قیمت دهی آنلاین لحظه ای+ اجرای پوشش ضدحریق

پوشش ضد حریق | آذر ایستا بنا
22 دیدگاه
()

اگر به دنبال این هستین که صفر تا صد نحوه ی اجرای یک پروژه پوشش ضد حریق رو یاد بگیرین و کلی اطلاعات مفید دستگیرتان بشود، به هیچ عنوان این مطلب رو از دست ندین. تیم تولید محتوای آذر ایستا بنا همیشه سعی کرده بهترین و ناب ترین مطالب رو برای شما آماده کند.

آنچه در این مطلب میخوانید

چرا باید از پوشش ضد حریق استفاده کرد ؟

خیلی از افراد آشنایی خاصی با پوشش ضد حریق ندارن و نمیدونن اصلا چه معنی میده، پوشش ضد حریق در واقع لایه ای محافظت کننده است که روی ستون ها و تیر های اصلی یک ساختمان کشیده میشه تا در زمان آتش سوزی بیشتر از 50 درصد خطر خم شدن و آسیب دیدن فلز رو بگیره.

Untitled 2در واقع وقتی یک ساختمان دچار حریق میشه حدودا 10 دقیقه بعد دمای فولاد و فلزات بکار رفته در ساختمان به 500 درجه سانتی گراد میرسه و این دما میتونه خیلی خطرناک باشه، چون دقیقا دمایی که باعث خم شدگی و نرم شدن فلزات میشه. حالا اینجاست که پوشش ضد حریق به کمک ما میاد و نمیزاره دما به اون شدت برسه و تا حدودا 50 درصد کاهشش میده.

چجوری میشه سازه رو ضد حریق کرد ؟

خوب جواب ساده ای داره، شما باید سازه تون رو با پوشش ضد حریق بیمه کنید. وقتی روی تمام ستون های اصلی و متریال های فلزی یک سازه پوشش ضد حریق اجرا بشه، خوب معلومه که دیگه با حوادث ناگهانی، فولاد های به کار رفته در استخوان بندی سازه دچار نرم شدگی، لغزش و در نهایت آسیب دیدن سازه یا حتی در مواقعی ریزش آن نمیشود. همیشه این جمله رو شنیدیم که پیشگیری بهتر از درمانه، اما خوب این قصه فقط برای بیماری های بدن ما نیست. تو هر موضوعی رعایت بشه میتونه به شدت خسارات و هزینه ها رو پایین بیاره که البته پوشش ضد حریق ساختمان هم جزو همین پیشگیری ها است.

آتش سوزی ساختمان | آذر ایستا بنا
آتش سوزی ساختمان

در کل 2 نوع اصلی یا دو شاخه اصلی برای این موضوع وجود داره

پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

متریال استفاده شده در این نوع پوشش ضد حریق ماسه سیلیکاته مخصوص شات کریت (04)  ˓ سیمان ˓ آب می باشند که توسط دستگاه های مخصوص پاشش بر  روی المان های سازه ای پاشش می شود.

اجرای پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی

در اجرای این پوشش های ضد حریق ابتدا باید محیط المان فلزی را با میلگرد 8 و رابیتس طبق دستور العمل زیر سازی نمود به طوری که رابیتس به طور کامل با سطح فلز درگیر و توسط میلگرد نگه داشته شود سپس ماسه و سیمان و آب توسط میکسر دستگاه های شات کریت ترکیب می شوند و به سطوح المان های فلزی پاشش می شوند .

طبق دستور العمل آتش نشانی و مطابق آئین نامه IBC 2015 ضخامت لازم برای مقاوم سازی 2ساعت در مقابل حریق برروی تیر های فلزی در پوشش های ضد حریق حداقل سی و هشت میلی متر و برای ستون ها بیست و پنج میلی متر است.

مزایای پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

 • این متریال ارزان تر از سایر پوشش های ضد حریق می باشند.
 • اجرای این نوع پوشش نسبت به سایر پوشش ها راحت تر می باشد.
 • لکه گیری پس از تخریب این پوشش ساده تر می باشد چون مصالح آن به راحتی در دسترس است.

معایب پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

 • وزن مخصوص این متریال زیاد می باشد (حدودا 2200کیلوگرم بر مترمکعب) و سازه را سنگین می کند.
 • چون ضخامت کار زیاد است ظاهر آن نا مناسب است.
 • در پروژه های مرتفع و 3 ساعته ، به دلیل وزن مخصوص بالا احتیاج به محاسبه تحمل وزن آن بر سازه دارد.

