همه چیز درباره پوشش ضد حریق کافکو – نوع cafco 400 – cafco 300

همه چیز درباره پوشش ضد حریق کافکو

همه چیز درباره پوشش ضد حریق کافکو – نوع cafco 400 – cafco 300

()

پوشش ضد حریق کافکو چیست؟

پوشش ضد حریق کافکو یکی از محصولات شرکت آمریکایی ایزولاتک می باشد که برای محافظت از المان های فلزی که ممکن است دچار آسیب ناشی از حرارت آتش سوزی شوند، استفاده می شود و انواع مختلفی نیز دارد که متناسب با نوع کاربرد دسته بندی می شوند که شرکت ایزولاتک پوشش های ضد حریق کافکو را به سه دسته تقسیم می کند که در ذیل آن ها را نام می بریم.

 

 • دسته اول محصولات کافکو، محصولاتی می باشند که در ارتباط با صنعت ساختمان و سازه فولادی اسکلت به کار می روند.
 • دسته دوم محصولات کافکو، محصولاتی هستند که در رابطه با صنعت نفت و گاز پتروشیمی به کار می روند.
 • دسته سوم و آخر محصولات کافکو، در خصوص تونل ها به کار می روند.

در دسته بندی پوشش های ضد حریق کافکو مرتبط با صنعت ساختمان و سازه های اسکلت فلزی برخی معیارهای انتخاب نوع محصول کافکو در ساختمان های بلند به شرح زیر است. جهت دسترسی به محفاظت کامل سطح مقاطع سازه های فلزی اسکلت ساختمان های بلند در برابر خطر ناشی از حرارت آتش سوزی، شرکت Isolatek محصولات مختلفی از پوشش های ضد حریق کافکو را متناسب با شرایط ایجاد شده هنگام حریق توصیه می کند.

isolatek

اگر یک ساختمان با اسکلت فلزی بلند را در نظر بگیریم می توان برای مقاوم سازی در برابر حریق برخی از  قسمت های سازه، محصول کاربردی و متناسب با آن بخش را انتخاب نمود. به طور کلی می توان یک ساختمان بلند را به بخش های مختلفی که نیازمند مقاوم سازی با پوشش ضد حریق هستند، تقسیم کرد که در ذیل به آن ها می پردازیم.

پوشش ضد حریق کافکو | آذر ایستا بنا

 • سقف های عرشه فولادی سازه های فلزی در برخی کشور ها در برابر حریق مقاوم سازی می شوند که البته در ایران این قانون در سازمان آتش نشانی وجود ندارد و عرشه های فولادی مقاوم سازی نمی شوند.
 • بخش های داخلی سازه فولادی اسکلت که به صورت نمایان و قابل رویت می باشند و باید در برابر حریق مقاوم سازی شوند.
 • بخش های داخلی سازه فولادی اسکلت که به صورت پوشیده هستند و باید در برابر حرارت ناشی از آتش سوزی مقاوم سازی شوند.
 • بخش های بیرونی سازه فولادی اسکلت و نمای ساختمان که در معرض رطوبت قرار دارد و باید در برابر حریق مقاوم سازی شوند.
 • بخش هایی که قبلا توسط محصولات کافکو شات کریت شده اند و اکنون دچار تخریب شده اند و یا ضخامت لازم در آن ها را تامین نشده است، باید ترمیم و یا بهسازی شوند.
 • بخش های زیرین ساختمان ها مثل پارکینگ ها که باید در برابر حریق مقاوم سازی شوند.
 • اتاق تاسیسات مکانیکی و موتور خانه ها مکان هایی هستند که حتما باید در برابر حریق مقاوم سازی شوند.

متناسب با اینکه قسمت هایی از ساختمان که در بالا به آن ها اشاره شد برای مقاوم سازی در چه رده ای باشد، در انتخاب محصول ضد حریق کافکو اهمیت دارد. برخی رده های مختلف پوشش ضد حریق برای مقاوم سازی سازه های بلند در برابر حرارت ناشی از حریق به صورت زیر است.

