مراحل کامل نصب فن صنعتی | نکات مهم تعمیر و نگهداری فن‌ها

مراحل کامل نصب فن صنعتی | نکات مهم تعمیر و نگهداری فن‌ها

مراحل کامل نصب فن صنعتی | نکات مهم تعمیر و نگهداری فن‌ها

()

بدون شک نصب تهویه خانگی و صنعتی در تهویه هوای ناسالم یک ضرورت است. اما موضوع دیگری که در این زمینه اهمیت پیدا می‌کند نحوه نصب فن است. بنابراین اگر فن خود را به درستی نصب نکنید، هواگیری به درستی انجام نخواهد شد. امروزه فن در زندگی ما انواع زیادی دارد که کاربردی هستند، اگزاست فن، فن های هواکش خانگی و صنعتی و…

فن صنعتی کجا کاربرد دارد؟

تهویه صنعتی در کارخانه‌ها و محیط‌های صنعتی نصب می‌شود. فن‌های صنعتی انواع مختلفی دارند و استفاده از کدام فن صنعتی کاملا به نوع فعالیت، میزان آلاینده‌ها و سن کارگران در آن محیط بستگی دارد. بنابراین در محیط‌هایی که آلاینده‌های شیمیایی زیادی وجود دارد از فن‌های صنعتی برای تامین تهویه مطبوع استفاده می‌شود.

به طور کلی می‌توان گفت که میزان تخلیه در فن‌های صنعتی به قطر و زاویه پروانه و سرعت موتور الکتریکی آن بستگی دارد. به علاوه تعداد فن‌های مورد نیاز به ابعاد فضای مورد نظر، دمای مطلوب و شرایط آب و هوایی منطقه بستگی دارد.

مراحل نصب فن صنعتی

انتخاب فن مورد نیاز

اولین قدم در نصب فن صنعتی انتخاب فن مناسب با توجه به ابعاد پنکه صنعتی و شرایط محیطی شماست. نصب هواکش صنعتی، مستلزم این است که هواکش صنعتی حتما باید برروی یک محیط کاملا مسطح نصب شود. اگر این امر رعایت نشود و هواکش صنعتی شما بر روی محیطی مسطح نصب نشود، پروانه‌های هواکش صنعتی شما از حالت بالانس خارج شده و همین امر باعث آسیب دید و ضربه دیدن به دمپر هواکش صنعتی نیز وجود دارد. با توجه به موارد بیان شده ضرورت و لازمه‌ی نصب هواکش صنعتی ساخت فونداسیون مناسب با توجه به وزن و ابعاد دستگاه و ترجیحا بزرگ‌تر از شاسی هواکش صنعتی می‌باشد.

کانال ورودی و خروجی

مرحله بعدی از مراحل نصب هواکش صنعتی این بوده که باید کانال‌های ورودی و خروجی با ابعاد و ضخامت مناسب محیط شما طراحی و ساخته شود. پس از اتصالات و فلنج‌های مناسب در فاصله‌های زمانی مشخصی از کانال باید به کارگرفته شود تا دستگاه یا هواکش صنعتی صدای ناهنجار ایجاد نکند و دستگاه دچار افت راندمان نشود از طرفی دیگر گفتنی است که برای یکنواخت و صاف کردن سیال هوا در هنگام اتصال کانال به هواکش، لازم است حتما قبل از اتصال حداقل 1.5 برابر قطر قطر دهانه ورودی هواکش ، کانال مستقیم اجرا و تعبیه شود.

برای اتصال راحت و بدون دردسر شبکه و دهانه ورودی مکش هواکش صنعتی، حتما باید از کانال‌های ساخته با متریال‌های مثل آلومینویم یا کانال‌های فلکسیبل برزنتی استفاده شود و این اتصال مستلزم این است که این اتصال از طریق فلنج مخصوص، به طوری برقرار و ایجاد شود که فرو رفتگی و یا مشکل خاصی در محل اتصال کانال به دهانه ورودی مکش هواکش صنعتی، پدید نیاید.

کنترل آمپر مصرفی

مدلی از فن صنعتی
مدلی از فن صنعتی

مرحله بعدی یا سوم در نصب انواع فن‌های صنعتی، پس از نصب داکت به ورودی مکش فن صنعتی، کنترل آمپر مصرفی در هنگام راه اندازی دستگاه یا فن صنعتی است تا این آمپر اندازه گیری شده بیشتر از توان نامی موتور الکتریکی باشد نباید فن صنعتی باشد و در عملکرد دستگاه اختلال ایجاد نکند. از طرف دیگر، اگر یونیت و سوئیچ راه‌اندازی با فاصله دور از هم نصب شده باشند، برای جلوگیری از راه‌اندازی تصادفی، باید یک فن‌شکن نصب کرد.

