قیمت پوشش ضد حریق به چه عواملی بستگی دارد ؟

قیمت پوشش ضد حریق به چه عواملی بستگی دارد ؟ | آذر ایستا بنا

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

قیمت پوشش ضد حریق به چه عواملی بستگی دارد ؟

()

تعیین کردن قیمت پوشش ضد حریق به عوامل زیادی بستگی دارد، که یکی از اصلی ترین آن ها در درجه ی اول انتخاب نوع پوشش ضد حریق است. همانطور که توضیح دادیم پوشش ضد حریق به سه نوع مصالح  معدنی، مصالح ساختمانی، رنگ ضد حریق تقسیم می شود.

با توجه به نوع سازه، قوانین سازمان آتش نشانی، نوع پوشش، و حتی شرکت یا شخصی که برای اجرای پوشش ضد حریق انتخاب میکنیم، متعاقبا برای تعیین قیمت ضد حریق ملاک است. ولی با بررسی یک سری پارامتر ها می توان  قیمت پوشش ضد حریق را تخمین زد.

اهمیت پوشش ضد حریق

با توجه به پیشرفت های علمی و دستاورد های حاصل از آن، دنیای امروزی به سمت و سوی کاهش خطرات و افزایش ایمنی می رود. و در جهت بهتر شدن کیفیت زندگی و حفظ جان انسانها، پیشرفت های بسیاری شده است. از دیر باز یکی از بزرگترین ترس های انسان، به دام افتادن، سوختن و مرگ در آتش سوزی بوده است. به همین علت آتش سوزی یکی از  پدیده های خانمان سوز بشر بوده است. که همیشه خسارت های مالی و معنوی بسیاری برجای گذاشته است.

حال با پوشش های ضد حریق تا حدودی این خطرات و خسارات کمتر شده است. یا به عبارتی دقیق تر وظیفه ی پوشش ضد حریق جلوگیری و یا به تاخیر انداختن وسعت آتش سوزی و کاهش خسارت جانی و مالی است. در کل می توان گفت قیمت ضد حریق تابع سه پارامتر زیر است

  • مقدار زمان مورد نیاز دوام پوشش ضد حریق

ساعت دوام پوشش ضد حریق به کاربری سازه ، تعداد طبقات و متراژ ساختمان بستگی دارد که هر کدام تعداد ساعت مورد نیاز خود را تعیین می کنند.

مقررات ملی مدت زمان مورد نیاز برای دوام در مقابل آتش سوزی را بسته به نوع سازه ، تعداد طبقات و متراژ هر طبقه به صورت مجزا تعیین کرده است، یعنی بطور مثال؛ ممکن است سازه های اصلی یک ساختمان برای مقاومت در برابرآتش سوزی یک ساعت  ولی برای ساختمان دیگر دو ساعت هدف گذاری شود.

بدیهی است که با افزایش زمان مورد نیاز، ضخامت پوشش ضد حریق هم نیز افزایش میابد، که بدین وسیله قیمت ضدحریق هم متغیر می شود.

  • جدول ضخامت پوشش ضد حریق

شرکتی که موفق به اخذ تاییدیه از سوی مرکز تحقیقات مسکن و راه و شهرسازی شده باشد. باید دارای یک جدول ضخامت منحصر به فرد برای اجرای هر پوشش ضد حریق باشد.

همانطور که در بالا توضیح دادیم، زمان مورد نیاز برای دوام پوشش ضدحریق در مقابل آتش سوزی با ضخامت پوشش رابطه ی مستقیم دارد. اما همه ی این موارد به نوع سازه هم بستگی دارد.به این صورت که ضخامت پوشش ضدحریق برای یک سازه ی فولادی با سازه ی بتنی متفاوت است، پس در نتیجه قیمت ضدحریق هم متغیر است.

  • مشخصات هندسی

بدیهی است که برای تعیین قیمت در دست داشتن نقشه سازه ی مورد نظر الزامی است، با توجه به نوع سازه ، مشخصات هندسی و متراژ سازه قیمت ضد حریق را می توان تخمین زد.

ضخامت مورد نیاز برای پوشش ضد حریق پایه های اساسی یک سازه، تابعی از پارامتر هندسی به نام فاکتور مقطعی است. فاکتور مقطعی به معنای محیط تحت آتش سوزی به مساحت نیمرخ سازه بوده است. هر چه فاکتور مقطعی بیشتر باشد، آسیب پذیری نیمرخ سازه  بیشترمی شود. پس در نتیجه ضخامت پوشش ضدحریق بیشتر می شود.

نحوه ی محاسبه قیمت پوشش ضد حریق

تعیین قیمت پوششش ضدحریق تابعی از هندسه ی نیم رخ  سازه های اصلی می باشد، به طور مثال اگر سازه فولادی باشد ، نیم رخ اسکلت اصلی ساختمان محاسبه می شود ، پس در نتیجه در دست داشتن نقشه ی اصلی ساختمان برای محاسبه ی قیمت پوشش ضد حریق الزامی است.

به طور کلی می توان گفت، فاکتور مقطعی یک ستون فولادی بیشتر باشد، پس ضخامت پاشش ضد حریق تیرها بیشتر از ستون ها است. بطور مثال؛ نیمرخ آی پی ای 160 دارای فاکتور مقطعی 30 میلی متر است. اگر بخواهیم این نیم رخ 2 ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت کند و دمای آن از 550 درجه سانتی گراد بالاتر نرود ، باید 19 میلیمتر پوشش ضد حریق اجرا کرد. که البته این مقدار برای شرکت ها و سازه های مختلف، متفاوت است.

قیمت رنگ ضد حریق

99

تعیین کردن قیمت رنگ ضد حریق به عوامل همچون نوع سازه و نوع رنگ پوشش ضد حریق بستگی دارد.رنگ های ضد حریق به دو دسته زیر تقسیم می شوند که با توجه به نوع آنها قیمت پوشش ضد حریق آنها متفاوت است

رنگ های پف کننده پایه حلالی

این نوع رنگ ضد حریق، یک پوششی است که پایه ی آن حلال می باشد و برای محافظت در مقابل آتش سوزی حجیم می شود. و عموما برای داخل و خارج ساختمان برای بالا بردن مقاومت در برابر حریق در تیر ها و ستون های فولادی مورد استفاده قرار می گیرد.و بیشتر برای محیط های باز و مرطوب مناسب است.

رنگ های پف کننده آبی

این نوع پوشش ضد حریق بر پایه ی امولوسیون های  آب می باشد. و عموما برای محافظت از سازه های بتنی در مقابل آتش سوزی طراحی شده است. ولی برای سازه های فلزی هم مورد استفاده قرار می گیرد که میتواند به مدت 3 ساعت،  سازه را در مقابل تحریق محافظت، و از گسترش آن جلوگیری کند.

و یکی از مزایای این نوع پوشش ضد حریق این است که، به دلیل دارا بودن امولوسیون های آب به راحتی می توان در محیط های داخلی ساختمان، بیمارستان ها، برج ها و فرودگاه ها از آن استفاده کرد. اما در کل، رنگ ضد حریق به علت دارا بودن فناوری پیچیده، عمدتا واراتی هستند. و حتی شرکت هایی که ادعا دارند تولید کننده رنگ ضد حریق هستند، عمدتا وارد کننده مواد اصلی رنگ ضد حریق  هستند.

به همین دلیل قیمت رنگ ضد حریق، وابستگی بالایی به قیمت ارز دارد. و با توجه به نوسانات ارزی چند سال اخیر قیمت رنگ ضد حریق به نسبت، بیشتر از قیمت پوشش های ضدحریق دیگر است.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.