برای انتخاب کردن نوع پوشش ضد حریق کافکو، علاوه بر وضعیت قرارگیری بخش های سازه های فولادی در یکی از قسمت های ذکر شده در بالا، ارتفاع سازه نیز بسیار حائز اهمیت می باشد و به صورت کلی، برای مقاوم سازی سازه های فولادی اسکلت های فلزی با ارتفاع کمتر از ۱۲۸ متر می توان محصولات زیر را تعیین نمود.

 • CAFCO 3000 (کافکو 3000)
 • CAFCO 400AC (کافکو 400 ای سی)
 • CAFCO 400 (کافکو 400)
 • CAFCO FENDOLITE MII  (کافکو فندولیت ام 2)

برای سازه های فولادی اسکلت های فلزی با بیش از ۱۲۸ متر نیز محصولات زیر برای پوشش ضد حریق کافکو معرفی می شوند.

 • CAFCO 300 HS (کافکو 300 اچ سی)
 • CAFCO BLAZE SHIELD (کافکو بلیز شیلد)
 • CAFCO BLAZE SHIELSD HP (کافکو بلیز شیلدس اچ پی)

آن چه که از مقایسه موارد بالا می توان به دست آورد این است که وجه تمایز این دو رده محصول پوشش ضد حریق کافکو در مقاومت چسبندگی مورد نیاز آن ها می باشد. بر اساس آن چه در برگ اطلاعات فنی این پوشش های ضد حریق کافکو آمده است، مقاومت چسبندگی رده اول محصولات کافکو (محصولات مناسب برای ارتفاع سازه های فلزی با ارتفاع کم تر از ۱۲۸ متر) حدود  20 کیلو پاسگال است و  برای رده دوم محصولات کافکو (محصولات مناسب برای  ارتفاع سازه های فلزی  با ارتفاع بیش تر  از ۱۲۸ متر)، مقاومت چسبندگی برای سازه های بیش از ۱۲۸ متر مقاومت چسبندگی برابر ۴۸ کیلو پاسگال می باشد.

پوشش های ضد حریق کافکو ۴۰۰

پوشش های ضد حریق کافکو 400 | آذر ایستا بنا

از پوشش های ضد حریق کافکو ۴۰۰ را می توان به عنوان پر کاربرد ترین محصولات ایزولاتک در مقاوم سازی سازه های فولادی اسکلت فلزی ساختمان در برابر حریق نام برد که خود آن نیز به دو دسته کافکو 400 ای سی و کافکو 400 تقسیم شده است.

پس از بررسی های متعدد بر روی داده های فنی کافکو ۴۰۰، این پوشش ضد حریق در رده محصولات با دانسیته متوسط قرار می گیرد و در ساختمان هایی مورد استفاده قرار می گیرد که در معرض ضربه های فیزیکی احتمالی است و نیز تعدد ترافیک افراد ( هنگام آتش سوزی ) وجود دارد. این محصول پوشش ضد حریق بر پایه سیمان می باشد و برخی از محاسن پوشش ضد حریق کافکو ۴۰۰ عبارت است از

 • برآورده نمودن ضوابط لازم برای حفاظت سازه های مسکونی در برابر حریق
 • دارای مقاومت چسبندگی مناسب
 • مقاومت در برابر آتش سوزی را تا ۴ ساعت افزایش می دهد.
 • ایجاد مقاومت در مقابل امواج حاصل از انفجار و فشار حاصل و هم چنین ایجاد مقاومت حریق پس از منفجر شدن و آتش سوزی

پوشش های ضد حریق کافکو نوع ۳۰۰

های ضد حریق کافکو نوع ۳۰۰

پایه تشکیل دهنده ی پوشش های ضد حریق کافکو ۳۰۰ از گچ توسعه یافته می باشد. با توجه به این که این مواد بر پایه ی گچ می باشند از مقاومت چسبندگی نسبتا خوبی در برابر مقاومت در برابر حریق برخوردار هستند که از ویژگی های اصلی این محصول می باشد. از جمله خصوصیات دیگر و قابل توجه کافکو 300 این می باشد که علاوه بر ایجاد پوشش ضد حریق، نوعی عایق حرارتی نیز در دما های معمول به وجود می آورد که در نوع خود جالب می باشد.