قیمت اجراء پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

قیمت اجراء پوشش ضد حریق با مصالح بنایی به المان های زیادی بستگی دارد که برای قیمت گذاری پرژه احتیاج به رویت وضع موجود سازه و نقشه های سازه می باشد ، اما بخواهیم اجراء پوشش را بدون در نظر گرفتن خرید مصالح در نظر بگیریم برای 2ساعت مقاومت ما بین 24000تومان-35000تومان برای هر متر مربع سطح کار پایانی متغییر می باشد. اما خرید مصالح هم بستگی به قیمت روز میلگرد و رابیتس ، ماسه و سیمان دارد.

پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی

عایق ضد حریق چیست ؟ نحوه ی اجرا | آذر ایستا بنا

متریال استفاده شده در این نوع پوشش ضد حریق مصالح معدنی و آب می باشند که توسط دستگاه های شاتکریت ماردونی به سطوح المان های فلزی سازه پاشش می شود.

مصالح معدنی از چه موادی تشکیل می شوند ؟

مصالح معدنی ترکیبی از کانی های معدنی مثل ورمیکولیت ها ˓ پرلیت ها ˓ دولومیت ها ˓ الیاف ˓ گچ یا سیمان و غیره می باشد.

مزایای پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

 • وزن مخصوص این پوشش سبک تر از پوشش با مصالح بنایی است (حدود 480کیلوگرم بر متر مکعب) ˓ بنا بر این سازه سنگین نمی شود.
 • ظاهر کار تمیز تر می شود چون ضخامت این پوشش کم تر است .
 • در پروژه های بلند مرتبه احتیاجی به محاسبه و برآورد اضافه وزن بر سازه نیست.

معایب پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

 • هزینه این متریال بیش تر از پوشش ضد حریق مصالح بنایی (حدود 40%) است .
 • در صورت تخریب بخشی از پوشش سازه ˓ لکه گیری سخت تر است چون متریال به راحتی در دسترس نیست .
 • اگر اجرا به درستی صورت نگیرد ممکن است پوشش دچار تبله شود .

نحوه اجراء پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی

در اجرای این پوشش ها ابتدا باید سطوح المان های فلزی به خوبی شست و شو شود سپس سطوح فلزی توسط پین کوب و توری مرغی زیر سازی می شود.

نوع زیر سازی با توجه به نوع متریال تایید شده هر شرکت ضد حریق متفاوت است چون استاندارد های متریال های ضد حریق برای شرکت های پوشش ضد حریق مختلف متفاوت است مثلا ممکن است برخی شرکت ها ملزم باشند تمام سطح فلز را زیر سازی نمایند و برخی شرکت ها فقط چهل در صد برخی المان ها را زیر سازی شوند که با توجه به استاندارد Efectise متریال مورد استفاده شرکت آذر ایستا بنا احتیاج به اجرای زیرسازی برای کل سازه نمی باشد.

پس از اجرای زیر سازی متریال ضد حریق و آب توسط دستگاه های شات کریت با هم ترکیب می شوند ˓ سپس بر روی سطوح فلزی پاشش می شوند.

انواع متریال ضد حریق معدنی

متریال معدنی ضد حریق پایه گچی

این متریال پوشش ضد حریق بر پایه گچ هستند و رنگ آن ها سفید می باشد ولی در طبقات منفی و نما های ساختمان قابل استفاده نمی باشد چون نباید در تماس با رطوبت باشند.

متریال معدنی ضد حریق پایه سیمانی

این متریال بر پایه سیمان می باشند و در اغلب ساختمان های اسکلت فلزی بیش تر از این مصالح برای پوشش ضد حریق استفاده می شود.

ضخامت پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

با توجه به استاندارد دریافت شده برای متریال پوشش ضد حریق ضخامت نیز متفاوت می باشد مثلا  برخی متریال استاندارد سازمان تحقیقات را دارند و ضخامت آن ها بیش است ولی برخی متریال دیگر استاندارد یو ال ترکیه دارند  و ضخامت پاشش آن ها کمتر است. که با توجه به متریال مورد استفاده شرکت آذر ایستا بنا از fr1700 شرکت پدرام ، استاندارد efectise و سازمان تحقیقات را دریافت نموده و کمترین ضخامت ممکن را اجراء می نماید.

قیمت اجراء پوشش ضد حریق با مواد معدنی پایه سیمانی

پوشش ضد حریق با مواد معدنی پایه سیمانی

قیمت اجراء با مواد معدنی به المان های زیادی بستگی دارد که برای قیمت گذاری پرژه احتیاج به رویت وضع موجود سازه و نقشه های سازه می باشد ، اما بخواهیم اجراء پوشش را برای 2ساعت مقاومت ما بین 50000تومان-95000تومان برای هر متر مربع سطح کار پایانی در تهران وکرج متغییر می باشد.

