نحوه اجرای پوشش ضد حریق بر سقف عرشه فولادی

همه چیز درباره رنگ ضد حریق | آذر ایستا بنا

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

نحوه اجرای پوشش ضد حریق بر سقف عرشه فولادی

()

پوشش‌ ضد حریق بر عرشه فولادی به پوششی گفته می‌شود که روی سطح‌ها فولادی و بین تیر‌ها و ردیف‌های مهم ساختمان قرار می‌گیرد. فولاد جنسی رسانا دارد و گرما را سریعا به کل نقاط سقف منتقل می‌کند. به همین علت ممکن می‌باشد این رسانایی ‌حریق به همراه داشته باشد و اسکلت بنا را فرو بریزد.

کاربرد پوشش ضد حریق در سقف عرشه فولادی چیست؟

پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی و کاربردها و مزایای آن سوالی است که ذهن همه عوامل صنعت‌های فولادی را درگیر خود کرده است. جدا از بحث حریق‌ این سطح ها ممکن است سا‌عت‌ها زیر آفتاب شدید قرار بگیرند و دمای سطح فولاد در آنها بسیار بالا رود.

همین امر ممکن می‌باشد فرو ریزی عرشه را در‌پی داشته باشد. در صورتی هم در سطح فولادی حریق‌ به وجود بیاید پوشش‌های ضد آتش سوزی این قابلیت را به اشخاص می‌دهند که سریعا فضا را ترک کنند و تا چند ساعت به آنان زمان دهد.

سقف عرشه و پوشش ضد حریق در عرشه فولادی

عرشه‌های فولادی از ورق‌های موج داری تشکیل‌شدند که ایمنی این سطح های را تنظیم می‌نماید. عرشه‌ها هم برای سقف و هم برای کف مورد به کار گیری قرار می‌گیرند. بنا‌ها و ساختمان‌هایی که سطح‌های فلزی دارند بهترین کاندید برای انجام و نصب پوشش ضد آتش بر عرشه فولادی می‌باشند. این سقف‌ها روی تیرآهن سوار می‌گردند و شکلی ذوزنقه‌ای دارند. سقف عرشه فولادی چهار عضو جدایی ناپذیر دارد که عبارتند از

  1. ورق گالوانیزه موجدار
  2. گل ‌میخ یا این که اصطلاحا برشگیر
  3. میلگرد
  4. بتن سازه ای

حدودا کل سقف‌های فولادی با ورق و پوشش فلزی کاور می‌شوند که درین بین کیفیت هسته و پوشش بسیار پراهمیت می‌باشد. موقعیت محیطی مانند دمای هوا می‌تواند روی این سقف‌ها تاثیرگذار باشد به همین عامل برای ساختشان از فولاد نرمه بهره‌ می‌گیریم.

سقف-عرشه-فولادی

فولاد‌های نرمه معمولا به سادگی نصب می‌شوند و شکل‌پذیری بهتر دارند. روی، عنصر مهم سازنده این عرشه‌ها می‌باشد که با آبکاری به طور گالوانیزه در می‌آید. آبکاری می‌بایست به صورت صحیحی انجام یافته و فلز روی با ضخامت‌های میلی‌متری روی این سطح های گذاشته ‌شوند.

آنگاه با دستگاه‌های توسعه یافته (رول فرمینگ) فولاد را به وضعیت ذوزنقه‌ای در می‌آورند. برای گالوانیزه‌ کردن می بایست مقدار خاصی از روی استفاده شود و این مقدار تبدیل به استاندارد و رتبه ضد آتش سوزی فولادی شود.

اجرای پوشش ضد حریق بر روی به چه صورت است؟

نصب پوشش ضد حریق بر عرشه فولادی به تعادل بنا و مقاومت‌ آن در قبال حریق کمک شایانی می‌نماید. فرقی ندارد سطحی که می‌خواهید آن را با این پوشش ایمن فرمائید تازه باشد یا این که بنای چندین ساله به حساب بیاید.

برای نصب، اول بایستی ردیف‌ها و تیرهای اساسی ساختمان را با به کارگیری از پوشش مقاوم آتش سوزی پوشش دهیم تا در زمان آتش‌سوزی حرارت مستقیم به اسکلت فلزی نرسد و فرو ریزی صورت نگیرد. در کل فولاد خیلی زود به حرارت بالا می‌رسد و چنان چه پوشش ضد حریق برای این سطح اعمال نشود به احتمال زیاد فولاد در کمترین زمان به دمای بحرانی می‌رسد و ساختارش زود خراب شود. شرکت آذر ایستا پدرام سازه با مجهز‌ترین لوازم اجرای پوشش ضد حریق اقدام به سرویس دهی به مشتریان کرده است.

