اگزاست فن سانتریفیوژ فشار قوی چیست و چگونه کار میکند؟

فن سانتریفیوژ چه انواعی دارد؟ | آذر ایستا بنا

اگزاست فن سانتریفیوژ فشار قوی چیست و چگونه کار میکند؟

()

فن‌های سانتریفیوژ فشار قوی یا دمنده‌های سانتریفیوژ فشار قوی بصورت سیال کار می‌کنند و ذرات را با زاویه‌ی 90 درجه و عمود بر محور ورودی از دستگاه بیرون می نمایند. این دستگاه‌ها هم به عنوان فن و هم تحت عنوان دمنده شناخته می‌شوند، اما اکثر آن‌ها را به اسم دمنده می‌شناسند.

فن چه کاربردی دارد؟

بطور کلی می‌توان بیان کرد که فن وسیله‌ای بوده که برای تهویه‌ی هوا، جنبش حرارتی، تولید هوای سرد و گرم و یا خشک کردن مورد به کارگیری قرار می‌گیرد. دمنده‌ها دستگاه‌هایی می‌باشند که برای به حرکت درآوردن و جنبش ذرات به کار گرفته می‌شوند، این دستگاه‌ها از هوای فشرده شده جهت دمیدن و یا غلبه بر مقاومت جریان و جا یه جایی ذرات جامد بهره می‌گیرند. در واقع، فن‌ها صرفا موجب جنبش هوا می‌گردند، ولی دمنده‌ها هم جنبش هوا و هم فشار بالا را فراهم می‌آورند.

طراحی فن سانتریفیوژ فشار قوی

دستگاه‌های ساده تا فشار متوسط سانتریفیوژ از یک پروانه باز با شیارها و تیغه‌های خاص ساخته شدند. این شیارها در بالای چرخ قرار دارند و شما می‌توانید آن‌ها را در ورودی پروانه ببینید. بخش هوزینگ این وسیله‌ها به طور معمول ضخامت زیادی دارد و پروانه ها نیز در سایزهای بزرگ می‌باشند. این دستگاه‌های سانتریفیوژ فشار خوبی را در طی کارایی خود تولید می‌نمایند و معمولا از ورقه‌های فلزی ایجاد می‌گردند.

آن‌ها در کل باز می‌باشند و شما می‌توانید بخش‌هایی را که در حال جنبش می‌باشند به راحتی ببینید. در پیاده سازی‌های کارآمد و مقاوم از تیغه‌های متمایل به عقب جهت حفظ ذرات داخل محفظه و برروی ناحیه‌ی تماس پروانه‌ها به کارگیری می‌گردد. فن‌های سانتریفیوژ فشار قوی بسیار باریک می‌باشند و پروانه‌های آنان نیز جز در بخش چشمی و فضا دایره بسته می‌باشند. این فن‌ها بسیار کارآمد می‌باشند و برای کاربردهایی با فشارهای استاتیک بالا مطلوب می‌باشند. آن‌ها از فولادهای ضد زنگ و آلیاژهای قوی ساخته می‌گردند.

سانتریفیوژ

در پیاده سازی‌های مطلوب و کارآمد دمنده‌های سانتریفیوژ فشار قوی می‌توان این دستگاه‌ها را از وسط باز کرد. در واقع می‌توان هوزینگ را دی اسمبل کرد و از این شیوه به تمیزکردن پروانه ها بدون دخالت بخش‌های ورودی و خروجی نظیر شبکه‌ها و یا دامپرها پرداخت. این فن‌ها برای فشارهای تا حد 20000 پاسکال مطلوب می‌باشند. با دقت به حرارت بالای تولید شده در طی کارایی این دستگاه‌ها، شفت‌ها می‌توانند به منظور افزایش طول عمر و ادامه حیات آن‌ها خنک شوند. این فن‌ها صدای زیادی ایجاد می‌نمایند البته می‌توان از یک دستگاه کاهش دهنده‌ی صدا در آن‌ها استفاده کرد.

به منظور عدم آسیب به این دستگاه‌ها در هنگام قرار گرفتن آن‌ها در معرض گازها، مایعات و جامدات خورنده می‌توان از مواد پوشش دهنده قوی که مانع از خورندگی و آسیب فیزیکی مواد و فلزات می‌گردد، استفاده کرد. مجموعه آذر ایستا پدرام سازه عرضه کننده با دوام‌ترین دستگاه‌های اگزاست فن ها است. برای ثبت سفارش و هرگونه همکاری از طریق سایت اقدام نمایید.

اساس عمل سانتریفیوژ

در صورتی که جسمی با سرعت معینی حول یک مرکز دوران نماید نیرویی در جسم متحرک و در جهت عمود بر مسیر دوران و به سمت خارج از مرکز ساخته می‌گردد که به آن نیروی گریز از مرکز می‌گویند. مقدار این نیرو از فرمول F=MRW2 بدست می‌‌آید که در آن R شعاع دوران، M جرم جسم و V سرعت خطی و (w) سرعت زاویه‌‌ای می‌باشد. پایه دوران می‌تواند به سه حالت قائم، افقی یا مایل باشد.

