شرکت های مجری پوشش ضد حریق کدامند ؟

شرکت های مجری پوشش ضد حریق کدامند ؟

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

شرکت های مجری پوشش ضد حریق کدامند ؟

()

شرکت های مجری پوشش ضد حریق انواع مختلفی دارند و متناسب با نوع پوشش، قوانین مختلف برای اجرای پوشش ضد حریق  در شرکت ها در نظر گرفته شده است. به طور کلی پوشش های ضد حریق به سه نوع مصالح بنایی، مصالح معدنی و رنگ های ضد حریق تقسیم می شوند که هر کدام توسط شرکت های خاص اجرا می شوند.

پوشش ضد حریق با مصالح بنایی

پوشش های ضد حریق که با مصالح بنایی ( ماسه و سیمان ) اجرا می شوند ، الزاما نیازی به ثبت شرکت ندارند و می توان با شخص قرار داد بسته شود چون نحوه دریافت تاییدیه آتش نشانی در پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی از طریق شرکت های مشاور آتش نشانی انجام می شود .

پوشش ضد حریق با مصالح بنایی | شرکت آذر ایستا بنا
پوشش ضد حریق با مصالح بنایی توسط شرکت آذر ایستا بنا

اما برای اطمینان بیش تر بهتر است که با شرکت هایی که در زمینه پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی فعالیت دارند، قرار داد بسته شود چون به هر حال قرار داد با شرکت های ثبت شده در کشور از اعتبار بالاتری نسبت به قرار داد با شخص بر خوردار هستند.

در پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی نحوه اجرای پوشش یک نوع می باشد و این که شخص اجرا کند یا شرکت های مختلف پوشش ضد حریق اجرا کنند تفاوتی در نوع اجرا ندارند به طوری کلی در اجرای پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی مجری موظف هست طبق آیین نامه و استاندارد های آتش نشانی ابتدا سطح مقاطع فولادی را توسط توری رابیتس و میلگرد زیر سازی نماید و پس از آن المان های فلزی اعم از تیر های اصلی و فرعی سازه را با ضخامت چهار سانتی متر و ستون ها را با ضخامت دو و نیم سانتی متر پاشش نماید.

پس از آن که شرکت های مجری پوشش های ضد حریق با مصالح بنایی پاشش المان های فلزی سازه را اجرا نمایند باید چند فرم مربوط به سازمان آتش نشانی را پر نمایند سپس شرکت مشاور آتش نشانی پروژه در خواست بازدید آتش نشانی را انجام می دهد و با توجه به زمان بندی های بازدید پروژه در آتش نشانی بازرسین برای بازدید به پروژه می روند و گزارش نهایی را به صورت آنلاین در کارتابل شرکت مشاور قرار می دهند و به کارفرما ابلاغ می شود.

پوشش ضد حریق با مصالح معدنی

در پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی قرار داد اجرای پوشش با شخص معتبر نمی باشد و حتما باید قرار داد اجرای پوشش ضد حریق با شرکت های عضو وندور آتش نشانی که در این زمینه فعالیت می کنند منعقد گردد، زیرا تاییدیه آتش نشانی باید توسط شرکت های لیست سازمان آتش نشانی انجام گردد در ذیل بیش تر در مورد تاییدیه آتش نشانی پوشش های ضد حریق با مصالح معدنی توسط شرکت های مجری صحبت می نماییم.

پروژه اجرا شده با مواد معدنی | آذر ایستا بنا
طرح اختلاط پوشش ضد حریق مصالح معدنی

شرکت های مجری پوشش های ضد حریق مصالح معدنی شرکت هایی هستند که طی مراحل مختلف توانسته اند مجوز و صلاحیت لازم برای تولید و اجرای پوشش ضد حریق مصالح معدنی را به دست آورند و این شرکت ها از نظر تعداد بسیار محدود می باشند که توانسته اند خود را در وندور آتش نشانی جای دهند که این شرکت ها  در سایت آتش نشانی در یک لیست قابل مشاهده و دریافت می باشند .

اما در بحث اجرای پوشش های ضد حریق مصالح معدنی  و هزینه آن ، شرکت های عضو وندور آتش نشانی با یک دیگر متفاوت هستند ، به عنوان مثال برخی شرکت ها استاندارد های بین المللی دارند و با توجه به نوع متریال و استاندارد آن ، برخی المان های فلزی سازه ( تیر ها و ستون ها ) طبق جدول ضخامت تایید شده سازمان آتش نشانی ضخامت کمتری بر روی آن ها پاشش می شود و حتی برخی از تیر ها نیازی به مش بندی ندارند و برخی دیگر تنها یک چهارم آن مش بندی می شود.

