انواع پنل ضد حریق کدامند ؟ | ویژگی ها و کارکرد

انواع پنل ضد حریق کدامند ؟ | ویژگی ها و کارکرد

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

انواع پنل ضد حریق کدامند ؟ | ویژگی ها و کارکرد

()

در بحث پوشش های ضد حریق انواع مختلفی از پوشش ها معرفی می شوند که می توان از جمله آن به عایق ضد حریق با مصالح بنایی، پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی، رنگ های متورم شونده و پنل های ضد حریق اشاره کرد. در ذیل این موضوع را معرفی و بررسی می نماییم.

معرفی پنل های ضد حریق

پنل ضد حریق محصولی هستند که دارای یک سیستم آتش بند و دود بند مناسب بوده که برای جلوگیری از انتشار آتش از طریق داکت های تاسیساتی بکار برده می شوند و ترکیب آن ها متشکل است از یک پنل پشم سنگ با دانسیته خیلی بالا و مقاوم در برابر حریق که علاوه بر آن سطح آن را با رنگ های مقاوم در برابر حریق پوشش داده اند و در مکان مناسب و مورد نظر نصب می نمایند.

این پنل ها را میتوان در محل عبور مقاطع تاسیسات و کابل های برق که می توانند از عوامل به وجود آمدن حریق باشند برش داده وآن ها را توسط بتونه های مخصوص مقاوم در برابر حریق پوشش داده سپس در محل نصب نمود.

کاربرد پنل های ضد حریق

از جمله کاربرد این پنل ها این است که تمامی مقطع داکت تاسیساتی در سقف ها ودر دیوار ها را می توان با این روش آتش بند و دود بند نمود. توجه داشته باشید قبل از انتخاب پوشش حرارتی مورد نظرتان، حتما با یک مشاور در زمینه پوشش های ضد حریق صحبت کنید تا پوشش مناسب را با شرایط ساختمان خود، به درستی انتخاب کنید.

شما می توانید عملیات پاشش پوشش‌ های ضد حریق را توسط دستگاه شات کریت انجام دهید. پوشش ‌های ضد حریق معدنی و مصالح بنایی مقاوم در برابر حریق، می‌توانند در حدود 4 ساعت در برابر آتش مقاومت کنند. پوشش‌ های ضد حریق معدنی بر پایه سیمان و مصالح بنایی هستند و به راحتی قابل ترمیم و لکه گیری دارند. صفحات و پنل‌ های ضد حریق نیز می‌توانند تا 4 ساعت در برابر دمای حاصل از آتش سوزی مقاومت کنند.

باید توجه داشت که حتما قبل از استفاده از پوشش‌ های معدنی و رنگ‌ های ضد حریق، باید سطح مورد نظر را از هر گونه چربی و آلودگی پاک کنید. همچنین برای اینکه رنگ ضد حریق به ضخامت مورد نظر دست پیدا کند بهتر است از قلمو ها و غلطک برای رنگ آمیزی استفاده شود و عملیات اجرای رنگ ضد حریق در چند پاس انجام گیرد.

IMG 20220405 134815
اجرای پوشش ضد حریق توسط آذر ایستا بنا

پوشش‌ های ضد حریق با مصالح بنایی و معدنی پاششی

این پوشش‌ ها می توانند به صورت پاششی به ضخامت 2 تا 5 سانتی متر بر روی سازه و سطوح مورد نظر پاشیده شوند و در نهایت، دیگر نیاز به گچ کاری و سفیدکاری بر روی سطوح نیست . علاوه بر این ، پوشش های ضد حریق مصالح بنایی و معدنی ، قابلیت رنگ بری کم تری دارند و همچنین از ماده پلیمری به منظور شستشوی پوشش‌ ها در انتهای کار استفاده خواهد شد.

رنگ ‌های ضد حریق متورم شونده ( رنگ پلیمری نانو )

این رنگ‌ ها می‌ توانند به ضخامت 6 میلی متر بر روی سطوح داخلی ساختمان و یا سازه ‌های فلزی قرار بگیرند و سازه ساختمان را به مدت دو ساعت در برابر حریق مقاوم نمایند.

