آیا آتش نشان همان مامور ضدحریق است؟ چه وظایفی دارد؟

مامور-ضدحریق

آیا آتش نشان همان مامور ضدحریق است؟ چه وظایفی دارد؟

()

تاریخچه آتش نشانی و ماموران ضدحریق

حدود 150سال پیش در سال 1251 اولین آتش نشانی در شهر تبریز توسط روس ها تاسیس گردید که دو سال پس از آن در شهر های مسجد سلیمان و آبادان به دلیل حفظ تاسیسات پالایشگاهی تاسیس گردید. پس از حدود 50 سال در تاریخ 1301 در تهران و پس از آن در اکثر شهر های بزرگ ایران احداث گردید. که اولین ایستگاه تهران در محل سه راه امین حضور جهت اطفاع حریق توسط مامور ضد حریق (که به مامور اطفای حریق معروف بود ) و پس از آن در شیمیرانات احداث گردید.

مامور ضدحریق یا آتش نشان؟

مامور ضد حریق که به مامور آتش نشان هم معروف می باشد در دو سمت فعالیت دارند

  1. سمت اطفاء حریق
  2. سمت پیشگیری از حریق

آتش سوزی سازه و اهمیت پوشش ضد حریق

اطفاء حریق

ماموران سمت اطفاء مامورانی هستند که در هنگام حریق یا سوانح طبیعی وارد عمل شده و حادثه را ورمیچینند که به این ماموران در حالت  عامیانه ماموران ضد حریق هم گفته می شود.

پیشگیری حریق

ماموران سمت پیشگیری در واحد های اداری سازمان آتش نشانی فعالیت داشته که ماموریت آنها جلوگیری از اطفاء حریق هستش به این معنا که قوانین و الزامات آتش نشانی و قوانین، مقررات ملی ساختمان ( مبحث سوم ) را در ساختمان ها بررسی نموده و تائید یا رد می کنند.

در صورتی که رد گردد توسط مامور ضد حریق می بایست دوباره اشکالات فنی ساختمان یا سازه برطرف شده و دوباره درخواست بازدید صورت گیرد. در صورت تائید نهایی توسط مامور پیشگیری (مامور ضد حریق) کارفرما می تواند تائیدیه را به شهرداری ارایه دهد و پایانکار خود را اخذ نمایید.

قوانین و الزامات درخواستی مامور پیشگیری (مامور ضد حریق)

مامور ضدحریق از کارفرما مطابق مبحث سوم مقررات ملی ساختمان تمامی قوانین را تحویل می گیرد که شامل موارد زیر می باشد:

  1. اعلام حریق
  2. اطفاء حریق
  3. اگزاست
  4. پوشش ضد حریق

اعلام حریق

اعلام حریق به این معنی می باضشد که وقتی حریق اتفاق می افتد توسط سنسور های به کار گرفته شده در مرحله اول شخصی که داخل ساختمان هست را مطلع کند که از حریق نجات یابد.

اطفاء حریق

اطفاء حریق که توسط لوله کشی های آب که از قبل صورت گرفته شده که به عنوان اسپرینکلر معروف می باشد یا ( آب افشان ) اطفاء صورت می گیرد و این سیستم به ماموران ضد حریق (مامور آتش نشانی) در اطفاء حریق کمک می کند که سریعتر اطفاء صورت گیرد.

اگزاست

اگزاست از کلمه اگزوز می آید به آن معنا که خروج دود سمی در حریق، در بعضی سازه ها و بیشتر در پارکینگ ها از این نوع فن استفاده می شود که در زمان حریق دود سمی ناشی از حریق را خارج می نماید. اگزاست فن ها معمولا دارای مشخصات خواصی می باشد و می بایست در دمای 300درجه فارنهایت در حریق مقاوم باشند و کار کنند.

پوشش ضد حریق

پوشش ضد حریق چیست و چه انواعی دارد؟

این نوع پوشش که چندین نمونه دارد برای مقاوم سازی اسکلت فلزی ساختمان صورت می گیرد که در هنگام حریق سازه مقاوم باشد تا ماموران ضد حریق (مامور آتش نشانی) بتوانند بدون فرو ریختن سازه اطفاء را انجام دهند. البته لازم به توضیح می باشد که این نوع پوشش ها از 60 دقیقه تا 180دقیقه مقاومت در برابر حریق متفاوت می باشند که بسته به نوع کاربری و درصد بروز خطر زمان مقاومت بررسی و اعلام می شود که کارفرما سازه خود را در برابر حریق مقاوم سازی نماید.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.