()

پوشش ضد حریق چیست؟ آشنایی کامل با انواع و نحوه اجرا

پوشش‌های مقاوم حریق یا ضد حریق، متریالی خاص هستند که روی سطوح مختلف سازه پاشیده شده و از انتقال گرمای ناشی از آتش سوزی، به سطوح فلزی و اسکلت اصلی ساختمان جلوگیری میکنند. شرکت آذر ایستا با حدود یک دهه تجربه در اجرای انواع پوشش‌های ضد حریق معدنی، رنگ و مصالح میتواند مشاور و مجری خوبی برای پروژه‌های شما باشد. در این مطلب به طور کامل به هر چیزی که مربوط به ضدحریق باشد، پرداخته شده و اطلاعات مفیدی را به شما میرساند.

محاسبه گر آنلاین قیمت پوشش ضد حریق

ویدئو زیر سازی جهت اجرای پوشش ضدحریق مواد معدنی

 

همه‌ی نسل بشر برای زندگی خود نیازه به امنیت داشته، دارد و خواهد داشت. امروزه با توجه به تغییر سبک زندگی و ساخت و سازهای عظیمی که در حال رخ دادن است، خیلی از ساختمان و سازه‌ها باید دارای استانداردهایی باشند که یکی از آنها داشتن پوشش ضد حریق است. با پوشش ضدحریق دقیقا چه نوع امنیتی ایجاد میشود؟ همان طور که از نام آن مشخص است، سازه را از خطر آتش سوزی در امان نگه میدارد.

11 scaled 1 پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

به پوشش ضد حریق، فایرپروف (fireproof) نیز گفته میشود

Underlayment of mineral fireproof coating
زیرسازی پوشش ضد حریق مواد معدنی

با این پوشش شما سازه‌تان را به نوعی بیمه آتش سوزی میکنید، البته نه به آن معنی که خسارت به شما پرداخت شود، بلکه جلوگیری میکند از وقوع اتفاقات ناگوار و هزینه‌های گزاف بازسازی ساختمان. در این مطلب قرار است، صفر تا صد نحوه‌ی اجرای، انواع پوشش، نکات و مواردی کلیدی در رابطه پروژه پوشش ضد حریق رو یاد بگیرید و اطلاعات مفیدی را کسب کنید. تیم تولید محتوای آذر ایستا همیشه سعی کرده بهترین و کامل ترین مطالب رو برای شما آماده کند.

پوشش ضد حریق آذر ایستا 2

ویدئو نحوه پاشش پوشش ضد حریق روی سطح

عایق ضد حریق

یک عایق ضد حریق، به طوری طراحی شده که وقتی در معرض شعله‌های آتش قرار می‌گیرد، می‌سوزد و پف می‌کند و اجازه نمی‌دهد که بلافاصله عضو فلزی یا بتنی در تماس با آتش قرار بگیرد. استفاده از عایق یا پوشش ضد حریق، راهی است که در کنار سیستم‌های مکمل اطفای حریق، از چهارچوب سازه در برابر افزایش بیش از حد دما که احتمال تخریب کلی سازه را بالا می‌برد، محافظت می‌کند.

یک عایق ضد حریق، راهی مطمئن است که باعث می‌شود آتش سوزی در چند دقیقه با افزایش فوق‌العاده سریع دما باعث تخریب سازه نشود. بلکه مثل لایه‌ای عایق فضای بین عضو سازنده ساختمان و شعله‌های آتش را پوشانده و عایق دمای بسیار بالای حجم زیاد آتش می‌شود. در نتیجه تخریب سازه بر اثر افزایش بیش از اندازه دما را در حد چند ساعت به تعویق می‌اندازد تا نیروهای آتش نشانی و سیستم اطفای حریق خودکار ساختمان بتوانند شعله‌های آتش را با موفقیت خاموش کنند. استفاده از عایق ضد حریق، با خریدن زمان برای اطفای هرچه بهتر آتشسوزی و محافظت از مقاومت و استحکام ساختمان، از خسارات جانی و مالی بزرگتر جلوگیری خواهد کرد.

پوشش ضد حریق چیست؟

پوشش ضد حریق، یک پوشش مخصوص است که روی اجزای تشکیل دهنده سازه یا اعضای ساختمان اعمال می‌شود تا در صورت بروز آتش سوزی احتمالی، از فروپاشی سازه در اثر حرارت بالای ناشی از شعله‌های آتش جلوگیری کند. این عایق زمان وقوع آتشسوزی، دمای اعضای سازنده بنا را کنترل کرده و از افزایش سریع و بیش از حد دما که می‌تواند باعث تخریب سازه در یک لحظه شود، پیشگیری می‌کند.

تعریف: پوشش ضد حریق لایه‌ای محافظت کننده است که روی ستون ها و تیرهای اصلی و فرعی یک ساختمان کشیده میشود تا به طور قطعی از ریزش سازه جلوگیری کرده و از 1 تا 4 ساعت در برابر حریق مقاومت کند (بسته به نوع پوشش).

