فایرپروف چیست و قوانین اجرای آن

فایرپروف چیست و قوانین اجرای آن | آذر ایستا بنا

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

فایرپروف چیست و قوانین اجرای آن

()

تعریف فایرپروف

فایرپروف عبارت است از مقاوم سازی المان های فولادی سازه های اسکلت فلزی در برابر حریق که توسط متریال های مخصوص با قوانین اجرای تعریف شده و تایید شده توسط نهاد های ناظر انجام می گیرد که ر ذیل بیش تر به این موضوع می پردازیم . هر ساختمانی که مجوز ساخت دریافت  می کند بنا به نوع سازه ˓ تعداد طبقات ˓ مساحت و غیره دارای دستور العمل های آتش نشانی متفاوتی می باشد که یکی از این دستور العمل های آتش نشانی فایر پروف می باشد.

فایرپروف به صورت معمول دارای دو حالت مقاومت دو ساعته و مقاومت سه ساعته در برابر حریق می باشد که توسط سازمان آتش نشانی تعیین می شود . تفاوت اجرای فایرپروف دو ساعته و سه ساعته در برابر حریق میزان ضخامت پاشش متریال روی المان های سازه می باشد . متریال فایرپروف عبارت اند از ترکیب ماسه و سیمان ˓ متریال معدنی و رنگ های متورم شونده

پوشش‌های ضد حریق و تاثیر آن بر زندگی مدرن

فایرپروف ماسه و سیمان

در این نوع فایرپروف عملیات زیر سازی با رابیتس و میل گرد انجام می گیرد و هم چنین تمام المان ها باید زیر سازی شوند به عبارت دیگر فایرپروف ماسه و سیمان به صورت فول مش اجرا می شود . در فایر پروف ماسه و سیمان پس از انجام عملیات زیر سازی ˓ عملیات پاشش انجام می گیرد ˓ در پاشش فایرپروف با ماسه و سیمان ابتدا ماسه و سیمان و آب ترکیب می شوند  و سپس توسط دستگاه های شات کریت به سطح المان های فلزی سازه پاشش می شوند .

در فایرپروف ماسه و سیمان ضخامت اجرای پاشش برای مقاومت دو ساعته برای تیر ها چهار سانتی متر و برای ستون ها دو و نیم سانتی متر می باشد و برای مقاومت سه ساعته در برابر حریق برای تیر ها پنج سانتی متر و برای ستون ها سه سانتی متر می باشد . فایر پروف ماسه و سیمان اغلب برای سازه های با مقاومت دو ساعته در برابر حریق به کار می رود .

پوشش ضد حریق پایه سیمانی

مزایای و معایب فایرپروف ماسه و سیمان

مزایا

فایر پروف ماسه و سیمان ارزان قیمت تر از سایر متریال هستند ˓ این متریال به سادگی در دسترس هستند و برای لکه گیری ( پس از اجرای پوشش برخی نقاط برای اجرای لوله کشی و کار های ابنیه باید تخریب گردد ) مناسب هستند .

معایب

ضخامت متریال فایر پروف ماسه و سیمان نسبت به سایر متریال بالا می باشد و برای پارکینگ هایی که محدودیت ارتفاعی دارند مناسب نیست و هم چنین ظاهر نامناسب و بی کیفیتی نسبت به سایر متریال دارند و در نهایت وزن مخصوص این نوع فایر پروف بالا می باشد و سازه را سنگین می کند .

فایرپروف با متریال معدنی

در این نوع فایر پروف اجرای زیر سازی با توجه با نوع متریال و نوع تاییدیه ی متریال متفاوت می باشد که به طور کلی در این فایر پروف اکثرا زیر سازی با توری مرغی و پین کوب انجام می گیرد.

اما در فایر پروف با متریال معدنی قبل از انجام زیر سازی باید سطوح فلزی المان های سازه توسط آب شست و شو شود تا بعد از اجرا دچار تبله نشود و سپس زیر سازی انجام می گیرد و بعد از آن متریال که به صورت کیسه بسته بندی هستند با آب مخلوط می گردند و با دستگاه شات کریت روی المان ها پاشش می شوند ˓ ضخامت اجرای این فایر پروف معمولا بین یک سانتی متر و سه سانتی می باشد.

پروژه اجرا شده با مواد معدنی توسط شرکت آذر ایستا بنا
پروژه اجرا شده با مواد معدنی توسط شرکت آذر ایستا بنا

مزایا و معایب فایرپروف متریال معدنی

مزایا

فایر پروف متریال معدنی دارای وزن مخصوص کم می باشند و نسبت به فایر پروف ماسه و سیمان سبک تر می باشند . ظاهر این نوع فایر پروف نسبت به ماسه و سیمان زیبا تر و مناسب تر می باشند .

معایب

قیمت اجرای این فایر پروف نسبت به فایر پروف ماسه و سیمان گران تر هستند و لکه گیری آن نیز سخت تر می باشد چون مصالح آن به راحتی در دسترس نمی باشد .

فایرپروف رنگ متورم شونده

در فایر پروف رنگ های متورم شونده زیر سازی نیاز نیست و سپس رنگ ها توسط دستگاه های پیسوله ای در چند پاس روی سطح المان ها پاشش می شوند و عملکرد آن ها به گونه ای می باشد که پس از رسیدن حریق به سطح رنگ ˓ این رنگ ها متورم می شوند و لایه ای مقاوم در برابر آتش تشکیل می دهند .

مزایا و معایب رنگ های متورم شونده

مزایا

این نوع فایرپروف ها بسیار سبک هستند و ظاهر بسیار زیبایی نسبت به سایر فایر پروف ها دارند .

معایب

این نوع فایر پروف ها نسبت به سایر متریال ها بسیار گران هستند و میانگین قیمتی آن بسیار زیاد می باشد . لکه گیری آن نیز پس از اجرا نسبت به سایر فایر پروف ها سخت تر می باشد چون متریال آن به راحتی در دسترس نمی باشد .

آتش سوزی سازه | اهمیت پوشش ضد حریق در آتش سوزی

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.