 

 

رنگ های ضد حریق یا متورم شونده

رنگ ضد حریق یا متورم شونده یکی از گران ترین پوشش های ضد حریق حال حاضر می باشند ˓ پس از رسیدن آتش به سطح این رنگ ها پف می کنند  و یک لایه مقاوم به وجود می آورند و مانع از رسیدن حریق به سطح فلز می شوند.

اجرای رنگ های ضد حریق

برای اجرای این پوشش باید ابتدا سطح فلز شست و شو شود سپس در چند پاس با پسوله رنگ ضد حریق به سطح فلز پاشش شود.

مزایای رنگ های ضد حریق

 • این پوشش ها چون ضخامت کمی نسبت به سایر پوشش ها دارند ˓ ظاهر زیبایی دارند .
 • سرعت اجراء بسیار زیاد می باشد.
 • وزن مخصوص این پوشش کم  می باشد در نتیجه در وزن سازه تاثیر ناچیزی دارد .

معایب رنگ های ضد حریق

 • قیمت این پوشش ها بسیار گران می باشد.
 • لکه گیری این پوشش ها نیز سخت می باشد چون متریال آن به راحتی در دسترس نیستند.

اهمیت پوشش های ضد حریق در ساختمان

پوشش های ضد حریق وظیفه دارند تا به هنگام آتش سوزه ساختمان از سازه در برابر آتش محافظت نمایند. وقتی در یک ساختمان آتش سوزی رخ می دهد ˓ حرارت به سطح فلز می رسد  پس از بالا رفتن درجه حرارت ˓ باعث خمش فلز می گردد و در نتیجه سازه تخریب می گردد و ساختمان فرو می ریزد و ممکن است جان ساکنین نیز به خطر بیفتد اما اجرای پوشش ضد حریق موجب میگردد پس از آتش سوزی بک زمان دو الی سه ساعته فلز در برابر آتش مقاومت نماید.

این زمان هم به ساکنین اجازه می دهد که ساختمان را ترک کنند و هم به مامورین سازمان آتش نشانی این فرصت را می دهد تا آتش را مهار کنند و مانع از فرو پاشی سازه و ساختمان گردند ˓ در نتیجه پوشش های ضد حریق هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ معنوی برای ساکنین یک ساختمان مفید هستند.

پوشش ضد حریق کابل

ترکیبات پوشش ضد حریق کابل شامل رزین های ترمو پلاستی که بر پایه ی آب هستند ، فیبر های غیر قابل حریق و غیر آلی ، پرکننده ها ، رنگدانه ها و مواد شیمیایی ضد حریق مختلف می باشد. که در مقابل آتش سوزی از کابل ها محافظت  و از گسترش آتش سوزی جلوگیری می کند.

در هنگام  وقوع آتش سوزی ، حجم زیادی از حرارت ناشی از تحریق بوسیله ی کابل ها انتقال پیدا می کند. که با استفاده از پوشش های ضد حریق کابل ، از بسیاری خسارات مالی و جانی جلو گیری می شود.

پوشش ضد حریق کابل

کاربرد پوشش عایق حریق کابل

با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ، طراحی مسیر های ارتباطی که محل عبور کابل های برق است ، باید به گونه ای باشد از گسترش آتش سوزی جلوگیری کند. پس اگر بتوانیم پوشش عایق را بر روی کابل ها اجرا کنیم. تا در زمان تعیین شده از گسترش آتش سوزی جلوگیری کنیم. از خسارات جانی و مالی بسیاری جلوگیری کردیم.

و در بسیاری از پروژه های حساس بحث زون بندی و محافظت از کابل ها مطرح است. که در صورت حریق باعث نابودی بسیاری از تجهیزات و کابل های گران قیمت می شود. که با استفاده از پوشش ضد حریق کابل از این موضوع تا حدودی جلوگیری می شود.

خواص پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق  کابل ها وقتی در مقابل آتش سوزی قرار می گیرند. طی یک سری واکنش های شیمیایی ، فرآیند گرماگیری ایجاد می کنند . که با توجه به این واکنش ها گازهای خنک کننده ای آزاد می شود.و این گاز ها با حرارت مقابله می کند و از پخش و سرایت آتش سوزی جلوگیری می کند.

یک واکنش دیگر هم در مقابل حریق انجام می شود. که هنگام مواجهه یک لایه ی عایق از جنس ذغال تولید می شود. که این لایه تقریبا 2 برابر لایه ی اولیه پوشش می باشد.