در واقع استفاده از لایه‌های ضد حریق برای پوشاندن سازه، برای مدت زمان مشخصی، از عضو مورد نظر محافظت می‌کند تا شعله‌های آتش بطور مستقیم با آتش در تماس نباشند. پس آن قسمتی که با پوشش ضد حریق کاور می‌شود، بطور مستقیم در معرض آتشسوزی قرار نگرفته و اثر حفاظتی چندین ساعتی برای آن به ارمغان می‌آورد.

فایرپروف چیست؟

کلمه فایرپروف (Fireproof)، نام انگلیسی است که به انواع پوشش ضد حریق اطلاق می‌شود. انواع و اقسام فایرپروف‌ها که می‌توانند پایه سیمانی، گچی یا رنگی داشته باشند، باعث مقاوم‌سازی ساختمان در برابر شعله‌های آتش می‌شوند. روکش فایرپروف اجزای اسکلت ساختمان اعم از تیرها، ستون‌ها، اعضای فلزی یا بتنی را پوشانده و تنش حرارتی ناشی از آتشسوزی را به تعویق می‌اندازد تا تیم اطفای آتش و امداد و نجات فرصت کافی برای انجام اقدامات لازم، داشته باشند.

از پلاسکو چه درسی میگیریم؟

قطعا شما هم فاجعه پلاسکو را به خاطر دارید، خیلی پرداختن به آن و شکافتن دل اتفاق مناسب نیست و موضوع بحث ما هم نخواهد بود. اما میدانید اگر در ساختمان پلاسکو از پوشش ضدحریق استفاده شده بود، قطعا همچین فاجعه‌ای به بار نمیامد. علت ریزش ساختمان پلاسکو برمیگردد به مدت طولانی آتش سوزی در آن و از آنجایی که بعد از مدت کوتاهی دمای آتش به حد فاجعه باری زیاد میشود و دیگر قادر به تحمل وزن سازه نیست. از طریق لینک بررسی واقعه آتش سوزی ساختمان پلاسکو میتوانید بیشتر درباره پلاسکو بخوانید.

آتش سوزی ساختمان

موضوعاتی مثل ریزش ساختمان، خرابی های شدید و… پیش میاید. پس یکی از درس هایی که میتواند این فاجعه انسانی با آن حد از تلفات برای ما داشته باشد، پیشگیری از ریزش ساختمان و ساخت و ساز اصولی است. خیلی از افراد آشنایی خاصی با پوشش ضد حریق ندارند و نمیدانند اصلا چه معنی است، اگر بخواهیم به طور خلاصه آن را شرح دهیم، بدین صورت خواهد شد. در واقع وقتی یک ساختمان دچار حریق میشود، حدودا 10 دقیقه بعد دمای فولاد و فلزات بکار رفته در ساختمان به 500 درجه سانتی گراد میرسد و این دما میتواند خیلی خطرناک باشد، چون دقیقا دمایی است که باعث خم شدگی و نرم شدن فلزات میشود. حالا اینجا است که ضد حریق به کمک ما می آید و نمیگذارد دما به اون شدت برسد.

برخی از سازه هایی که به پوشش ضد حریق نیاز دارند

ساختمان‌های تجاریپالایشگاه‌های پتروشیمی
ساختمان‌های مسکونیکارگاه‌های ساخت و تولید
مراکز خریدسوله‌های صنعتی
کارخانه‌هامراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها
انبارهای مختلفمعادن
What is fireproof coating
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

به چه شکل میتوان سازه را ضد حریق کرد؟

این سوال جواب ساده‌ای دارد، شما باید سازه را با پوشش ضد حریق بیمه کنید. وقتی روی تمام ستون های اصلی و متریال های فلزی یک سازه پوشش ضد حریق اجرا شود، خوب مشخصا با حوادث ناگهانی، فولادهای به کار رفته در استخوان بندی سازه دچار نرم شدگی، لغزش و در نهایت آسیب دیدن سازه یا حتی در مواقعی ریزش آن نمیشود.

همیشه این جمله رو شنیدیم که پیشگیری بهتر از درمان است، اما خوب این قصه فقط برای بیماری های بدن ما نیست. تو هر موضوعی رعایت شود میتواند به شدت خسارات و هزینه ها رو پایین بیاورد. البته پوشش ضد حریق ساختمان هم جزو همین پیشگیری ها است.

پوشش ضد حریق چگونه از انتقال گرما به سطح جلوگیری میکند؟

این موضوعی کمی تخصصی است. زمانی که سطحی از پوشش ضد حریق پوشانده میشود، در واقع یک لایه محافظ ایجاد میکند. زمانی که آتش در ساختمان ایجاد شده و  شروع به پیشروی میکند، بعد از مدت کوتاهی به سطوح اصلی سازه میرسد و اینجا است که پوشش به کمک ما خواهد آمد.

