر مستقیم بر سیستم های اسپرینکلر دارد و نصب و راه اندازی دوباره‌ی آن باید طبق استانداردها انجام شود.

اسپرینکلرها

در بعضی از اجزای اسپرینکلرها، نوسازی تجهیزات و قطعات امکان پذیر است. مشخصات و مواردی در جایگزینی اسپرینکلرها تا حدودی کاربرد دارد از جمله نوع پاشش، نرخ دما، ملزومات طراحی، نوع اسپرینکلر و…

عموما باید در جعبه‌ی مخصوص تعدادی اسپرینکلر یدکی متناسب با نوع سازه باید باشد. محل جعبه باید به دور از رطوبت، گرد و غبار، خوردگی و یا دمای بیشتر از 38 درجه باشد.

آچار اسپرینکلر

در اجرای فرآیند بالا، یکی از مهم ترین و پرکاربرد ترین ابزار آچار اسپرینکلر است. باید برای هر کدام از اسپرینکلر های نصب شده در سازه یک آچار مخصوص به خود ان اسپرینکلر در جعبه نگهداری، وجود داشته باشد تا در زمان تست و بازرسی، مونتاژ و دمونتاژ کردن آن مورد اشتفاده قرار گیرد و با آچار مخصوص خود صور پذیرد.

آب مورد استفاده در سیستم

معمولا این مورد در سیستم های اطفای حریق اسپرینکلر مورد توجه تر است. پس از انجام بازرسی و تست ها و یا تعمیرات از آب شیرین منابع ذخیره را دوباره پر میکنند و برای تجهیزات استفاده میشود.

شیرآلات

درست است که تمامی موارد در اطفا حریق بسیار حائز اهمیت است ولی شیر آلات در عملیات اطفاء حریق نقش بسیار مهمی دارد. باید سالانه و یا هر زمان که مورد نیاز بود تعمیر شود و عموما باید تجهیزات داخل آن هم حتما چک شود و در صورت خرابی یا پوسیدگی باید تعمیر و یا جایگزین شود.

نگهداری و تعمیرات سیستم‌های اعلام حریق

اولین قدم در مبحث اطفای حریق، اعلام حریق است. اگر سیستم اعلام حریقی وجود نداشته باشد ممکن است برای عملیات اطفا زمان زیادی گذشته باشد و خسارات جبران ناپذیر بسیاری وارد شده باشد، چون در آتش سوزی هر ثانیه ارزشمند است. سیستم اعلام حریق به دو صورت سیستم‌های دستی و اتوماتیک عمل میکند.

سیستم های دستی اعلام حریق

همانطور که از نامش پیداست یعنی نیاز به دخالت انسان است و به خودی خود سیستم هشدار دهنده برای اعلام حریق ندارد و در هنگلم آتش سوزی باید از شستی ها استفاده کرد تا سیستم اعلام حریق صورت پذیرد.

سیستم اتوماتیک اعلام حریق

fire hydrantسیستم‌های اتوماتیک به چند نوع مختلف هشدار آتش سوزی را میدهد و بدیهی است که بدون نیاز به دخالت انسان است و به صورت اتوماتیک و به تنهایی هشدار میدهد. انواع مختلف سیستم اتوماتیک عبارت‌اند از

  • متعارف: این نوع سیستم اعلام حریق به صورت دستی هم عمل میکند که عموما برای سازه هایی با چهار طبقه و کمتر که فاقد آسانسور است مناسب است.
  • آدرس پذیر: این نوع سیستم اعلام حریق عموما برای ساختمان هایی بالاتر از چهار طبقه که دارای آسانسور است، نصب این نوع سیستم اجباری است.
  • هوشمند: این نوع سیستم برای تمامی سازه های بزرگ مانند مکان های عمومی، تجاری و… نصبش اجباری بوده و حتما باید از سیستم اعلام حریق مناسب و هوشمند استفاده کنند.

در این مطلب سعی شد تا به طور تقریبا کاملی به عناوین اصلی درمورد سیستم های اطفا و اعلام حریق پرداخته شود. اجرا کردن این مواردی که در آذر ایستا به آنها اشاره کردیم و خواهیم کرد از جمله اجرای پوشش ضد حریق ساختمانی و اهمیت دادن به آنها باعث جلوگیری از بروز خطرات و حوادث ناگوار خواهد شد. امیدواریم مفید بوده باشد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

2 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.