آتش از چه زمانی وارد زندگی بشر شد و چه اثراتی داشت؟ نبود آن چه اثری دارد؟

The discovery of fire by early man

آتش از چه زمانی وارد زندگی بشر شد و چه اثراتی داشت؟ نبود آن چه اثری دارد؟

()

استفاده از آتش، یکی از ابتدایی‌ ترین دانش‌ های بشر است که به ما کمک کرده است تا از منابع طبیعی بهتری استفاده کنیم. این ابزار قدرتمند از آغاز تاریخ بشر تاکنون از اهمیت بسیاری برخوردار بوده و برای انواع مختلفی از کاربردها استفاده شده است.

برای این که بدانیم آتش از چه زمانی و چگونه همراه ما میباشد باید به مطالعه در زمان های خیلی قدیم بپردازیم. پس تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

آتش از چه زمانی و چگونه همراه انسان شد؟

آتش، عنصر بسیار مهمی در زندگی بشر از همان ابتدای پیدایش بوده است. به ‌طوری‌ که اکثر کشفیات و اختراعات خود را با کمک این عنصر ساخت.

اگر چه آتش در ابتدای پیدایش بشر فقط از طریق برخورد دو سنگ بهم، برخورد رعد و برق با مواد آتش‌زا و… با مواد اولیه ساده بوجود می‌آمد، ولی امروزه به دلیل پیشرفت انسان و کشف و استفاده از کانی و عناصر شیمیایی جدید ما شاهد وجود مواد آتش‌ زا‌ی بسیاری در اطراف خود هستیم.

آتش، چه تاثیری روی زندگی انسان می‌گذارد؟

شاید از یک طرف این مواد راحتی و سرعت را به زندگی ما بخشیده باشند، اما گاها همین مواد می‌توانند خسارات جبران ناپذیر و سختی به بار بیاورند. در نتیجه آتش هم کمک کننده به بشریت بوده و هم می‌تواند باعث آسیب و ضربه شود.

تاریخچه کشف آتش

شواهدی از برپا شدن آتش سوزی در بیشتر از یک تا یک و نیم میلیون سال پیش در آفریقا‌ی جنوبی و حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار سال پیش در اسرائیل وجود دارد ولی با دقت به روباز بودن این بخش‌ ها ممکن است این آتش‌ ها حاصل صاعقه باشند.

به این شیوه که وقتی صاعقه‌ ای منجر به بوجود آمدن آتش شده و انسان ها تا پیش از خاموش شدن آن آتش بوسیله یک تکه چوب یا برگ‌های خشک این آتش را به جای دیگری منتقل کردند و به همین روش نگذاشتند که‌ این آتش خاموش شود.

در سال ۲۰۱۲ بقایای آتشی که نزدیک به یک میلیون سال پیش روشن شده بود پیدا شد. این آتش در غاری در آفریقای جنوبی توسط اجداد انسان درست شده بود. البته مدارک از وجود یک نظام پخت و پز غذا که شامل آتش، آتشدان و اجاق شود به حدود ۴۰۰ هزار سال گذشته برمی‌گردد.

چگونگی کشف آتش

آتش یکی از اولین اختراعات انسان بوده است و تاریخچه‌ اش به هزاران سال پیش باز می‌گردد. آتش ابتدا به صورت طبیعی ایجاد می‌شد و انسان‌ ها از آن به عنوان یک ابزار برای پخت و پز و یک منبع گرما و نور استفاده می‌کردند.

The effect of fire on human life

بر اساس شواهد موجود، آتش در آفریقای جنوبی حدود یک تا یک و نیم میلیون سال پیش کشف شده است، اما در اسرائیل، آتش حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار سال پیش به وجود آمده بود.

بقایای آتش، یکی از مهم‌ ترین کشف‌ های باستان‌ شناسی است که نشان میدهد انسان‌ ها از زمان‌ های بسیار دور از آتش استفاده می‌کردند. این کشف در غار واندرورک در آفریقای جنوبی انجام شد و نشان میدهد که حدود یک میلیون سال پیش، انسان‌ ها آتش را افروخته بودند.

این کشف همچنین نشان می‌دهد که حدود ۴۰۰ هزار سال پیش، نخستین مدارک از وجود یک نظام پخت و پز غذا شامل آتش، آتشدان و اجاق ایجاد شد. این کشف‌ ها به ما کمک می‌کند تا بهتر بفهمیم چگونه انسان‌ ها از دوران باستان تا امروز از آتش استفاده کرده‌ اند و چگونه این ابزار اساسی برای زندگی و تکامل انسان‌ ها تأثیر گذاشته است.