موادی که پوشش ضد حریق از آنها ساخته میشود، به صورت انبساطی عمل میکنند. یعنی بعد از رسیدن آتش، خود را فدا کرده و به صورت انبساطی میسوزند و همینطور به این سوختن ادامه میدهند تا از انتقال گرما به سطح اصلی جلوگیری شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که

مقدار مقاومت پوشش ضد حریق در برابر حریق کاملا وابسته به نوع و کیفیت پوشش است.
البته که پوشش ضد حریق جدا از بحث آتش سوزی، به موضوعات دیگری مثل “جلوگیری از تولید گازهای سمی در برابر آتش”، “جلوگیری از رشد باکتری و قارچ در دل ساختمان” و “جلوگیری از زشت شدن و تغییر شکل ظاهر سازه” کمک میکند. در واقع شما با اجرای پوشش ضدحریق روی سازه خود یک تیر و چند نشان خواهید زد.
1 scaled 1
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

پوشش ضد حریق از چه موادی ساخته میشود؟

ماده اصلی آن‌ها ورمیکولیت است که خاصیت ضد حریق بودن را به ما اهدا میکند. اما مواد معدنی مختلفی مثل گچ، سیمان و مواد آلی در ترکیب پوشش ضد حریق (فایرپروف) وجود دارد. بستگی دارد که شما دقیقا چه نوعی از پوشش را استفاده کنید. هزینه هر کدام از آن ها نیز متفاوت خواهد بود.

در ادامه به طور مفصل به هر کدام از پوشش های ضد حریق خواهیم پرداخت، توجه کنید که ماهیت اصلی کار همان جلوگیری از نفوذ گرما به سطوح اصلی سازه است. اما خوب با توجه به متراژ ساختمان، نوع سازه و یا تمایل شما میتواند انتخابتان متفاوت باشد. هر کدام از انواع پوشش ضد حریق مزایا و معایبی دارند که به طور کامل با آنها آشنا خواهیم شد.

What material is the fireproof coating made of
پوشش اجرا شده توسط آذر ایستا

استاندارد پوشش ضد حریق

استاندارد UL 263

استاندارد UL 263 برای مدل‌های مختلف ساختمان‌های ترکیبی بنایی یا اجزای تشکیل دهنده سازه از جمله دیوارها، ستون‌ها، سازه کامپوزیتی و… مطرح شده است.

اصول ذکر شده در آن، کمترین ایمنی تایید شده برای مقاوم کردن همه ساختمان‌های صنعتی و مسکونی در برابر آتشسوزی را بیان می‌کند.

استاندارد UL 723

این استاندارد به تعیین کیفیت و مقاومت مصالح و مواد به‌کار برده شده در پوشش ضد حریق سازه‌ها می‌پردازد.

استاندارد ASTM E736

این استانداردهای پوشش ضد حریق میزان پیوستگی و چسبندگی اسپری ترکیبات ضد حریق مورد استفاده روی اعضای ساختمانی را امتحان و بررسی می‌کند.

استاندارد ASTM E605

اصول ذکر شده در استاندارد ASTM E605 در مورد سنجش ضخامت و چگالی مواد ضد حریق مطرح شده‌اند.

استاندارد UL 1709

استاندارد UL 1709 درباره شرایط استفاده از پوشش ضد حریق در فضای پتروشیمی و صنایع نفت و گاز شکل گرفته است. این شرایط با آتشسوزی در یک ساختمان تجاری یا مسکونی متفاوت است، چراکه دمای آتش در چنین محیطی در عرض 5 دقیقه و خیلی سریع به 2000 درجه فارنهایت نیز می‌رسد.

بنابراین فقط پتروشیمی ملزم به رعایت استانداردهای پوشش ضد حریق UL 1709 است و در رابطه با یک ساختمان معمولی شهری مطرح نمی‌شود.

پوشش‌های مقاوم در برابر آتشسوزی، برای ایجاد تاثیر مورد انتظار، باید مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شده باشند. استفاده از پوشش ضد حریقی که دارای کیفیت قابل قبول نیست، می‌تواند نه تنها هزینه صرف شده برای خرید و اعمال آن را هدر دهد، بلکه در زمان ایجاد خطر آتشسوزی نمی‌تواند عملکرد صحیحی داشته و به خوبی از سازه محافظت کند.

پوشش ضد حریق آذر ایستا

اگر اجرای پوشش ضد حریق سازه‌های خود را به آذر ایستا بنا بسپارید، می‌توانید مطمئن باشید که از مرغوب‌ترین و باکیفیت‌ترین متریال برای اجرای پوشش‌های ضدحریق روی اجزای تشکیل دهنده‌ی سازه استفاده می‌شود.

ما نه تنها از بهترین و مطمئن‌ترین مصالح ضد حریق استفاده می‌کنیم، بلکه در زمان اتمام مقاوم‌سازی ساختمان‌ها این اطمینان را به شما می‌دهیم که عملکرد پوشش ضد حریق اجرا شده مورد تایید سازمان آتش نشانی قرار خواهد گرفت.

مصالح ضد حریق

در امر مقاوم سازی ساختمان در برابر آتشسوزی، انواع مختلفی از مصالح ضد حریق وجود دارند که می‌توان از آن‌ها استفاده نمود. پوشش ضد حریق ممکن است از مصالح بنایی یا مصالح معدنی ساخته شده باشد. در این مورد ما از بهترین مصالح ضد حریق درجه یک استفاده می‌کنیم.

همچنین انواعی از پوشش‌های ضد حریق وجود دارند که از نوع خاصی رنگ تهیه شده‌اند. نوعی دیگر از این پوشش‌ها برای مقاوم‌سازی کابل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

هر یک از این مصالح، نقاط قوت و ضعف مخصوص خود را دارند و ممکن است برای هر ساختمان یا متناسب با هربودجه، نوع خاصی از پوشش مناسب‌تر باشد. برای انتخاب نوع پوشش ضد حریقی که برای سازه مورد نظر شما مناسب‌تر است، می‌توانید با کارشناسان آذر ایستا بنا تماس بگیرید.