در صورتی که برخی شرکت های مجری پوشش ضد حریق مصالح معدنی استانداردهای بین المللی ندارند و تنها استانداردهای داخلی از قبیل استاندارد سازمان تحقیقات را دریافت نموده اند و ضخامت پاشش شده روی المان های فلزی سازه ( تیر ها و ستون ها ) به مراتب بیشتر است و علاوه بر آن بسیاری از تیر ها و ستون ها به صورت فول مش بندی ( تمام مش بندی ) اجرا می شوند .

شاید برخی بر این باور باشند که وقتی شرکت های مجری پوشش ضد حریق مصالح معدنی وارد لیست ( وندور ) آتش نشانی می شوند دیگر به صورت دائم در آن لیست باقی می مانند و می توانند به فعالیت خویش ادامه دهند ولی این طور نیست ، سازمان آتش نشانی و سازمان تحقیقات هر ساله از متریال تولید شده توسط شرکت های مجری پوشش ضد حریق آزمایش های متعددی می گیرند و در صورتی که این شرکت ها از آزمایش ها سربلند بیرون بیایند می توانند جایگاه خود را در وندور آتش نشانی حفظ کنند ولی اگر آزمایشات مربوط به متریال این شرکت ها منفی باشد این شرکت ها از لیست آتش نشانی خارج می شوند تا بار دیگر این استاندارها رد کسب نمایند .

پروژه اجرا شده با مواد معدنی توسط شرکت آذر ایستا بنا
پروژه اجرا شده با مواد معدنی توسط شرکت آذر ایستا بنا

به عنوان مثال در سال های اخیر برخی شرکت ها در وندور آتش نشانی بودند که از متریال تولید شده در خارج از کشور برای پوشش ضد حریق استفاده می کردند و دارای استاندارد های بین المللی بوده اند ولی توسط همین آزمایش هاط سالانه سازمان آتش نشانی و سازمان تحقیقات امتیاز آنها سلب گردیده است زیرا که این شرکت ها متریال معدنی را در داخل کشور تولید می کرده و به نام متریال وارد شده از خارج کشور ، با ضخامت کم اجرا می کردند که شناسایی شدند و از لیست خارج گردیده اند.

با تصمیم و درایت مسئولین کشور در سال اخیر متریال معدنی پوشش های ضد حریق ، تنها در ایران تولید می شوند و متریال خارجی قابل استفاده نیستند و همین امر سبب می شود که چرخه کار و تولید در کشور در این زمینه بیشتر شود و شرکت های مجری پوشش های ضد حریق رشد کنند و کار آفرینی می نمایند .

برخی از این شرکت ها به افراد مجری پوشش های ضد حریق نمایندگی اجرا می دهند و اشخاص نیز می توانند تحت نظر یک شرکت مجری پوشش، فعالیت خود را آغاز نمایند.

رنگ ضد حریق

شرکت های مجری رنگ های ضد حریق بسیار بسیار محدود می باشند به طوریکه تنها دو شرکت در ایران در اجرا و تولید رنگ های ضد حریق فعالیت می کنند. قیمت رنگ ضد حریق و اجرای آن بسیار گران قیمت می باشد و از آنجایی که این متریال ( رنگ ضد حریق ) به صورت انحصاری در دست دو شرکت می باشند، طبیعتا قیمت آن بسیار گران تر می شود و مقرون به صرفه نخواهد بود.

رنگ ضد حریق توسط شرکت آذر ایستا بنا
نمونه رنگ ضد حریق اجرا شده توسط مجموعه در پارکینگ

اما در برخی پروژه ها با توجه به محدودیت المان های فلزی ( تیر ها و ستون ها )  در ضخامت و یا بنا به سلیقه کار فرما ( اغلب در پارکینگ های مجتمع های بزرگ )، از رنگ های ضد حریق استفاده می گردد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

  • اسماعیل‌شاهملکی
    1401-03-23 4:13 ب.ظ

    اجرای سندبلاست ورنگ امیزی اپوکسی وضد حریق باتمام تجهیزات درخدمتم

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.