مراحل پایانی نصب فن صنعتی

بعد از راه اندازی فن صنعتی، پیچ و تنظیم تسمه پروانه یکی از آخرین مراحل نصب فن صنعتی می‌باشد. کار دیگری که باید انجام شود این است که باید از حرکت روان پره‌های فن اطمینان حاصل کرد. از طرفی پوشاندن الکتروموتورها می‌تواند دمای دستگاه را افزایش داده و باعث آسیب به دستگاه و آتش سوزی احتمالی شود. بنابراین استفاده از هر نوع پوشش روی موتور برق فن صنعتی توصیه نمی‌شود.

بازرسی و تعمیر فن صنعتی

عدم تعادل فن زمانی اتفاق می‌افتد که متریال یا ساییدگی روی پروانه وجود داشته باشد.این عدم تعادل باعث لرزش فن می‌شود که می‌تواند به تیغه فن و سیستم بلبرینگ آسیب برساند یا از بین برود. تمیز کردن و بالانس کردن مداوم و منظم پره‌های فن مورد استفاده در جریان‌های هوای حامل مواد ساینده، چسبنده یا مرطوب اکیدا توصیه می‌شود.

نظارت مداوم بر سطح ارتعاش فن می‌تواند در شناسایی مشکل قبل از اینکه به حدی برسد که به قطعات فن آسیب برساند کمک کند. انواع مختلف فن‌ها نسبت به سایر فن‌ها می‌توانند سطوح بالاتری از ارتعاش را تحمل کنند. اکثر فن‌های مورد استفاده در سیستم‌های تهویه صنعتی در رده BV-3 استاندارد AMCA 204 قرار می‌گیرند. هر چه مدت زمان استفاده از فن طولانی‌تر باشد، قطعات اندکی فرسوده می‌شوند و مواد روی پروانه جمع می‌شود و سطح ارتعاش افزایش می‌یابد.

هنگامی که سطوح ارتعاش به سطح نشان داده شده در ردیف هشدار رسید، تنظیمات لازم باید در خاموش شدن بعدی سیستم انجام شود. اگر هیچ اقدام اصلاحی انجام نشد و سطح ارتعاش به مقادیر خاموش شدن سیستم افزایش یافت، فن باید فورا خاموش شود و مشکل برطرف شود. عدم انجام این کار منجر به شکست فاجعه آمیز خواهد شد. شرکت‌های تجهیزات تعمیر پیشرفته به بازرسان اجازه می‌دهند تا طیف ارتعاش را ثبت کنند. مشاهده تغییرات در این طیف در طول زمان می‌تواند بخش‌های خاصی را که با مشکلاتی مانند بلبرینگ، تعادل، تسمه یا موتور مواجه هستند، شناسایی کند.

گاهی در حین نصب یا تعمیر فن، جهت چرخش پره به اشتباه نصب می‌شود. از آنجایی که فن‌ها فقط در کسری از ظرفیت واقعی خود در حالت معکوس کار می‌کنند، چرخش نادرست اغلب با وجود عملکرد ضعیف سیستم اگزوز نادیده گرفته می‌شود. بررسی زمان بندی فن بسیار توصیه می‌شود.

مواردی که باید بررسی شوند عبارتند از

  • یاتاقان‌ها در مورد دمای کارکرد صحیح
  • ارزش بیش از حد بلبرینگ یا پروانه
  • تسمه‌ها از لحاظ کشش مناسب و کمترین سایش
  • اتصال یا تراز مناسب تسمه
  • مرکز و جهت صحیح چرخش تیغه
  • عدم سایش یا تجمع مواد روی تیغه
  • سفت بودن پیچ‌های نگهدارنده فن
  • سفت بودن پیچ‌های پروانه یا بوشینگ
  • نصب صحیح وسایل ایمنی

نکات مهم دیگر

فن صنعتی متحرک
فن صنعتی متحرک

هنگام تعمیر فن یا کانال‌های هوای متصل به آن باید رویه‌های استاندارد رعایت شود. منبع برق باید با اتصالات نزدیک فن سوئیچ ON/OFF از فن جدا شده و از فن جدا شود. باید خاموش باشد هنگام باز کردن شیرهای دسترسی، فن باید به صورت مکانیکی قفل شود و از چرخش تیغه جلوگیری کند. هرگز دریچه‌های اکسس را هنگامی که فن در حال کار است یا در حالت غیرفعال و خاموش است باز نکنید. مطمئن شوید که بافل‌های استفاده شده برای قفل کردن فن را پس از سرویس بردارید و فن را آزاد کنید. مجموعه آذر ایستا پدرام سازه با سابقه موفقی که در خدمات مربوط به اگزاست فن و پوشش ضد حریق داشته، توانسته است در بین رقبای خود از جایگاه ویژه‌ای برخودار باشد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.