انسان های اولیه چگونه آتش روشن کردند؟

با توجه به اینکه آتش از برخورد صاعقه‌ ها به درختان بوجود آمده بود، ممکن است انسان‌ ها به طور ناخودآگاه از قبل از پیدا کردن روش روشن کردن آتش، از وجود آن آگاهی داشته باشند. آدم‌ ها برای اینکه این شعله سوزان را از دست ندهند، سعی کردند که خودشان بتوانند آتشی روشن کنند. آن‌ ها به دنبال راه‌ هایی برای پیشگیری از خاموش شدن آتش بودند و در نهایت موفق شدند نحوه روشن کردن آتش را کشف کنند.

تا این که به طور اتفاقی فهمیدند که از سابیدن یک چوب به روی چوب دیگر و با تولید گرما، آتش به وجود می‌‌ آید و یا اینکه با کشف کردن سنگ‌ هایی خاص (سنگ چخماخ) توانستند با به هم کوبیدن این نوع سنگ‌ها جرقه تولید کنند و بوسیله برگ‌ های خشک شده که جمع کرده بودند، توانستند خودشان آتش درست کنند.

How to discover fire

مردم در سراسر جهان، از جمله ایرانیان، رومی‌ ها، یونانیان، مصریان و آزتک‌ ها، آتش را در معابد و مکان‌ های مقدس نگهداری میکردند. سرخپوستان (قبایل مخصوصی در آلاسکا)، از گوگرد برای روشن کردن آتش استفاده می کردند. آنها دو تکه سنگ را اندود کرده و سپس آن‌ ها را به هم زدند تا آتش بگیرد، در حالی که اسکیموها یک تکه کوارتز را به آهن تماس میدادند تا آتش را به وجود بیاورند.

در هندوستان و چین، آتش با برخورد یک تکه سفال شکسته به چوب خیزران ایجاد میشد. یونانی‌ ها و رومی‌ ها نیز از شیشه سوزان برای متمرکز کردن اشعه خورشید بر روی چوب های خشک استفاده می کردند تا آتش را روشن کنند. این روش های مختلف نشان می دهد که انسان از چه زمانی و با چه ابزارهایی به دنبال روشن کردن آتش بوده است.

با شغل آتش نشانی و وظایف آتش نشانان بیشتر آشنا شوید

چرا کشف آتش زندگی بشر را تغییر داد؟

با کشف آتش گروه‌ هاى بشر در روى کره زمین پیشرفت بیشترى پیدا کردند، و از مناطق گرم مهاجرت کرده، و بسوى سرزمین‌‌ هاى معتدل و سرد کوچ کردند. آتش به بشر در فرار از سوز و سرما و رهایى از اسارت محیط طبیعى کمک کرد.

روشنایى آتش در شب باعث تسلط انسان بر مناطق بیشترى شد و حیوانات وحشى و خشن را از دور و اطراف وی فرارى داد. آتش باعث پختن و هضم بهتر خوراک شد. مدتى بعد بشر توانست او را از جایى به‌ جاى دیگر منتقل کند و از تبعیت مطلق غرایز، یعنى خوی حیوانی، بیرون بیاید و به خودسازى و زایش فرهنگى بیشترى بپردازد.

When was the fire discovered

کشف آتش در چه حوزه هایی تأثیر‌ی گذاشت؟

آتش، یکی از مهم‌ ترین اختراعات تاریخ بشر است که اثرات گسترده‌ ای بر جهان داشته است. این اختراع، نقش مهمی در تکامل و تحول جوامع انسانی داشته است.

تاثیرکشف آتش در خوراک

انسان ها پیش از کشف آتش از ریشه و برگ‌ ها و میوه‌های درختان و تخم پرندگان استفاده میکردند. البته پس از کشف کردن آتش از غذا‌های گوشتی هم استفاده کردند. بشر از آتش برای گرم کردن خویش، روشنایی و پخت گوشت و بعد از مدتی هم برای ساختن ظروف سفالی استفاده کرد.

پختن غذا تاثیر بسزایی در پرورش و تکامل بشر داشت. آتش سبب شد تا مواد غذایی نپخته را پخته و به راحتی مصرف کنیم. اگر به خاطر غذای پخته نبود، یک فرد معمولی باید در طی روز حدود پنج کیلوگرم مواد نپخته مصرف میکرد تا کالری لازم برای بقا را بدست آورد. این مدت زمان یعنی 6 ساعت در روز را صرف جویدن کنیم. همین صرفه جویی در زمان باعث پیشرفت بشر شد.