عایق و پره فن

عایق‌ها یا همان تعدیل کننده‌های فن برای کنترل جریان گاز داخل و خارج فن به کارگیری می‌گردند. این عایق‌ها در کنار ورودی یا خروجی فن و یا هر دو نصب می‌شوند. این عایق‌ها برای کنترل جریان گاز به کارگیری می‌شوند. عایق‌های روی پره‌های ورودی، جریان گاز را با به کارگیری از مقدار گاز یا هوای داخل فن کنترل می‌نماید. عایق ورودی یا همان پره ورودی به کارگیری انرژی هواکش را با به کارگیری از الگوهای جریان هوا کاهش می‌دهند.

پروانه

چرخ‌های فن یا همان پروانه متشکل از یک هاب و چندین پره یا تیغه می‌باشند. پره‌های روی هاب از سه شیوه تهیه می‌گردند: رو به جلویا فوروارد، رو به عقب یا بکوارد، شعاعی.

انواع سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ

اساس فعالیت انواع گوناگون سانتریفیوژ یکی بوده و تفاوت مهم آن‌ها در سرعت چرخش و نوع طراحی روتور می‌باشد. برای مثال روتورهای زاویه ثابت مثال را در یک زاویه ثابتی نگه می‌‌دارند. روتورهای آونگی با دارا بودن لولا سبب نوسان نمونه مورد آزمایش می‌شوند.

سانتریفیوژ صنعتی

سانتریفیوژهای صنعتی کاربردهای گسترده‌ای دارند و در جداسازی اجزای کلوئیدها ، خشک کردن مواد و تصفیه آب کاربرد دارند. این سانتریفیوژها با به کارگیری از رسوب و ته نشینی مواد را جداسازی به کارگیری می‌نمایند. قیمت سانتریفیوژ صنعتی برحسب نوع آن بسیار مختلف می‌باشد.

سانتریفیوژ آزمایشگاهی

سانتریفیوژ آزمایشگاهی از یک روتور به همراه حفره‌‌های زاویه ‌دار برای قرار دادن لوله‌‌های آزمایش ساخته شده می‌باشد. لوله‌‌های آزمایش در یک زوایه ثابت قرار می‌گیرند و نیروی گریز از مرکز در یک صفحه افقی بر آن‌ها تاثیر می‌گذارد تا ذرات سنگین‌ تر به سمت پایین لوله جنبش نمایند.

میکرو سانتریفیوژ

این دستگاه‌ها در مطالعه و بررسی حجم‌های کوچکی از مواد بیولوژیکی و سلول‌ها مورد به کارگیری قرار می‌گیرند و برای بررسی حجم‌های ۰/۵-۲ میلی ‌لیتر به کارگیری می‌شوند.

سانتریفیوژ سرعت بالا

این سانتریفیوژها برای بررسی حجم‌ های بیشتری از نمونه از ۱۰ میلی ‌لیتر تا چندین لیتر به کارگیری می‌شوند. یکی از خصوصیت‌های این دستگاه‌ها این می‌باشد که روتورهای آن ها با مبدل‌‌های مختلفی همراه می‌باشند تا قابلیت به کارگیری از لوله‌های آزمایش گوناگون مهیا گردد.

اولترا سانتریفیوژ

در این دستگاه‌ها برای بررسی خاصیت ذرات بیولوژیکی از به کارگیری نیروهای گریز از مرکز استفاده می‌گردد. سرعت این دستگاه‌ها بسیار بالا می‌باشد و می‌توانند اجزای کوچکی همانند ریبوزوم‌‌ها، پروتئین‌ها و ویروس‌‌ها را جداسازی می‌نمایند. این دستگاه‌ها برای جداسازی ایزوتوپ‌ها و غنی سازی اورانیوم به کار گرفته می‌شوند.

سانتریفیوژ افتراقی

در سانتریفیوژ افتراقی به طور مداوم و در طی زمان معین، نیروی گریز از مرکز افزایش می‌یابد و برای جداسازی اندامک‌ها و غشاهای سلولی به کارگیری می‌گردد.

سانتریفیوژ گرادیان چگالی

از این دستگاه‌ها تحت عنوان یکی از بهترین شیوه‌‌ها برای جداسازی ذرات می‌باشند و می‌توان از آن‌ها تحت عنوان شیوه جداسازی یا معیاری برای سنجش چگالی ذرات یا مولکول‌ها در ترکیب استفاده نمود. در این شیوه ذرات موجود در محلول مبنی بر چگالی در طول لوله قرار خواهند گرفت. اگر با مطالعه این مقاله شما هم راغب به خریداری و به کارگرفتن فن سانتریفیوژ فشار قوی در صنعت خود شدید از طریق سایت با تیم فروش و پشتیبانی آذر ایستا در ارتباط باشید.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.