بنابراین، استفاده از این محصول کافکو ۳۰۰ برای پوشاندن عرشه های فولادی نیز می تواند یک ایده بسیار خوب باشد. زیرا که از یک طرف می تواند به دلیل چسبندگی زیاد، راحت تر با ورق های گالوانیزه عرشه فولادی درگیر شود و از طرف دیگر با به وجود آوردن نوعی عایق حرارتی به عایق سازی حرارتی ساختمان و همچنین کم کردن اتلاف انرژی حرارتی کمک می کند.

پوشش های ضد حریق برای محافظت سازه فولادی در برابر آتش و افزایش زمان برای به کارگیری نیروهای امدادی برای مهار آتش می باشد و انواع مختفی از جمله مصاح معدنی و مصالح بنایی و رنگ های ضد حریق دارد. از شما دعوت میکنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد پوشش ضد حریق و نحوه تولید و اجرای آن مقالات آذر ایستا بنا را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از پوشش ضد حریق کافکو

 • محافظت از سازه های اسکلت فلزی در برابر آتش سوزی
 • افزایش زمان مقاومت سازه در برابر آتش
 • کاهش خطر آسیب جانی و مالی ناشی از آتش سوزی
 • کاهش بار مرده روی سازه به دلیل داشتن دانسیته پایین
 • افزایش مقاومت سازه در برابر بارهای ناشی از حریق
 • تسهیل عملیات نجات و اطفاء حریق
 • کاهش هزینه های بیمه آتش سوزی

معایب پوشش ضد حریق کافکو

تنها ایرادی که می توان به پوشش های مقاوم حریق کافگو گرفت، قیمت بالای آن است.

همین حالا قیمت پوشش ضد حریق پروژه خود را آنلاین محاسبه کنید

دلیل قیمت بالای پوشش کافکو

 1. 1. فناوری این نوع پوشش هزینه بالایی دارد.
 2. 2. کافگو یک برند سرشناس است.
 3. 3. مصالح آن ماهیت توده ای و حجیم دارند.

نحوه انتخاب پوشش ضد حریق کافکو

برای انتخاب نوع پوشش ضد حریق کافکو، باید عوامل مختلفی را در نظر گرفت، مانند نوع سازه فلزی که باید محافظت شود، ارتفاع سازه، نوع آتش سوزی که ممکن است رخ دهد و بودجه موجود. با در نظر گرفتن این عوامل، می توان نوع خاصی از پوشش ضد حریق کافکو را انتخاب کرد که به بهترین شکل از ساختمان محافظت کند.

نحوه نصب پوشش ضد حریق کافکو

نصب و اجرای پوشش ضد حریق کافکو باید توسط یک تیم متخصص انجام شود. فرآیند نصب بسته به نوع پوشش مقاوم حریق کافکو متفاوت است، اما معمولاً شامل مراحل زیر است:

 1. آماده سازی سطح سازه
 2. اعمال پوشش ضد حریق
 3. خشک شدن پوشش ضد حریق

پس از اتمام مراحل، سازه باید به طور منظم بازرسی شود تا از سلامت پوشش اطمینان حاصل شود. در صورت نیاز، پوشش ضد حریق باید تعمیر یا تعویض شود. اجرای پوشش ضد حریق کافکو یک راه موثر برای محافظت از سازه های اسکلت فلزی در برابر حریق است. این پوشش می تواند جان و مال شما را در زمان آتش سوزی نجات دهد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

1 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up