اثر کشف آتش در مسکن

با پیدایش آتش، انسان‌ها قادر شدند به مناطق دیگری که قبلاً به دلیل شرایط آب و هوایی نمی‌توانستند به آنجا سفر کنند، بروند. انسان از محدودیتی که در آن قرار داشت رهایی پیدا کرد و توانست مکان های بهتری برای زندگی پیدا کند.

همینطور با استفاده از آتش، گِلی که از خاک بدست می‌آمد سفت و استوار میشد و انسان توانست از این تبدیل برای ساخت منزل و مسکن استفاده کند. البته هم امروز و هم آن زمان خطرات ناشی از حضور آتش در زندگی ما قابل چشم پوشی نبود. حتی امروز این حوادث ناشی از رعایت نکردن اصول ایمنی بیشتر شده.

تاثیر کشف آتش در امنیت

با کشف آتش، انسان‌ها توانستند از تاریکی شب فرار کنند و این امر به آنها امکان داد تا فعالیت‌های شبانه را آغاز کنند. همچنین آتش به عنوان یک وسیله گرمایی بسیار مهم بوده و انسان‌ها را از سرما و یخ‌زدگی در مقابل آن محافظت می‌کرده است. علاوه بر این، آتش به انسان‌ها کمک کرده تا وسایل مختلف دفاعی و شکاری را تولید کنند و برای تهیه غذا و محافظت از خود استفاده کنند.

کشف آتش زندگی بشر را تغییر داد؟

اثر کشف آتش در ابزار و وسایل

آتش، یکی از ابزارهای اساسی و حیاتی برای تغییر صورت و کیفیت مواد وسیله‌های انسانی است. از زمان‌های قدیم، آتش برای تبدیل گل به سفالی و سپس فلزاتی مانند مس، قلع و آهن استفاده می‌شد. اول به ذوب فلزاتی مانند مس و قلع پرداختند و بعد از آن آهن را کشف و آن را بوسیله آتش ذوب کردند.از آن زمان تا امروز، آتش باعث توسعه صنایع جدید و تولیدات فلزی شده است و اثرات بزرگی بر زندگی بشر داشته است.

توصیه هایی ایمنی برای جلوگیری از آتش سوزی که باید بدانید

نبود آتش، چه تاثیری روی زندگی انسان می‌گذارد؟

آتش نقش بسیار مهمی در زندگی انسان‌های نخستین گذاشت و باعث پیشرفت سریع‌ تر آن‌ها شد. بعد از کشف آتش، انسان‌ها به موارد مختلفی که در آن‌ها می‌توانند از آتش استفاده کنند، فکر کردند. ابداع کاربردهای جدید آتش، باعث شد انسان به تفکر بیشتر، خلاقیت و پیدا کردن راه‌های جدید برای استفاده از آتش جهت آسان‌تر کردن زندگی بپردازد و در یک کلام  زمینه‌ ساز پیشرفت روز افزون بشر شد.

آیا تا به حال فکر کرده‌اید که اگر بشر آتش را کشف نکرده بود، زندگی امروزش چگونه بود؟

اگر در طول زندگی بشر آتش کشف نمی‌شد، انسان‌ها نمی‌توانستند از سرمای سخت بعضی دوره‌ ها مثل عصر یخبندان جان سالم به در ببرند. اگر آتشی نبود، در خیلی از موارد نمیتوانستند حیوانات وحشی را از خود دور کنند. آتش در زندگی یکجا نشینی انسان هم بسیار اهمیت داشت و انسان‌ ها به لطف نور و گرمای آتش بود که توانستند در یک مکان ثابت زندگی کنند.

آتش به انسان کمک کرد غذاهای بسیار متنوعی درست کند. اگر آتش نبود، نه تنها خوردن گوشت، بلکه بسیاری از غذاهای متنوع گیاهی و ترکیب غذاهای گیاهی با گوشت هم غیر ممکن می‌شد. آتش بود که به انسان کمک کرد حرارت لازم برای پخت غذا به شیوه‌ های مختلف و یا فراوری غذاها را داشته باشد. اگر آتش نبود، سبد غذایی بشر به چند میوه و گیاه فصلی محدود می‌شد و تنوع فوق‌ العاده زیاد امروزی وجود نداشت.