توضیح مفصل انواع پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

پوشش مقاوم حریق با رنگ های ضد حریق

پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی

پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

متریال استفاده شده در این نوع پوشش ضد حریق ماسه سیلیکاته مخصوص شات کریت (04)، سیمان و آب میباشند که توسط دستگاه های مخصوص پاشش بر روی المان های سازه‌ای پاشش میشود.

اجرای پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی

در اجرای این پوشش های ضد حریق ابتدا باید محیط المان فلزی را با میلگرد 8 و رابیتس طبق دستور العمل زیر سازی نمود، به طوری که رابیتس به طور کامل با سطح فلز درگیر و توسط میلگرد نگه داشته شود. سپس ماسه و سیمان و آب توسط میکسر دستگاه های شات کریت ترکیب میشوند و به سطوح المان های فلزی پاشش میشوند.

طبق دستور العمل آتش نشانی و مطابق آئین نامه IBC 2015، ضخامت لازم برای مقاوم سازی 2 ساعته در مقابل حریق، بر روی تیرهای فلزی حداقل سی و هشت میلی متر و برای ستون ها بیست و پنج میلی متر است.

مزایای پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

 • این متریال ارزان تر از سایر پوشش های ضد حریق میباشد.
 • اجرای این نوع پوشش نسبت به سایر پوشش ها راحت تر میباشد.
 • لکه گیری پس از تخریب این پوشش ساده تر میباشد چون مصالح آن به راحتی در دسترس است.

معایب پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

 • وزن مخصوص این متریال زیاد میباشد (حدودا 2200کیلوگرم بر مترمکعب) و سازه را سنگین می کند.
 • چون ضخامت کار زیاد است ظاهر آن نامناسب است.
 • در پروژه های مرتفع و 3 ساعته، به دلیل وزن مخصوص بالا، احتیاج به محاسبه تحمل وزن آن بر سازه دارد.

قیمت اجرای پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

قیمت اجرای پوشش ضد حریق با مصالح بنایی به المان های زیادی بستگی دارد که برای قیمت گذاری پروژه احتیاج به رویت وضع موجود سازه و نقشه های سازه میباشد، اما اگر بخواهیم اجرای پوشش را بدون در نظر گرفتن خرید مصالح در نظر بگیریم، برای 2 ساعت مقاومت ما بین 24000 تومان – 35000 تومان برای هر متر مربع سطح کار پایانی متغییر میباشد. اما خرید مصالح هم بستگی به قیمت روز میلگرد و رابیتس، ماسه و سیمان دارد.

پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی

Fire resistant coating of mineral materials
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

متریال استفاده شده در این نوع پوشش ضد حریق مصالح معدنی و آب میباشند که توسط دستگاه های شاتکریت ماردونی به سطوح المان های فلزی سازه پاشش میشود.

مصالح معدنی از چه موادی تشکیل می شوند؟

مصالح معدنی ترکیبی از کانی های معدنی مثل ورمیکولیت‌ها، پرلیت‌ها، دولومیت ها،الیاف گچ یا سیمان و غیره می باشد.

مزایای پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

 • وزن مخصوص این پوشش سبک تر از پوشش با مصالح بنایی است (حدود 480کیلوگرم بر متر مکعب) بنا بر این سازه سنگین نمی شود.
 • ظاهر کار تمیزتر می شود چون ضخامت این پوشش کم تر است.
 • در پروژه های بلند مرتبه احتیاجی به محاسبه و برآورد اضافه وزن بر سازه نیست.

معایب پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

 • هزینه این متریال بیش تر از پوشش ضد حریق مصالح بنایی (حدود 40%) است.
 • در صورت تخریب بخشی از پوشش سازه، لکه گیری سخت تر است چون متریال به راحتی در دسترس نیست.
 • اگر اجرا به درستی صورت نگیرد ممکن است پوشش دچار تبله شود.
8 scaled 1
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

نحوه اجراء پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی

در اجرای این پوشش ها ابتدا باید سطوح المان های فلزی به خوبی شست و شو شود سپس سطوح فلزی توسط پین کوب و توری مرغی زیر سازی می شود. نوع زیر سازی با توجه به نوع متریال تایید شده هر شرکت ضد حریق متفاوت است.

چون استانداردهای متریال های ضد حریق برای شرکت های پوشش ضد حریق مختلف متفاوت است مثلا ممکن است برخی شرکت ها ملزم باشند تمام سطح فلز را زیر سازی نمایند و برخی شرکت ها فقط چهل در صد برخی المان ها را زیر سازی شوند که با توجه به استاندارد Efectise متریال مورد استفاده شرکت آذر ایستا بنا احتیاج به اجرای زیرسازی برای کل سازه نمی باشد. پس از اجرای زیر سازی متریال ضد حریق و آب توسط دستگاه های شات کریت با هم ترکیب می شوند، سپس بر روی سطوح فلزی پاشش می شوند.