مواد تشکیل دهنده پنل های ضد حریق

این پنل ها به صورت صفحاتی از جنس گچ ، اکسید منیزیم ، پشم سنگ ، پشم شیشه ، منیزیم ، فیبرهای سیمانی فشرده و غیره می‌ باشند . کارفرمایان می توانند بر حسب نوع نیازشان و بنا به نوع ساختمان از ضخامت‌ های 4 تا 45 میلی متری آن ها استفاده نمایند. همان طور که گفته شد مواد تشکیل دهنده صفحات و پنل ضد حریق به صورت قطعات پیش ساخته ای می باشند که دارای مواد سازنده گوناگونی همانند ورمیکولیت ، گچ ، پشم سنگ ، منیزیم ، اکسید منیزیم ، فیبرهای سیمانی فشرده و… می باشند.

قیمت اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی | مشاوره و استعلام | آذر ایستا بنا

این پنل ضد حریق قابلیت حفاظت سازه های فلزی ، داکت ها ، سقف ها ، کف ها و دیوار ها را در برابر حریق ساعت دارند . به طور کلی میزان استفاده از پنل ضد حریق در مقایسه با پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی و معدنی و یا رنگ های متورم شونده کمتر است اما در برخی موارد که پس از اجرای سایر مراحل یا پس از اعمال برخی از تغییرات و تعمیر های سازه ای که نیاز به پوشش دهی المان های بیشتر می باشد و یا در پوزیشن هایی که امکان اسپری کردن به دلیل محدودیت فضا یا دمای پایین وجود نداشته باشد ˓ استفاده از پنل ضد حریق می تواند بسیار مفید و قابل کاربرد باشد.

ویژگی های پنل ضد حریق

پنل ضد حریق مانند سایر پنل ها از سه لایه تشکیل شده است ولی در لایه ی میانی از پنل یا شیت ها از پشم سنگ استفاده می شود که در برابر دما های بالا از خود مقاومت نشان می دهند . پنل ضد حریق برای مصارف خاص صنعتی نیز قابل استفاده هستند به عنوان نمونه مانند گرم خانه با دمای بالای 70 درجه سانتی گراد و کوره های پخت قابل استفاده است.

این نوع پنل ضد حریق تحمل دماهای بالا تا 2000 درجه سانتی گراد را دارند و علاوه بر آن ویژگی هایی از قبیل زیبایی و سرعت بالا در ساخت و همچنین ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز دارند.

از مهم ترین ویژگی های پنل ضد حریق می توان به موارد ذیل اشاره نمود

  • این پنل ها از استاندارد هایی مثل استاندارد های B1 و B2 را برای خطر آتش سوزی گذرانده می شوند و تاییدیه سازمان را دریافت می نمایند.
  • هنگامی که آتش سوزی رخ می دهد در اثر حرارت بالا از خود قطره های آتش زا و یا ذرات شعله ور ایجاد نمی کنند.
  • بعد از تماس با شعله مستقیم آتش بلا فاصله خاموش می شوند و این امر سبب می شود که از گسترش آتش جلوگیری نمایند.

جمع بندی

پوشش های ضد حریق مصالح بنایی و معدنی و همچنین رنگ های ضد حریق نسبت به پنل ضد حریق کاربردی تر هستند و طول عمر بیش تری نیز دارند به جز مواردی خاص که به علت کمبود فضا و پیش رفت مراحل عملیات ساختمانی که پنل های ضد حریق کاربردی تر هستند .

پوشش های ضد حریق انواع مختلفی دارند که یکی از آن ها پنل ضد حریق هستند و جنس آن ها ترکیبی از ورمیکویت ( در اکثر پوشش ها استفاده می شود ) ˓ گچ ˓ پشم سنگ ˓ پشم شیشه ˓ منیزیم و غیره می باشد که ضخامت آن ها بین 4 الی 4 و نیم سانتی متر است و برای محافظت از داکت ها و تاسیسات و غیره در برابر حریق استفاده می شوند و تا دمای تقریبی 2000 درجه را تحمل می نمایند. میتوانید برای استعلام قیمت پوشش ضد حریق با ما در تماس باشید.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.