Use of fire in cooking food

اگر آتش نبود، انسان‌ها از همان روزهای ابتدایی زندگی در دنیا نمی‌توانستند راهی برای استفاده از فلزات پیدا کنند. در نتیجه بشر نمی‌توانست ابزار فلزی پیشرفته‌تری برای شکار و پس از آن برای کار در مزرعه یا نیازهای مختلف زندگی خودش درست کند.

انسان‌ ها به تجربه دریافتند که با آتش و گل می‌توانند آجر و سفال درست کرده و از آن برای ساخت خانه و ظروف خود استفاده کنند. بدون آتش، این مرحله مهم از تمدن بشری امکان‌پذیر نبود و راه انسان برای پیشرفت به سمت خانه سازی و خلق ظروف کاربردی در زندگی بسته می‌شد.

آیا آتش در زندگی امروز بشر هم همین قدر مهم است؟

با این که بشر در عصر حاضر و با این حجم از پیشرفت و امکانات زندگی می‌کند، اما هنوز هم در بسیاری از زمینه‌ها به آتش و شعله نیاز دارد. در زندگی بشر امروزی، هنوز هم بسیاری از فعالیت‌ها و خدمات، مستقیم یا غیرمستقیم به استفاده از آتش وابسته است.

یکی از بارزترین مثال‌ ها در این مورد، تاسیسات گرمایشی در ساختمان هاست. در خیلی از خانه‌ ها همچنان از بخاری‌ ها و آبگرمکن‌ های گازسوز برای گرم کردن هوا و آب با کمک شعله، استفاده می‌شود. پکیج‌ ها و موتورخانه‌ ها هم از آتش برای کارکرد خود استفاده می‌کنند. در کارگاه‌ ها و کارخانجات هم بطور گسترده از آتش استفاده می‌شود.

کوره‌ها کاملا وابسته به آتش و حرارت ایجاد شده توسط آن هستند. صنایع ذوب و شکل‌دهی فلزات، پتروشیمی، کارخانجات فراوری مواد غذایی و بسیاری از نمونه‌های دیگر در صنعت را می‌توان نام برد که آتش در آن‌ها کاربرد دارد. حتی برای جلوگیری از خطرات ناشی آتشسوزی، بشر امروزی پوشش ضد حریق را ابداع کرده که نقش مهمی در مقاومت مصالح ساختمانی در برابر حرارت بالا دارد.

خطرات آتش چیست؟

آتش، یکی از عناصر ضروری زندگی است، اما همواره باید به خطرات آن نیز توجه داشت. آتش سوزی، تنفس دود، آسیب به محیط زیست و آلودگی هوا از جمله خطراتی هستند که ممکن است به وقوع بپیوندند.

برای مقابله با این خطرات، افراد باید آماده باشند و اقدامات مناسبی انجام دهند. این اقدامات شامل شناخت علل ایجاد آتش سوزی، استفاده از سیستم های اعلام و اطفاء حریق و استفاده از مصالح و مواد ضد حریق در ساختمان ها میشود.

wildfire 1

با سیستم اعلام حریق وایرلس بیشتر آشنا شوید

همچنین، استفاده از پوشش ضد حریق برای ساختمان‌ ها نیز، یکی از بهترین روش‌های مقابله با آتش می‌باشد؛ زیرا این پوشش‌ها می‌توانند از گسترش آتش و انتقال گرما به ساختمان جلوگیری کرده و خطرات آتش سوزی را کاهش دهند.

شرکت آذر ایستا پدرام سازه در افزایش ایمنی زندگی مردم در زمینه‌‌ اجرای پوشش ضد حریق فعالیت دارد که در صورت نیاز می‌توانید از طریق همین سایت درباره قیمت پوشش ضد آتش کسب اطلاع کنید. همچنین از دیگر مقالات سایت ما در خصوص پوشش عایق حریق نیز می‌توانید در جهت افزایش آگاهیتان استفاده نمایید.

جمع بندی

آتش، یکی از ابزارهای اصلی استفاده شده توسط انسان‌ها از زمان‌های اولیه تا به امروز است. استفاده از آتش اثرات بسیاری را بر زندگی بشر داشته است.

از جمله اثرات مثبت آتش میتوان به امکان پخت و پز غذا، گرما دادن به محیط زندگی و نورافشانی اشاره کرد. همچنین آتش به انسان‌ها کمک کرد تا به بهره‌ وری بیشتری از منابع طبیعی بپردازند و ابزارهایی مانند سکه و آهن را تولید کنند.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up