بررسی ضوابط و استانداردهای ساخت انواع پارکینگ تجاری

ضوابط و استانداردهای ساخت انواع پارکینگ تجاری

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بررسی ضوابط و استانداردهای ساخت انواع پارکینگ تجاری

()

مرکزهای خرید مکان‌هایی پر رفت و آمد و شلوغ می‌باشند بر این اساس یافتن مکانی که بتوان خودرو را در آن پارک کرد و از امنیت آن اطمینان کافی را داشته باشیم کار راحتی نیست. بر این اساس مراکز خرید بایستی دارای پارکینگ‌هایی باشند که ضمن نزدیکی به درب اصلی ورود به فروشگاه مورد نظر، امنیت زیادی داشته باشد.

اهمیت پارکینگ تجاری در سازه

پارکینگ‌ها انواع گوناگونی دارند که پارکینگ تجاری یک کدام از آن‌ها است که اهمیت بسیار زیادی بر روی فروش و به شهرت رسیدن فروشگاه دارد. بر این اساس پرداخت هزینه روی ارتقاء سطح کیفی پارکینگ در واقع نوعی سپرده گذاری می‌باشد که در طولانی مدت تاثیرات آن را می‌توان رویت کرد. گروه آذر ایستا پدرام سازه با سالها تجربه و تخصص در زمینه طراحی و پیاده سازی انواع پوشش ضد حریق، اگزاست فن و… این بار به توضیح و تشریح درباره پارکینگ تجاری پرداخته است.

ضوابط پارکینگ تجاری

در ادامه به برخی از ضوابط پارکینگ تجاری اشاره میکنیم.

 • در ساخت پارکینگ تجاری، می‌بایست از ضوابطی که بوسیله شهرداری، مندرج؛ در اجرا و پیاده سازی تقلید نماید.
 • فضای داخلی پارکینگ، بایستی طبق ضوابط پارکینگ تجاری ساخته شود.
 • اداره‌ها، درمانگاه‌ها و سازمان‌هایی که تعداد مراجعین زیادی دارند؛ موظفند سی درصد، پارکینگ اضافی برای مراجعین در همان ساختمان یا تا مسافت دویست و پنجاه متری ساختمان مربوط ایجاد کنند.

parking

 • شیوه چینش داخلی پارکینگ‌ها با دقت به ضوابط پارکینگ تجاری، می‌بایست به نحوی باشد که در تردد اشخاص ناتوان و علیل و همینطور، جای پارک معلولین و ناتوانان مشکلی پیش نیاید.
 • برای اشخاص عقب افتاده جسمی، پهنا پارکینگ سه و نیم متر، لازم می‌باشد. ارتفاع پارکینگ، دست کم می‌بایست 5 متر باشد و طول آن تا 3 متر در نظر گرفته شود.
 • زیرزمین پارکینگ تجاری، می‌بایست در دسترس کلیه طبقات ساختمان باشد.
 • فضای داخلی پارکینگ تجاری می‌بایست به طوری باشد که قابلیت دور زدن خودروها به راحتی آماده باشد.
 • شیب موجود در رمپ‌های پارکینگ، حداکثر پانزده در صد و عرض رمپ می‌بایست 3/5 متر باشد.
 • کف ساخته شده برای رمپ‌ها بایستی از مصالحی باشد که لغزندگی برای خودروها ساخت نکند و قابلیت و امکان شستشو داشته باشد.
 • در ساختمان‌های بیشتر از ده واحد، پیاده سازی سرویس بهداشتی در پارکینگ، الزامی می‌باشد.
 • وجود آب ‌شرب در تمامی پارکینگ‌ها اجباری می‌باشد.
 • طبق استاندارد پارکینگ، در شرایطی که پارکینگ برای پارک دو خودرو، ساخت‌ و ‌ساز گردیده می‌بایست عرض پارکینگ، دست کم 4/5 متر و برای سه خودرو، حداقل 6/5 متر باشد.
 • تعداد پارکینگ لازم تجاری، مطابق قوانین تعداد پارکینگ تجاری، به ازای هر صد متر مربع، سه پارکینگ می‌باشد و برای واحدهای اداری، این تعداد به دو پارکینگ، کاهش می‌یابد.
 • تعداد پارکینگ موردنیاز تجاری، مطابق مقررات تعداد پارکینگ تجاری، برای واحدهای کمتر از سی و سه متر مربع، به یک پارکینگ می‌رسد.

سرانه پارکینگ

منظور از سرانه پارکینگ، تعداد پارکینگ به ازای هر شخص می‌باشد. سرانه پارکینگ، از گرد آوری نمودن میزان تقاضای پارکینگ برای کاربری‌های گوناگون در آن ناحیه و با دقت به مساحت هرکاربری، در آن حوزه‌ به دست می‌آید. واحد سنجش سرانه پارکینگ از ناحیه‌ای به ناحیه دیگر متفاوت است. سرانه پارکینگ به ازای هر شهروند می‌بایست مشخص باشد و نگهبانی گردد.

در احتساب سرانه پارکینگ برای هر منطقه، می‌بایست تردد خودروها، مسیرهای توقف و عبور اضطراری، مسیرهای عبوری اتوبوس‌ها مد نظر قرار گیرد. در شهرهای بزرگ، سرانه پارکینگ نسبت به تعداد خودروهای آن شهر با کمبود قابل توجهی روبرو می‌باشد.

