همه چیز درباره رنگ ضد حریق

همه چیز درباره رنگ ضد حریق | آذر ایستا بنا

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

همه چیز درباره رنگ ضد حریق

()

رنگ ضد حریق چیست؟

رنگ های ضد حریق اصولا از نوع آلی ساخته می شود، و دارای ضخامت چند میکرون است، پوشش رنگ ضد حریق علی رغم ضخامت کمی که دارد، اما در زمان وقوع حادثه به وسیله ی ایجاد یک لایه ی متخلخل با ضخامت بیشتر در برابر آتش سوزی محافظت می کند. اصولا از رنگ ضد حریق بر روی مصالح قابل اشتعال استفاده می شود، تا زمان آتش گرفتن سطح محافظت شده را به تعویق بیاندازد. و یا از بیشتر شدن سطحی حریق جلوگیری کند.

ترکیبات رنگ ضد حریق چیست؟

همانطور که اشاره کردیم رنگ ضد حریق از ترکیبات شیمیایی محتلفی ساخته شده است، ولی این ترکیبات باید به گونه ای باشد که بتوانند در کنار یکدیگر عملکرد محافظتی داشته باشند. به این صورت که معمولا چهار نوع ترکیب مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از

 • ترکیب پلی هیدریک برای تولید کربن هنگام آتش سوزی
 • عامل آب زدایی که بتواند با ماده ی اولیه در دمای مناسب وارد واکنش شود ، و واکنش را به جای آتش سوزی به سمت تولید کربن سوق دهد.
 • عامل اسفنجی کننده و یا تولید گاز و رزین که عامل چسبیدن رنگ ها می شود.

ضخامت رنگ ضد حریق حداکثر 5 میلی متر برای سازه های فولادی و یا بتنی در برابر 2 ساعت  آتش سوزی در نظر گرفته شده است. در زمان آتش گرفتن رنگ ضد حریق طی واکنش ها تبدیل به  فوم پف کرده ای می شود که به دلیل وجود میلیون ها سلول کوچک مقاوم در برابر حریق زمان سوختن چند ثانیه ای را به ساعت ها تبدیل کند.

Untitled 2

در زمان بحران آتش سوزی این خود یک فرصت حیاتی برای کمک آتش نشانان و جلوگیری از پیشرفت تحریق به حساب می آید، از پوشش رنگ ضد حریق برای حفاظت در شرایط خاص از سازه های فلزی و یا بتنی ، سطوح داخلی ساختمان استفاده می شود.

مزایای رنگ ضد حریق نسبت به سایر پوشش های ضد حریق

رنگ های ضد حریق نسبت به سایر پوشش ها مزایای بسیاری دارند که زیر به چند مورد آن اشاره شده است

عایق ضد حریق چیست ؟ نحوه ی اجرا

این نوع رنگ نسبت به سایر پوشش ها فضای کمتری را اشغال می کند به این صورت که، می توان به طور متوسط از 500 میکرون تا 5500 میکرون روی کلیه سطوح ساختمانی با هر زاویه ای اعمال کرد.

پس نتیجه میگیریم در واقع، رنگ ضد حریق فضایی را اشغال نکرده است. هم ظرافت کار حفظ شده است و هم سازه در مقابل آتش سوزی ایمن شده است. ولی بطور مثال؛ در پوشش های معدنی این ضخامت به  چند سانتی متر میرسد ،  که این خود باعث اشغال فضای بیشتری می شود.

 • به راحتی می توان نقاطی از سطحی که آسیب دیده است را ترمیم کرد.
 • این نوع پوشش به راحتی پس از مرحله ی آماده سازی سطح سازه، قابل اجرا است و در زمان کم و به راحتی با ابزار مختلف انجام می شود.
 • رنگ در زمان آتش سوزی گاز های سمی ایجاد نمی کند و ایمن بوده.
 • رنگ در واحد متر مربع وزن بسیار کمتری نسبت به  سایر پوشش ها می برد. در حالیکه پوشش ضد حریق بر پایه ی مواد معدنی در طراحی های متراژ بالا بار مرده به حساب می آید.
 • به دلیل سهولت در اجرا، اشغال فضای کمتری از سطح سازه و سطح صاف تر و بدون نیاز به هزینه ی دوباره جهت ترمیم و صاف کردن سطوح سازه، از جهاتی رنگ ضد حریق مقرون به صرفه و اقتصادی تر می باشد.

کاربردهای رنگ ضد حریق

رنگ ضد حریق دارای کاربرد های بسیار زیادی است که در زیر به چند مورد آن اشاره میکنیم

 • از رنگ ضد حریق در محیط های داخلی ساختمان هم می توان استفاده کرد.
 • در سازه هایی که در آن ایمنی و بهداشت اهمیت بسیار زیادی دارد قابل استفاده است.
 • رنگ ضد حریق مناسب سازه هایی که فضای محدودی دارند بسیار مناسب است، زیرا در فضای اشغال شده صرفه جویی می شود.
 • سازه هایی که برای ساخت زمان محدودی دارند.
 • از نظر ظاهری زیباتر از سایر پوشش ها است.

انواع رنگ ضد حریق

رنگ های ضد حریق در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد، که اگر به صورت کلی نگاه کنیم به دو دسته ی زیر تقسیم می شوند

 1. دسته ی منبسط شونده

که این دسته، اصولا ضخامت بین 0.5 تا 5.5 میلی متر بر روی کلیه سطوح مانند؛ سازه اسکلت فلزی (فولادی)، گچ، بتن، چوب، کابل و دیگر سطوح اجرا کرد که به محض آتش گرفتن این سطوح ضخامت 0.5 میلی متری به 4-5 سانتی متر رسیده و مانع از رسیدن شعله به سطح های زیرین و شدت گرفتن آتش سوزی می شود.

 1. دسته ی دیر سوز کننده

این دسته معمولا بر روی سطوح پلیمری، کاغذ، پارچه، چرم، چوب و سایر مواد اجرا می شود تا در زمان آتش سوزی قابلیت شعله ور شدن را نداشته باشد. و در زمانیکه آتش میگیرند نسبت به زمانی که رنگ ضد حریق ندارند سوختن بسیار کند تری خواهند داشت.

نحوه ی عملکرد رنگ ضدحریق به چه صورت است؟

برای اجرا کردن این نوع پوشش، در درجه ی اول باید سطح سازه را آماده ی پوشش کرد . و در مرحله ی بعد پرایمر مناسب روی سطح سازه ی فولادی و یا بتنی کشید و بعد رنگ را اجرا میکنیم. رنگ بسیار راحت و در زمان کم و با ابزار و یا دستگاه های مختلف قابل اجرا است. و تقریبا بر روی کلیه سطوح قابلیت اجرا دارد. ضخامت رنگ ضد حریق بسته به نوع سازه، شکل سازه، ضخامت ورق، امکانات اطفا حریق و … اجرا می شود.

قیمت اجرای پوشش ضد حریق اسکلت فلزی | مشاوره و استعلام

اگر زمانی سطح پوشیده شده از رنگ ضد حریق مورد اصابت قرار بگیرد، به راحتی می توان آن را ترمیم کرد. و در نهایت و آخر کار سطح پوشیده شده، سطحی صاف و صیقلی است که نیاز به ترمیم دوباره ندارد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.