انواع متریال پوشش ضد حریق معدنی

متریال معدنی پایه گچی

این متریال پوشش ضد حریق بر پایه گچ بوده و رنگ آن سفید میباشد. ولی در طبقات منفی و نماهای ساختمان قابل استفاده نمیباشد، چون نباید در تماس با رطوبت باشند.

Types of mineral fireproof coating materials

متریال معدنی پایه سیمانی

این متریال بر پایه سیمان میباشد و در اغلب ساختمان های اسکلت فلزی بیش تر از این مصالح برای پوشش ضد حریق استفاده می شود.

ضخامت پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

با توجه به استاندارد دریافت شده برای متریال پوشش ضد حریق ضخامت نیز متفاوت میباشد. مثلا برخی متریال استاندارد سازمان تحقیقات را دارند و ضخامت آن ها بیش است. ولی برخی متریال دیگر استاندارد یو ال ترکیه دارند و ضخامت پاشش آن ها کمتر است. با توجه به متریال مورد استفاده شرکت آذر ایستا بنا که fr1700 شرکت نوید رنگ پدرام میباشد، استاندارد efectise و سازمان تحقیقات را دریافت نموده و کمترین ضخامت ممکن را اجراء مینماید.

قیمت اجرای پوشش ضد حریق پایه سیمانی

Implementation of fireproof coating of cement base

قیمت اجراء با مواد معدنی به المان‌های زیادی بستگی دارد که برای قیمت گذاری پروژه احتیاج به رویت وضع موجود سازه و نقشه های سازه میباشد. اما به طور متوسط  اجرای پوشش را برای 2 ساعت مقاومت ما بین 50000 تومان – 95000 تومان در نظر داشت باشید. برای هر متر مربع سطح کار پایانی، در تهران و کرج متغییر می باشد.

پوشش مقاوم حریق با رنگ های ضد حریق (متورم شونده)

رنگ ضد حریق یا متورم شونده یکی از گرانترین پوشش های ضدحریق حال حاضر میباشد. پس از رسیدن آتش به سطح این رنگ ها پف میکنند و یک لایه مقاوم به وجود می آورند و مانع از رسیدن حریق به سطح فلز می شوند.

اجرای پوشش ضد حریق با رنگ های متورم شونده

برای اجرای این پوشش باید ابتدا سطح فلز شست و شو شود. سپس در چند پاس با پیسوله رنگ ضد حریق به سطح فلز پاشش شود.

مزایای رنگ‌های ضد حریق

 • این پوشش ها چون ضخامت کمی نسبت به سایر پوشش ها دارند، ظاهر زیبایی دارند.
 • سرعت اجراء بسیار زیاد می باشد.
 • وزن مخصوص این پوشش کم می باشد، در نتیجه در وزن سازه تاثیر ناچیزی دارد.

معایب رنگ‌های ضد حریق

 • قیمت این پوشش ها بسیار گران میباشد.
 • لکه گیری این پوشش ها نیز سخت میباشد چون متریال آن به راحتی در دسترس نیستند.
4 scaled 1
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

پوشش ضد حریق کابل

ترکیبات پوشش ضد حریق کابل شامل رزین های ترمو پلاستی که بر پایه ی آب هستند، فیبر های غیر قابل حریق و غیر آلی، پرکننده ها، رنگدانه ها و مواد شیمیایی ضدحریق مختلف می باشد. که در مقابل آتش سوزی از کابل ها محافظت و از گسترش آتش سوزی جلوگیری میکند.

در هنگام وقوع آتش سوزی، حجم زیادی از حرارت ناشی از تحریق بوسیله کابل ها انتقال پیدا میکند. که با استفاده از پوشش های ضد حریق کابل، از بسیاری خسارات مالی و جانی جلو گیری میشود.

همه چیز درباره پوشش ضد حریق کابل - قیمت - اجرا

کاربرد پوشش ضد حریق کابل

با توجه به مبحث سوم مقررات ملی ساختمان، طراحی مسیرهای ارتباطی که محل عبور کابل های برق است، باید به گونه‌ای باشد که از گسترش آتش سوزی جلوگیری کند. پس اگر بتوانیم پوشش عایق را بر روی کابل ها اجرا کنیم تا در زمان تعیین شده از گسترش آتش سوزی جلوگیری کنیم، از خسارات جانی و مالی بسیاری جلوگیری کردیم.

در بسیاری از پروژه‌های حساس بحث زون بندی و محافظت از کابل ها مطرح است. که در صورت حریق باعث نابودی بسیاری از تجهیزات و کابل های گران قیمت میشود. با استفاده از پوشش ضد حریق کابل از این موضوع تا حدودی جلوگیری میشود.

5 scaled 1
پروژه اجرا شده توسط آذر ایستا

خواص پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق کابل وقتی در مقابل آتش سوزی قرار می گیرد. طی یک سری واکنش های شیمیایی، فرآیند گرماگیری ایجاد می کنند، که با توجه به این واکنش‌ها گازهای خنک کننده‌ای آزاد میشود. این گازها با حرارت مقابله میکند و از پخش و سرایت آتش سوزی جلوگیری میکند. همچنین یک لایه‌ی عایق از جنس ذغال تولید میشود که این لایه تقریبا 2 برابر لایه‌ی اولیه پوشش میباشد.