WhatsApp Image 2021 04 25 at 5.15.31 PM

یکی از مهم‌ترین موارد در مبحث مقاوم سازی ورق‌های عرشه فولادی با به کار گیری از پوشش ضد حریق نیاز یا عدم نیاز به اجرای این پوشش است. در کل در طراحی سیستم سقف بنابه دو صورت از ورق‌های عرشه فولادی به کارگیری می‌شود.

  1. در حالت نخست پیاده سازی از ورق‌های عرشه فولادی فقط تحت عنوان قالب بتن سقف استفاده می‌شود. یعنی ورق‌ها نقش باربری سازه ای ندارد. دراین‌صورت نیازی به به کار گیری از پوشش ضد حریق روی سطح‌های عرشه فولادی نیست.
  2. در حالت دوم پیاده سازی از ورق‌های عرشه فولادی تحت عنوان المان باربر بنابه کار گیری می‌شود. در این صورت لازم می‌باشد ورق‌های عرشه فولادی با به کار گیری از پوشش ضد حریق در مقابل آتش سوزی ایمن شوند.

مزایای پوشش ضد حریق در عرشه فولادی

دما و حرارت بالا می‌تواند احتمال بروز فروریختگی را تقویت نماید. ضدحریق‌ها از این‌ عمل خودداری می‌نمایند و در صورت بروز حریق از پخش‌ شدن آن تا هنگامی که ساکنان از فضا خارج شوند جلوگیری می‌نماید. این امر بستگی به فاصله بنا تا آتش ‌نشانی و یا این که موادی که سبب بروز آتش سوزی شده‌اند دارد.

البته معمولا ضد آتش‌های کیفیت خوب می توانند تا 180 دقیقه آتش ‌سوزی را در اختیار گرفتن نمایند. متاسفانه بعضی از ضد آتش سوزی‌های بازار از چین وارد می‌شوند و حدودا شکلی مشابه انواع با کیفیت آن دارند ولی در واقع نمی‌توانند برای مدتی طولانی آتش سوزی و حرارت را از اسکلت مراقبت نمایند و خیلی زود از بین می‌روند.

عایق ضد حریق چیست ؟ نحوه ی اجرا | آذر ایستا بنا
پروژه اجرایی آذر ایستا

برای اجرای پوشش‌های ضد حریق می بایست با کارشناس مشورت کنید. آذر ایستا پدرام سازه با داشتن کادر زبده و مجرب در کنار شماست تا شایسته‌ترین خدمات را به شما ارائه دهد.

مزایای پوشش ضد حریق

1. شاید برترین مزیت پوشش‌های ضد حریق را بتوان حفظ جان ساکنین بنا و محافظت اموال صاحبان بنا عنوان کرد که برای همه اشخاص با ارزش و امکان سرمایه گذاری بالایی دارد.

2. حفاظت و پایداری اسکلت سازه در قبال تنش حرارتی ناشی از آتش سوزی، از روش افزایش مقاومت المان‌های باربر بنا (ردیف‌ها، تیرها و…)

3. با استفاده از پوشش‌های ضد آتش سوزی در بعضی از عنواع آن می‌توان فروپاشی بنا را نزدیک ۵ ساعت تعویق انداخت

4. اثر نگذاشتن بر روی زیبایی بنا

5. ترمیم راحت

6. امکان انجام در سطوح خارجی و داخلی ساختمان

7. زمان بیشتری برای عملیات گـریز و نجـات مهیا می‌گردد.

8. این شیوه  (استفاده از پوشش‌های ضد آتش سوزی) می‌تواند بر روی اجزای غیر باربر سازه مشابه دیوارها، جهت فضا بندی مجتمع در قبال توسعه آتش مورد استفاده قرار گیرد.

9. استاندارد‌های توانمند برای تامین امنیت و مرغوبیت مصالح همانند BS 476-part 2

10. پوشش‌های ضد آتش سوزی) فارغ از نیاز به احساس نمودن حضور آتش سوزی) همواره آماده عملکرد درست می‌باشند.

11. امکان اعمال بر روی بنا‌های جدید تاسیس و هم چنین بنا‌های قدیمی

12. در نهایت سهولت و سرعت اعمال

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.