پوشش ضد حریق در فهرست بها

IMG 20220405 134944
دسته بندی‌ها: دانستنی‌های پوشش ضد حریق
()

پوشش ضد حریق یا همان فایرپروف دارای قدمت کوتاهی در فهرست بهای کشور است. در طی سال ها موضوع ضد حریق کردن سازه ها و مقاومت آن ها در برابر آتش سوزی مورد توجه نظام فنی و اجرایی بوده است. اما از سال 98  رسما پوشش ضد حریق در فصل چهاردهم فهرست بها جا داده شد. که با توجه به اهمیت و تازگی این موضوع در فهرست بها، هدف این مقاله تشریح نکاتی که درعقد قرار داد های پوشش ضد حریق، نظارت بر حسن انجام کار، تهیه و کنترل صورت وضعیت کمک بسیاری به کارفرمایان بکند.

الزامات پوشش ضد حریق در فهرست بها

  • مشخصات کامل پوشش ضد حریق ، منبع تهیه ی آن و بطور جامع هر نوع اطلاعاتی که از نظر هزینه عملیات اجرایی موثر بوده، و لازم است پیمانکار قیمت  مناسب تری پیشنهاد دهد، و نسبت به آن آگاهی داشته باشد. و باید در مشخصات فنی درج شود.
  • باید حتما مشخصات فنی پوشش ضد حریق، گواهی نامه آزمایش بر اساس استاندارد معتبر، به دلیل انطباق با مشخصات فنی ارائه شده و به تایید مهندس مشاور برسد.
  • مبنای اندازه گیری برای پوشش ضد حریق سطح کار است. که طبق ابعاد در نقشه و صورت جلسه ها با پوشش، پوشیده می شود. به عنوان مثال در تیر های لانه زنبوری، سطح سوراخ از یک طرف محاسبه، و از طرف دیگر سطح کار کسر می گردد.

همچنین برای حفره های ذوزنقه ای بین تیر ها ی فولادی و تاوه فلزی ماندگار ردیف های مربوطه ی تیر را پوشش ضد حریق میزنند. ولی بابت پر کردن حفره های با مصالح، مورد تایید مهندس مشاور هزینه جداگانه حساب نمی شود.

  • در صورتی که طبق مشحصات فنی و یا نقشه ها ، مدت زمان مقاومت در برابر حریق بیشتر از 60 دقیقه مشخص شود. برای فاکتور های مقطعی 90 متر مربع به ازای هر 30 دقیقه مقاومت 25 درصد . و برای فاکتور مقطع بیش از 90 به ازای هر 30 دقیقه افزایش مقاومت 35 درصد در نظر گرفته می شود.
  • هزینه ی اجرای پوشش ضد حریق بر روی سطوح فولادی تو خالی به اعمال ضریب افزایش محاسبه می گردد.که این ضریب ها بر اساس فاکتور مقطع تا 90 متر مربع برابر 05/1 است و برای فاکتور مقطع بیشتر از 90 متر مربع برابر 15/1 است.
  • برای رعایت حداقل مقاومت چسبندگی پوشش عایق حریق و پایه فولاد نیاز به  (شبکه فلزی، توری، رابیتس، پین های فولادی) و یا پرایمر در آستر نیاز باشد، مبلغ اضافه ای دریافت نخواهد شد.
  • در صورتی که مشخصات فنی یا نقشه ها،  حتی ملاحظات ابعادی، ابعاد بزرگ مقاطع، الزام ضخامت زیاد پوشش و محصور شدگی کامل مقطع، ملزوم به تعبیه شبکه فلزی  باشد، با تایید مهندس مشاور، هزینه ی آن جداگانه حساب می شود.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.