مزایای پوشش ضد حریق کابل

این نوع پوشش علاوه بر عایق حریق بودن، که از بزرگ ترین محاسن آن است. محاسن دیگری هم دارد که میتوان به موارد زیر اشاره کرد

 • انعطاف کابل‌ها پس از اجرای پوشش: بعضی از کاربران فکر میکنند پس از اجرای پوشش کابل ها سفت و غیر قابل حرکت میشوند. ولی اصلا به این شکل نیست. کابل ها انعطاف خود را حفظ کرده و پوشش هیچ تاثیری بر انعطاف کابل ها ندارد.
 • این پوشش نه تنها در برابر حریق مقاومت بالایی دارد. بلکه در شرایط آب و هوایی نامناسب مانند (رطوبت بالا، نور شدید و بارندگی) مقاومت دارد و سالم می ماند.
 • طول عمر بالای این محصول و مقاومتش باعث شده است در هزینه های تعمیر و ترمیم دوباره، صرفه جویی شود.
 • پوشش ضد حریق کابل فاقد هر گونه گاز سمی بوده که این ویژگی باعث میشود در هنگام آتش سوزی آسیب های بیشتری وارد نشود و در هنگام اجرا هم گاز سمی تولید نمیکند.

نحوه اجرای پوشش ضد حریق کابل

پوشش ضد حریق کابل عموما از نوع پاششی میباشد که بوسیله دستگاه های مخصوص انجام می شود و بسیار سازگار با محیط است. اما به وسیله‌ی قلمو هم قابل اجرا خواهد بود که به نوع سازه و شرایط پروژه که چقدر در مقابل حریق باید مقاومت کند و ضخامتش چقدر باشد بستگی دارد. .ولی عموما 3/2 میلیمتر ضخامت دارند.

زمان بندی‌های مختلفی مطرح شده است که طی آنها ضخامت و در نتیجه نحوه اجرا تعیین میشود. لازم به ذکر است این زمان بندی‌ها در دمای 20 درجه سانتی گراد است.

 • زمان خشک شدن با تماس دست: 6 ساعت
 • زمان خشک شدن برای گرد و غبار: 3 ساعت
 • زمان خشک شدن کامل: 24 ساعت

پوشش ضد حریق اسکلت فلزی

اسکلت فلزی مانند اسکلت بتنی، به پوشش ضد حریق نیاز دارد. حتی این نیاز می‌تواند بیشتر هم باشد! چراکه دمای بالای ایجاد شده در حین وقوع آتسشوزی، پتانسیل این را دارد که از شدت حرارت ایجاد شده باعث تغییر شکل اعضای فلزی سازه شود. فلزات در برابر حرارت آسیب‌پذیرتر از بتن هستند. بنابراین اعضای فلزی ساختمان در تماس با شعله‌های در حال پیشرفت آتش، ممکن است نرم شده و استحکام و مقاومتشان را از دست بدهند. به خصوص اگر یک ساختمان چند طبقه دچار حریق و شعله‌های مهار نشده شود، این مساله بیشتر خطرساز است.

اگر برای مقاوم سازی اسکلت فلزی ساختمان‌ها از پوشش ضد حریق مناسب استفاده نشود، در هنگام آتشسوزی دمای اجزای فلزی تشکیل دهنده سازه آن قدر بالا می‌رود که مقاومت فولاد پایین می‌آید. در نتیجه عضو فولادی نرم شده، تغییر شکل می‌دهد و خطر ریزش فولاد و تخریب ساختمان را به دنبال دارد. برای ساختمان‌هایی با اسکلت فلزی از پوشش فایرپروف یا ضد حریق به شکل رنگ‌های ضد حریق یا پوشش حجیم شونده استفاده می‌شود.

پوشش ضد حریق کافکو

همه چیز درباره پوشش ضد حریق کافکو

پوشش ضد حریق کافکو یکی از محصولات شرکت آمریکایی ایزولاتک می باشد که برای محافظت از المان های فلزی که ممکن است دچار آسیب ناشی از حرارت آتش سوزی شوند، استفاده می شود و انواع مختلفی نیز دارد که متناسب با نوع کاربرد دسته بندی می شوند که شرکت ایزولاتک پوشش های ضد حریق کافکو را به سه دسته تقسیم می کند که در ذیل آن ها را نام می بریم.

 • دسته اول محصولات کافکو، محصولاتی می باشند که در ارتباط با صنعت ساختمان و سازه فولادی اسکلت به کار می روند.
 • دسته دوم محصولات کافکو، محصولاتی هستند که در رابطه با صنعت نفت و گاز پتروشیمی به کار می روند.
 • دسته سوم و آخر محصولات کافکو، در خصوص تونل ها به کار می روند.

در دسته بندی پوشش های ضد حریق کافکو مرتبط با صنعت ساختمان و سازه های اسکلت فلزی برخی معیارهای انتخاب نوع محصول کافکو در ساختمان های بلند به شرح زیر است. جهت دسترسی به محفاظت کامل سطح مقاطع سازه های فلزی اسکلت ساختمان های بلند در برابر خطر ناشی از حرارت آتش سوزی، شرکت Isolatek محصولات مختلفی از پوشش های ضد حریق کافکو را متناسب با شرایط ایجاد شده هنگام حریق توصیه می کند.

