با کاربرد کامل هواکش در گلخانه آشنا شوید | راهنمای انتخاب فن گلخانه‌ای

کاربرد کامل هواکش در گلخانه آشنا شوید

با کاربرد کامل هواکش در گلخانه آشنا شوید | راهنمای انتخاب فن گلخانه‌ای

()

تهویه گلخانه یکی از الزامات مهم در گلخانه‌ها می‌باشد. ممکن است به فکر ایجاد یک گلخانه افتاده باشید. در این صورت در تلاش خواهید بود تا ابزار و وسایل لازم را بیابید. همانطور که می‌دانید، پرورش گیاهان کار آسانی نیست. البته گل داشتن با گلخانه زمینی تا آسمانی فرق دارد. در نتیجه اگر به فکر گلخانه هستید باید فن گلخانه‌ای را به عنوان یک ضرورت در نظر بگیرید. مجموعه آذر ایستا پدرام سازه فعال در زمینه نصب و راه اندازی اگزاست فن و انواع فن های صنعتی میباشد و میتواند در این زمینه مشاور شما باشد.

هواکش گلخانه‌ای (فن گلخانه‌ای)

فن یا هواکش گلخانه‌ای در واقع وسیله‌ای است که هوای گلخانه را بسته به شرایط تنظیم می‌کند. در نتیجه هوا در گلخانه ایجاد می‌شود و گیاهان شما آسیب نمی‌بینند. استفاده از هواکش گلخانه‌ای باعث حفظ گردش هوا در گلخانه می‌شود. همچنین رطوبت گلخانه را تنظیم می‌کند و دما را متعادل می‌کند. در نتیجه با این تفاسیر به راحتی می‌توان به معنی هواکش در گلخانه‌ها پی برد. هواکش‌ها در گلخانه‌ها نقش اساسی در سلامت و روند رشد طبیعی گیاهان دارند. در نتیجه، هر گلخانه‌ای، از کوچک تا بزرگ، به آنها نیاز خواهد داشت.

نیاز به هواکش برای گلخانه‌ها

همانطور که قبلا گفتیم هواکش در گلخانه یک ضرورت است و یکی از وسایل مهم محسوب می‌شود. اما چه عواملی یک هواکش گلخانه‌ای را ضروری می‌کند؟

در پاسخ به این سوالات می‌توان گفت که هدف اصلی شادابی گیاهان است. در واقع هر چیزی که در فرآیند ایجاد گلخانه و ماندگاری آن در نظر گرفته می‌شود راهی برای گیاهان شاداب‌تر است. بنابراین هواکش گلخانه‌ای در نهایت کمکی به رشد، بهره وری و کیفیت گیاه است. امروزه با توجه به رشد جوامع و افزایش تقاضا برای مواد غذایی، روش کشت گلخانه‌ای بسیار گسترش یافته است. در این میان تهیه گیاهان با کیفیت و مناسب مستلزم وجود دستگاه‌های فضای گلخانه ای بسیار مناسب است. در نتیجه رشد مناسب گیاه در یک سطح بزرگ بسیار مشکل خواهد بود.زیرا نیاز به تعادل رطوبت، دما و جریان هوا دارد و هواکش گلخانه‌ای این کار را به خوبی انجام می‌دهد.

مزایای داشتن فن برای گلخانه‌ها

کنترل دما

داشتن هواکش برای گلخانه ها

اولین کاری که هواکش‌های گلخانه انجام می‌دهند تنظیم دما است. این یک هواکش گلخانه‌ای است که خود را برای تنظیم دما تنظیم می‌کند. به عبارت دیگر اگر دما افزایش یابد باعث کاهش دما می‌شود. از طرفی اگر دمای گلخانه کاهش یابد، سرعت هواکش کاهش می‌یابد و در نتیجه دما متعادل می‌شود. این تغییرات دما به دو عمل بستگی دارد.

اولین عامل تغییر اقلیم است. طبیعتا در فصول گرم سال هوا گرم خواهد بود و در نتیجه دمای گلخانه افزایش می‌یابد. اما در فصول سرد دما کاهش می‌یابد. عامل دوم مربوط به خود گیاهان است. به عبارت دیگر خود گیاهان نیز دمای گلخانه را افزایش می‌دهند. بنابراین داشتن فن گلخانه‌ای گیاهان را از آسیب‌های ناشی از سرما و به خصوص گرما محافظت می‌کند.

پیشگیری از آفات

یکی از کابوس‌های هرکسی که گلخانه دارد قطعا آفت روی گیاهانش است. آفات به دلیل نبود تهویه مناسب و رطوبت نامناسب ایجاد می‌شوند. اگر این آفات به خوبی کنترل نشوند خسارت زیادی به گلخانه وارد می‌شود. اما در این بین انتخاب فن مناسب در گلخانه به خوبی با این مشکل کنار می‌آید. در واقع فن گلخانه با کنترل رطوبت و جریان هوا از رشد آفات جلوگیری می‌کند و آفات بستر مناسبی برای رشد نخواهند داشت.

شاید مردم بخواهند از سموم شیمیایی برای از بین بردن آفات استفاده کنند. اما این سموم نه تنها مضر هستند، بلکه هزینه‌های بالایی نیز به دنبال دارند. زیرا هر بار که گیاه و گل بکارید، هزینه سمپاشی خرج می‌شود. با انتخاب هواکش مناسب برای گلخانه‌ها دیگر این مشکلات ظاهر نمی‌شوند.