انواع پارکینگ‌ها

پارکینگ‌ها انواع مختلفی دارند و به گروه بندی‌های متفاوت تقسیم می‌شوند. پارکینگ طبقاتی، پارکینگ خیابانی، پارکینگ پشت بامی، پارکینگ زیرزمینی، پارکینگ هوشمند و…

پارکینگ طبقاتی

این نوع از انواع پارکینگ‌ها، در برج‌ها و مرکزهای خرید به کارگیری می‌گردد. این پارکینگ‌ها معمولا مارپیچ ساخته می‌گردند و دارای تعدادی طبقه می‌باشند و از بالابرهای خودرو یا این که رمپ‌های داخلی در آن به کارگیری می‌شود. امروزه، به کارگیری از رمپ داخلی، رایج شده و به کارگیری از بالابر خودرو، دیگر استفاده نمی‌شود.

بررسی-سیستم-تهویه-و-تخلیه-دود-پارکینگ

پارکینگ خیابانی

این نوع از انواع پارکینگ‌ها، در کنار خیابان بوسیله خودروها انجام می‌شود یا این که به صورت مکانی عمومی، در نظر گرفته گردیده که به صورت رایگان می‌باشد یا این که هزینه برای آن پرداخت می‌گردد.

پارکینگ پشت بامی

نوع دیگری از انواع پارکینگ‌ها به حساب آورده می‌شود که برای وسایل سبک، مانند: دوچرخه و موتورسیکلت در پشت بام ساختمان‌ها ساخته می‌گردد. گنجایش آن محصور می‌باشد و مکان مورد استفاده می‌بایست تحمل وزن این وسایل را داشته باشد.

پارکینگ زیرزمینی

این نوع از گونه‌های پارکینگ‌ها، بسیار کم مورد به کارگیری قرار می‌گیرد؛ چون ایجاد کرد آن نیاز به محاسبات پیچیده دارد. این پارکینگ‌ها در فضایی پایین‌تر از سطح زمین ساخته می‌گردند. این نوع پارکینگ‌ها، در پایین جاده، آپارتمان، پل‌ها و … ساخته می‌گردد.

پارکینگ هوشمند

به کارگیری از این نوع پارکینگ‌ها در حال ارتقاء می‌باشد و برای مکان‌هایی مورد به کارگیری قرار می‌گیرد که فضای کافی برای ساخت پارکینگ نیست. در این نوع پارکینگ‌ها، تعداد بیشتری خودرو جای می‌گیرد و خودروها با به کارگیری از ماشین‌های الکتریکی یا این که مکانیکی به طور خودکار و فارغ از دخالت بشر جا به جا می‌شوند و سبب صرفه جویی در محیط و هزینه می‌شوند.

پارکینگ‌های روتاری از این نوع پارکینگ‌ها به شمار میایند و گنجایش پارک ۱۲ تا ۱۶ خودرو را دارند؛ قابلیت و امکان نصب آسوده و سریع، نیاز به فضای بسیار کم، کاهش ترافیک، عدم نیاز به تهویه، ارتقاء تعداد طبقات پارکینگ و صرفه جویی در جای از مزایای ترویج این نوع از انواع پارکینگ‌ها می‌باشد.

استاندارد جهانی پارکینگ تجاری

پارکینگ‌ها در دنیا دارای استانداردهای ویژه‌ای می‌باشند. که رعایت کردن آن‌ها الزامی می‌باشد. و رعایت کردن این استانداردها هم به بهتر شدن پارکینگ برای رانندگان یاری می‌نماید. و هم سبب جذب مشتری‌ها بیشتر می‌شود. پارکینگ‌ها از مهم‌ترین بخش‌های مرکزهای تفریحی، تجاری و مرکزهای خرید می‌باشد.

parking-fan
نمونه‌ای از تهویه پارکینگ

به این ترتیب می‌بایست در این زمینه از بهترین اجناس مصرف شود و مجموع استانداردها رعایت گردد تا این مرکزهای خرید بهترین بازدهی را داشته باشند. در این بخش استانداردهای بین المللی پارکینگ تجاری را مطرح می‌کنیم. تا با این استانداردها که در کشورهای مختلف در حال اعمال شدن می‌باشند آشنا گردید.

این پارکینگ‌ها می‌توانند در فضای باز و بسته باشند. محدودیتی در‌ این رابطه نیست اما نکته حائض اهمیت‌تر تعداد ظریف جای پارک خودروها می‌باشد که بسته به محل پارکینگ و کابری آن ممکن می‌باشد گوناگون باشد ولی می‌بایست متناسب با کاربری باشد آن باشد. از سایر استانداردهایی که بایستی رعایت گردد سیستم هایی می‌باشد که برای تهویه هوا می‌باشد که برای اطرافیان و اهل یک محل هم ایجاد مزاحمت نشود.

استاندارد جهانی رمپ در پارکینگ

اندازه متوسط ورودی برای پارکینگ‌های بزرگ دست کم شش متر و برای پارکینگ‌های کوچک‌تر دست کم سه متر می‌باشد. اندازه ورودی پارکینگ‌ها اهمیت زیادی دارد به جهت اینکه خودروها می‌بایست بتوانند به راحتی به پارکینگ وارد شوند و به راحتی هم از آن خارج شوند.

اندازه ورودی پارکینگ بایستی طوری باشد که خودروها بتوانند به راحتی با سر وارد شوند و به همان صورت هم بیرون روند. در حالتی که اختلاف سطح میان تراز ورودی و کف پارکینگ حداکثر 50 سانتی متر باشد. ورود و خروج اتومبیل با دنده عقب بلا مانع می‌باشد. در طراحی این گونه پارکینگ‌ها ایستگاه پیش از رمپ الزامی نمی‌باشد و می‌توان بدون به کارگیری از پایانه به راحتی از پارکینگ به کار گرفت.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.