اهمیت پوشش های ضد حریق در ساختمان

پوشش های ضد حریق وظیفه دارند تا به هنگام آتش سوزی ساختمان را از سازه در برابر آتش محافظت نمایند. وقتی در یک ساختمان آتش سوزی رخ میدهد حرارت به سطح فلز میرسد و بالا رفتن درجه حرارت، باعث خمش فلز میگردد و در نتیجه سازه تخریب میگردد و ساختمان فرو میریزد. اما اجرای پوشش ضد حریق موجب میگردد، پس از آتش سوزی یک زمان دو الی سه ساعته فلز در برابر آتش مقاومت نماید.

این زمان هم به ساکنین اجازه میدهد که ساختمان را ترک کنند و هم به مامورین سازمان آتش نشانی این فرصت را میدهد تا آتش را مهار کنند و مانع از فروپاشی سازه و ساختمان گردند. در نتیجه پوشش های ضد حریق هم از لحاظ مادی و هم از لحاظ حیاتی برای ساکنین یک ساختمان مفید هستند.

ویژگی‌های اجرای پوشش ضد حریق شرکت آذر ایستا بنا

برای شرکت آذر ایستا بنا کیفیت کار و هم چنین رضایت کار فرما بسیار اهمیت دارد. برای تمامی اکیپ های مجری دستگاه ماردونی تهیه نموده است. پس از اجرای پوشش های ضد حریق با توجه به قوانین شهرداری برای پایان کار تاییدیه پوشش های ضد حریق باید توسط سازمان آتش نشانی صادر شود.

لوگو آذر ایستا بنا
لوگو آذر ایستا بنا

صدور تاییدیه از طرف سازمان آتش نشانی به این صورت است که پس از اجرای پوشش های ضد حریق شرکت مجری باید در خواست بازدید آتش نشانی را در کارتابل انجام دهد، سپس بازرسین محترم سازمان آتش نشانی برای بازدید میدانی به کارگاه مربوطه میروند و در صورتی که اجرا به صورت کامل و جامع انجام گردیده باشد، کار را تایید مینمایند.

شرکت آذر ایستا بنا با توجه به کیفیت اجرا و سرعت قابل توجه اجرایش توانسته است، تاییدیه سازمان محترم آتش نشانی را در تمامی پروژه های انجام شده در اولین بازدید کسب نماید.

فنی آذر ایستا

پس از گذشت ده سال از سابقه تاسیس، اکنون با بیش از هشتصد هزار متر مربع اجرایه موفق و بیش از یکصد نفر پرسنل فعال و اکیپ های مجرب یکی از شرکت‌های موفق در زمینه اجرای پوشش های ضد حریق میباشد. این شرکت توانسته است محدوده فعالیت خویش را نیز گسترش دهد و علاوه بر شهر تهران در شهر هایی مثل قزوین، کرج، مشهد و… نیز مجری پروژه های پوشش های ضد حریق باشد.

پوشش ضد حریق آذر ایستا 3

سوالات متداول پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست؟

پوشش ضد حریق، یک پوشش مخصوص است که روی اجزای تشکیل دهنده سازه یا اعضای ساختمان اعمال می‌شود تا در صورت بروز آتش سوزی احتمالی، از فروپاشی سازه در اثر حرارت بالای ناشی از شعله‌های آتش جلوگیری کند.


قیمت پوشش ضد حریق چقدر است؟

قیمت پوشش ضد حریق، عددی ثابت نیست. بلکه با توجه به پروژه، استان، متراژ ساختمان و نوع متریال انتخابی شما محاسبه و به کارفرما اعلام میشود. در این رابطه آذر ایستا محاسبه گر آنلاینی برای قیمت پوشش ضد حریق فراهم کرده تا شما مشتریان عزیز به راحتی در چند ثانیه برآورد هزینه پروژه خود را داشته باشید.


رنگ های ضد حریق چیست؟

رنگ ضد حریق یا متورم شونده یکی از گرانترین پوشش های ضدحریق میباشد. پس از رسیدن آتش به سطح این رنگ ها پف میکنند و یک لایه مقاوم به وجود می آورند و مانع از رسیدن حریق به سطح فلز می شوند. برای اجرای این پوشش باید ابتدا سطح فلز شست و شو شود. سپس در چند پاس با پیسوله رنگ ضد حریق به سطح فلز پاشش شود.