مزایای پوشش ضد حریق کابل

این نوع پوشش علاوه بر عایق حریق بودن، که از بزرگ ترین محاسن آن است . محاسن دیگری هم نیز دارد. که می توان به موارد زیر اشاره کرد

 • انعطاف کابل ها پس از اجرای  پوشش ، بعضی از کاربران فکر میکنند پس از اجرای پوشش کابل ها سفت و غیر قابل حرکت می شوند. ولی اصلا به این شکل نیست. کابل ها انعطاف خود را حفظ کرده و پوشش هیچ تاثیری بر انعطاف کابل ها ندارد.
 • این پوشش نه تنها در برابر حریق مقاومت بالایی دارد. بلکه در شرایط آب و هوایی نا مناسب مانند ( رطوبت بالا ، نور شدید و بارندگی ) مقاومت دارد و سالم می ماند.
 • طول عمر بالای این محصول و مقاومتش باعث شده است. در هزینه های تعمیر و ترمیم دوباره صرفه جویی شود.
 • پوشش ضد حریق کابل فاقد هر گونه گاز سمی بوده. که این ویژگی باعث می شود در هنگام آتش سوزی آسیب های بیشتری وارد نشود. و در هنگام اجرا هم گاز سمی تولید نمی کند.

نحوه اجرا پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق کابل عموما از نوع پاششی می باشد. که بوسیله ی دستگاه های مخصوص انجام می شود. و بسیار سازگار با محیط بوده . اما به وسیله ی قلم مو هم قابل اجرا هست. که به نوع سازه و شرایط پروژه که چقدر در مقابل حریق باید مقاومت کند و ضخامتش چقدر باشد متغیر است.ولی عموما 3/2 میلی متر ضخامت دارند.

زمان بندی های مختلفی مطرح شده است که طی این زمان بندی ها ضخامت و در نتیجه نحوه اجرا تعیین می شود. لازم به ذکر است این زمان بندی ها در دمای 20 درجه سانتی گراد است

 • زمان خشک شدن با تماس دست: 6 ساعت
 • زمان خشک شدن برای گرد و غبار: 3 ساعت
 • زمان خشک شدن کامل: 24 ساعت

ویژگی های شرکت آذر ایستا بنا در اجرا

چون برای شرکت آذر ایستا بنا کیفیت کار و هم چنین رضایت کار فرما بسیار اهمیت دارد، برای تمامی اکیپ های مجری دستگاه ماردونی تهیه نموده است. پس از اجرای پوشش های ضد حریق با توجه به قوانین شهرداری برای پایان کار تاییدیه پوشش های ضد حریق باید توسط سازمان آتش نشانی صادر شود.

لوگو | آذر ایستا بنا
لوگو | آذر ایستا بنا

صدور تاییدیه از طرف سازمان آتش نشانی به این صورت است که پس از اجرای پوشش های ضد حریق شرکت مجری باید در خواست بازدید آتش نشانی را در کارتابل انجام دهد سپس بازرسین محترم سازمان آتش نشانی برای بازدید میدانی به کارگاه مربوطه می روند و در صورتی که اجرا به صورت کامل و جامع انجام گردیده باشد کار را تایید می نمایند. شرکت آذر ایستا بنا با توجه به کیفیت اجرا و سرعت قابل توجه اجرای خویش توانسته است تاییدیه سازمان محترم آتش نشانی را در تمامی پروژه های انجام شده در اولین بازدید کسب نماید.

پس از گذشت ده سال از سابقه تاسیس خویش، اکنون با بیش از هشتصد هزار متر مربع اجرایه موفق و بیش از یکصد نفر پرسنل فعال و اکیپ های مجرب یکی از شرکت های موفق در زمینه اجرای پوشش های ضد حریق می باشد . این شرکت توانسته است محدوده فعالیت خویش را نیز گسترش دهد و علاوه بر شهر تهران در شهر هایی مثل قزوین ˓ مشهد ˓ کرج و غیره نیز مجری پروژه های پوشش های ضد حریق بوده است.

 

 

سوالات متداول پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست ؟

یک لایه محافظتی که روی سطوح اصلی بنای ساختمانی کشیده میشه و باعث تحمل بیشتر گرما در زمان آتش سوزی میشود.

نحوه قیمت گذاری پوشش ضد حریق ؟

قیمت پوشش ضد حریق، عددی ثابت نخواهد بود. بلکه با توجه به پروژه و متراژ ساختمان محاسبه و به کارفرما اعلام میشود.

چند نوع پوشش ضد حریق داریم ؟

پوشش ضد حریق با متریال های مختلف، مثل مصالح بنایی رنگ و … اجرا میشود که بسته به انتخاب کارفرماست. البته گران ترین آن با متریال رنگ میباشد.

نحوه محاسبه پوشش ضد حریق

این موضوع به عوامل مختلفی بستگی دارد که در مقاله کامل به آن پرداختیم

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

22 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست