پوشش ضد حریق پایه گچی چیست؟

پوشش ضد حریق پایه گچی چیست؟

پوشش ضد حریق پایه گچی چیست؟

()

یکی از قوانین سازمان آتش نشانی برای پیشگیری از آتش سوزی، اجرای پوشش ضدحریق است. با توجه به این که رنگ های ضد حریق عموما وارداتی هستند و قیمت آن ها مستقیما با ارز سرو کار دارد. در این صورت قیمتشان ذاتا بالا است. و کمتر مورد توجه قرار دارد. اما پوشش ضد حریق پایه گچی بیشتر مورد توجه جامعه مهندسین قرار دارد. در این مقاله به معرفی بیشتر آن میپردازیم.

پوشش ضدحریق پایه گچی چگونه اجرا میشود؟

اجزای اساسی و باربر سازه اعم از تیر و ستون دارای مقاومت حرارتی کمتری هستند. به عبارتی در یک شار حرارتی ثابت، در زمانی نسبتا کم دمای اجزای اساسی به دمای بحرانی 550 درجه سانتی گراد میرسد. که در این دما فولاد 50 درصو مقاومت خود را از دست می دهد، و کل سازه تعادل خود را از دست می دهد. و ممکن است با خرابی های جدی بخشی از سازه و یا ریزش کل ساختمان شود.

اما پوشش ضد حریق پایه گچی، ملاتی است که به وسیله ی شاتکریت روی اجزای اساسی سازه پاشیده می شود. تا مقاومت حرارتی سازه را بالا ببرد. پوشش ضد حریق عمدتا از ورمیکولیت، گچ ، الیاف شیشه و افزودنی های خاص شیمیایی تشکیل می شود. اینکه به این پوشش نام پوشش ضد حریق پایه گچی دادند، به دلیل نقش آفرینی گچ است که بعنوان چسباننده استفاده می شود. که برای چسبندگی از سیمان هم استفاده می شود.

مزایا و معایب پوشش ضدحریق پایه گچی

بطور طبیعی هر محصولی دارای مزایا و معایب است که این دو در کنار هم معنا پیدا می کنند. ما در این جا به چند مورد مختصر آن اشاره خواهیم کرد

  • در مقایسه با رنگ های ضد حریق و پوشش ضد حریق پایه سیمانی در هزینه ی کل پروژه صرف جویی می شود.
  • برخلاف رنگ ضد حریق، که در مقابل آتش سوزی تا حداکثر یک ساعت مقاومت دارد، اما پوشش ضد حریق پایه گچی می تواند تا سه ساعت در مقابل حریق مقاومت کند.
  • مقاومت مکانیکی در مقابل ضربات مزیت دیگر آن است.
  • همانطور که توضیح دادیم پوشش ضد حریق پایه گچی دارای مزیت های بسیاری است. اما نمیتوان ظاهر دلپذیر تر رنگ ضد حریق را در نظر نگرفت.
  • و همچنین زمان بیشتری صرف اجرا می شود، که یکی دیگر از معایب آن در مقابل رنگ ضد حریق است.
  • بعضی اوقات از مخلوط سیمان و پرلیت به پوشش ساختمان پرداخته می شود. یعنی ورمیکولیت با پرلیت جایگزین می شود. درست است که پرلیت عایق مناسب تری بنظر می آید. اما مشکلات بسیار زیادی در اجرا بوجود می آورد. مانند ، چند فازه شدن ملات که خود چالشی بزرگ است.

قیمت پوشش ضد حریق پایه گچی

تا قبل از شناسایی منابع کافی ورمیکولیت در کشور، به دلیل عدم تعادل بین تقاضا وعرضه این محصول، و نوسانات ارز قیمت این نوع پوشش هم بالا بود. اما با شناسایی منابع ورمیکولیت کشور تا حدود زیادی در قیمت و عرضه آن تعادل ایجاد شد. و چرخه تولید کاملا بصورت پایدار شد. اما برای ارائه قیمات باید به دو مورد اساسی توجه داشت

  1. تعداد ساعت مدنظر برای مقاومت در مقابل حریق بر اساس مبحث سوم مقررات ملی، که بر اساس تعداد طبقات، ارتفاع، متراژ ، نوع و کاربری سازه به یک ، دو و یا سه ساعت طبقه بندی می شود. بدیهی است که با افزایش ساعت مقاومت ، ضخامت بیشتری بر روی سازه اجرا می شود. و طبیعتا به دنبال آن قیمت پوشش ضد حریق هم افزایش میابد.
  2. مشخصات هندسی نیمرخ های فولادی ، فاکتور مقطع ، که در واقع فاکتوری است که حاصل تقسیم محیط تحت حریق نیمرخ به مساحت است. در واقع هر چقدر که این میزان افزایش یابد، گستشرش حرارت کمتر می شود. و ضخامت بیشتری مورد نیاز است و قیمت پوشش ضد حریق پایه گچی هم بیشتر می شود.

نقش اساسی ورمیکولیت در ضدحریق

ورمیکولیت یکی از اجزای کلیدی در پوشش ضد حریق است. ورمیکولیت از سلیکات آهن، آلومینیوم، منیزیم متورق، هیدراته تشکیل شده است. بر اساس داده های موجود در پایگاه داده های انجمن جهانی، ورمیکولیت کاربرد های بسیار زیادی اعم از کشاورزی، تولید لنت ترمز موافق محیط زیست، بسته بندی و پوشش ضد حریق دارد.

ورمیکولیت بصورت خام در مقابل حرارت شکفته می شود. که این فرآیند باعث می شود وزن آن به 100 تا 300 کیلوگرم بر متر مربغ کاهش یابد. بطور کلی ساختار ورمیکولیت به گونه ای است که ، در مقابل حرارت بالا، عایق مناسبی برای ممانعت از ورود حرارت به هسته فولادی است. و همچنین با ترکیب گچ ملات نسبتا کار آمدی در تلفیق سایر اجزا مانند الیاف شیشه تشکیل دهنده پوشش ضد حریق پایه گچی می شود.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

3 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.