تغذیه گیاه

هواکش‌های موجود در گلخانه علاوه بر موارد ذکر شده مزایای دیگری نیز دارند. یکی از این فواید مربوط به تغذیه فتوسنتزی گیاهان است. از آنجایی که این هواکش‌ها گازهای دی اکسید کربن تولید می‌کنند، منبع مناسبی برای فتوسنتز هستند.

همانطور که می‌دانید گیاهان برای فتوسنتز خود به گازهایی مانند دی اکسید کربن نیاز دارند. از طرفی فضای گلخانه نیز یک محیط بسته است. علاوه بر این، گاهی اوقات دی اکسید کربن موجود در هوا نیز بالا و پایین می‌رود. در نتیجه اثر مخربی بر رشد گیاه خواهد داشت. اما هواکش‌ها با انتقال دی اکسید کربن به داخل گلخانه تعادل ایجاد می‌کنند. در نهایت، خطر کمبود دی اکسید کربن به راحتی از بین می‌رود.

کنترل رطوبت

گیاهان با توجه به نوع خود به مقدار مشخصی رطوبت نیاز دارند. افزایش یا کاهش این میزان رطوبت باعث آسیب و پژمردگی گیاه می‌شود. اینجاست که هواکش گلخانه‌ای وارد عمل می‌شود. هواکش‌ها رطوبت گلخانه را تنظیم و متعادل می‌کنند. در نتیجه از پژمردگی، خشک شدن، ریزش رنگ‌ها و افزایش بیماری‌ها و دشمنان جلوگیری می‌کند.

گرده افشانی

اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. بادبزن یکی از ابزارهای قدرتمند گرده افشانی گیاهان است. محیط گلخانه محیطی جدا از محیط بیرون است که در نتیجه دسترسی باد و جریان هوا امکان پذیر نمی‌باشد. در واقع با محصور شدن گیاهان، کنترل دقیق آن امکان پذیر خواهد بود. اما در صورت عدم وجود جریان هوا در برخی گیاهان گرده افشانی و لقاح گیاه ماده با مشکل مواجه می‌شود.

گلخانه ای

برای این منظور با نصب هواکش در قسمت‌های مختلف گلخانه می‌توان این مشکل را به راحتی کنترل کرد. نیازی به گرده افشانی گیاهان با دست نیست. در نهایت، هواکش‌ها را می‌توان به عنوان یک روش مصنوعی برای شبیه سازی باد در خارج از گلخانه در نظر گرفت. فن نقش مهمی در سلامت گیاهان دارد که انتخاب صحیح و نصب صحیح آن اکثر مشکلات گلخانه را برطرف می‌کند.

انتخاب فن برای گلخانه

تا این قسمت با فواید و اهمیت داشتن فن در گلخانه آشنا شدیم. اما باید در نظر داشت که هواکش‌ها انواع مختلفی دارند. در انتخاب فن برای گلخانه باید دقت کرد. با انتخاب اشتباه فن برای گلخانه، رطوبت، دما و تهویه هوا به خوبی انجام نمی شود. در این حالت عدم وجود هواکش مهم نیست. در انتخاب فن برای گلخانه باید فضای گلخانه را در نظر بگیرید و بر این اساس فن مورد نظر را انتخاب کنید.

فن گلخانه و انواع آن

دو نوع فن گلخانه‌ای وجود دارد. این فن‌ها با توجه به نوع مصرف و نیاز گلخانه‌ها متفاوت است. این هواکش‌ها مدل اگزوز و مدل سیرکولاسیون هستند که در ادامه به هر یک از آنها می‌پردازیم.

اگزوز هواکش

این نوع هواکش‌ها برای تنظیم جریان هوا مناسب هستند. این هواکش‌ها دارای فلپ‌هایی هستند که به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند. این هواکش‌ها نیز دو نوع هستند که شامل اتصال مستقیم و اتصال تسمه و قرقره می‌باشد.از این نوع فن‌ها اغلب در گلخانه‌های متوسط ​​استفاده می‌شود.

هواکش گردشی (جت هواکش)

اما مدل هواکش دیگری که با نام سیرکولا می‌شناسیم از مدل قبلی قوی‌تر است. این هواکش‌ها برای محیط‌ها و فضاهای بزرگتر مناسب هستند. زیرا رطوبت را در گلخانه به خوبی کنترل می‌کنند. آنها همچنین هوا را اندازه گیری می‌کنند و دما را در یک منطقه وسیع به خوبی مدیریت می‌کنند.

انتخاب فن گلخانه ای

این فن‌ها برای فصول سرد مناسب هستند زیرا محیط گلخانه در فصول سرد بسته است. در نتیجه گلخانه ها به یک هواکش پرقدرت نیاز دارند. البته به خاطر داشته باشید که اکثر هواکش ها دارای سه فاز هستند، اما می توانید این هواکش ها را شخصی سازی کنید. زیرا انتخاب فن مناسب برای محیط گلخانه ضروری است.

مکان مناسب برای تهویه گلخانه

هنگام انتخاب محل مناسب برای نصب هواکش باید توجه داشت که هواکش‌ها باید در محل مناسبی قرار گیرند. آنها باید در سمتی قرار گیرند که انتظار می‌رود جریان هوا از آن خارج شود. همچنین کرکره در کنار فن استفاده می‌شود. شورت ورودی هوا در گلخانه است که تهویه گیاهان را فراهم می‌کند. این دو یعنی هواکش و کرکره باعث فتوسنتز می‌شوند. به عبارت دیگر، با وارد کردن دی اکسید کربن به فضای گلخانه، منبع فتوسنتز گیاهان فراهم می‌شود.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up