پوشش ضد حریق چه استانداردهایی دارد؟

پوشش‌های مقاوم در برابر آتشسوزی، برای ایجاد تاثیر مورد انتظار، باید مطابق با استانداردهای روز دنیا ساخته شده باشند و مورد تایید سازمان آتش نشانی باشند. استفاده از پوشش ضد حریقی که دارای کیفیت قابل قبول نیست، می‌تواند نه تنها هزینه صرف شده برای خرید و اعمال آن را هدر دهد، بلکه در زمان ایجاد خطر آتشسوزی نمی‌تواند عملکرد صحیحی داشته و به خوبی از سازه محافظت کند.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

40 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام. وقت بخیر . میخواستم خصوصیات حرارتی چون ضریب هدایت حرارتی و ظرفیت گرمای ویژه محصولات پوشش ضدحریق گچی و سیمانی تان را بدانم؟

  پاسخ
  • علیرضا ادیب نیا
   2024-05-14 2:40 ب.ظ

   سلام با شماره پشتیبانی تماس بگیرین راهنمایی بشین

   پاسخ
 • اخلاق پسند
  2023-09-22 12:28 ب.ظ

  من مواد پوشش ضد حریق رو دارم و فقط میخام برام پاشش رو انجام بدین. چقدر هزینه داره؟

  پاسخ
  • علیرضا ادیب نیا
   2023-09-23 5:45 ب.ظ

   سلام در این باره باید تماس بگیرید و راهنمایی بشین.

   پاسخ
 • سلام ببخشید، پوشش ضد آتش کافکو چیه؟

  پاسخ
  • علیرضا ادیب نیا
   2023-08-29 5:27 ب.ظ

   پوشش ضد حریق کافکو یکی از محصولات شرکت آمریکایی ایزولاتک می باشد که برای محافظت از المان های فلزی که ممکن است دچار آسیب ناشی از حرارت آتش سوزی شوند، استفاده می شود. میتونید از لینک پوشش ضد حریق کافکو مطلبش رو مطالعه کنید.

   پاسخ
 • چطور میشه مقدار مواد لازم عایق حریق ی ساختمان رو بدست آورد؟؟

  پاسخ
 • سلام مرسی بابت توضیحات مفصل و کاملتون. اما من دنبال قیمت پوشش ضد حریق اسکلت فلزی هستم که چیزی داخل این صفحه دربارش پیدا نکردم. چطور میتونم برآورد قیمت پوشش ضد آتش رو برای ساختمان اسکلت فلزی بدست بیارم؟

  پاسخ
 • شفیع پور
  2023-07-24 2:09 ب.ظ

  سلام شرکت شما کار رنگ ضد حریق هم انجام میده؟

  پاسخ
 • نهالستانی
  2023-05-30 1:39 ب.ظ

  سلام، شما شهرستان هم کار میکنید پوشش حریق رو؟

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2023-06-02 2:18 ب.ظ

   سلام بله اجرای پوشش ضد حریق آذر ایستا در اکثر استان های کشور انجام میشه

   پاسخ
 • خان زاده
  2023-03-10 1:02 ب.ظ

  سلام برای اجرای پوشش ضد حریق یک ساختمان 4 طبقه‌ای،،، پایه سیمانی بهتره یا رنگ ضد حریق؟

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2023-03-13 11:42 ق.ظ

   سلام میتوانید از طریق سیستم قیمت دهی این صفحه شماره خود را ثبت کرده تا همکاران بابت مشاوره با شما تماس بگیرند

   پاسخ
 • لطفا جهت هماهنگی بازدید پروژه تهران با من تماس بگیرید

  پاسخ
 • سیستم قیمت دهیتون کاربردی بود. مرسی

  پاسخ
 • شه رستمی
  2022-06-21 2:07 ب.ظ

  سلام چطوری باید فهمید سازه چقدر هزینه پوشش میشه ؟

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2022-06-22 12:59 ق.ظ

   با توجه به پارامترهای مختلف، محاسبه و به شما اعلام میشه

   پاسخ
 • عباسی نژاد
  2022-06-10 9:52 ق.ظ

  با سلام چه پارامتر های برای قیمت دهی در پوشش ضد حریق تاثیر دارد؟

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2022-06-10 4:15 ب.ظ

   سلام و درود
   موارد زیادی مثل متراژ پروژه، متریال مورد نظر و … که با یک تماس میتوانید به طور کامل از طریق مشاوران ما متوجه امور شوید.

   پاسخ
 • لطفا جهت هماهنگی بازدید پروژه برای تهران هماهنگ کنید.

  پاسخ
 • ابرقندی
  2022-05-22 8:46 ب.ظ

  مطالب بسیار کارامد و مفید بود

  پاسخ
 • جامع و کامل و همه چی تموم

  پاسخ
 • لطف آبادی
  2022-05-11 2:09 ق.ظ

  بسیار جامع و کامل 👌👌👌

  پاسخ
 • رخشانی
  2022-04-30 4:29 ب.ظ

  برای هماهنگی پروژه لطفا با من تماس بگیرین. فرم استعلام قیمت رو پر کردم

  پاسخ
 • با سلام.جهت همکاری راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • Gheimate ejare mavad madani baraye 2 saat moghavemat ro lotfan eelam koni

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2022-04-28 12:30 ق.ظ

   سلام و درود، تیم پشتیبانی با شما ارتباط میگیره در این مورد.

   پاسخ
 • لطفا نحوه اجرا پوشش ضد حریق با مواد معدنی رو برام ارسال کنید ممنونم یا توضیح دهید

  پاسخ
 • عالی داعی
  2022-04-27 11:19 ب.ظ

  با سلام خیلی از مطالبتون استفاده کردم فقط قیمت های ضد حریق رو لطفا به من اعلام کنید ممنونم

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2022-05-02 1:52 ب.ظ

   سلام، فرم استعلام قیمت رو پر کنید تا همکاران باهاتون تماس بگیرن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up