توصیه‌های عملی برای پیشگیری از آتش سوزی در منازل

انجمن-ملی-حفاظت-از-آتش-چیست-و-چه-میکند؟

توصیه‌های عملی برای پیشگیری از آتش سوزی در منازل

()

آتش سوزی

آتش سوزی خانه یا آتش، بلای آتشینی است که می‌تواند در مدت زمان بسیار کوتاهی تمامی وسایل و کالاهای زندگی ما را از بین ببرد. در یک تعریف ساده، آتش سوزی ایجاد ناگهانی و ناخواسته آتشی است که در همان لحظه وقوع آن از دسترس افراد خارج می‌شود. این رویداد معمولا با دود، گرما و نور شدید همراه است.

گروه آذر ایستا پدرام سازه فعال در زمینه اجرای پوشش ضد حریق و انواع اگزاست فن بوده و این مقاله را در جهت افزایش آگاهی علاقه مندان در این زمینه تهیه و تنظیم کرده است. متاسفانه درصد بالایی از آتش سوزی‌های منازل مربوط به سهل انگاری جزئی است. این موارد، عمدتا در میان ضعیف‌ترین بخش‌های جامعه، بسیار مشهودتر است. بنابراین نیاز به آموزش و اطلاع رسانی نیز بسیار مهم است. همه کسانی که از آتش سوزی رنج می‌برند قبل از حادثه حتی به آن فکر نمی‌کردند. هیچ کس نمی‌تواند وقوع آتش سوزی را تصور کند.

جلوگیری از خطر آتش سوزی در منازل مسکونی

همیشه آماده شدن برای احتمال خطرات، خطر آسیب را به حداقل می‌رساند. این امر در مورد خطر آتش سوزی در خانه نیز صدق می‌کند. بهتر است ابتدا هر گوشه خانه خود را بررسی کنید. تمام روش‌های پیشگیری از آتش سوزی را در نظر بگیرید تا خطر این حادثه ناگوار را به حداقل برسانید.

برخی از اقدامات زیر ممکن است ساده به نظر برسند از آنجایی که مراقبت مداوم و دوره‌ای از لوازم خانگی به ویژه این سنسورها ضروری است، کارشناسان بیمه دات کام تست و بررسی عملکرد دستگاه و باتری آن را به صورت ماهانه توصیه می‌کنند تا بتوان عمر مفید سنسورها و عملکرد آنها را افزایش داد. استفاده صحیح در مواقعی که خطر آتش سوزی منازل مسکونی بیمه شده وجود دارد. یکی دیگر از موارد بسیار مهم استفاده از پوشش ضد حریق در سازه است.

پوشش ضد حریق ناجی آتش سوزی سازه

با این پوشش شما سازه‌تان را به نوعی بیمه آتش سوزی میکنید، البته نه به آن معنی که خسارت به شما پرداخت شود، بلکه جلوگیری میکند از وقوع اتفاقات ناگوار و هزینه‌های گزاف بازسازی ساختمان. پوشش ضد حریق لایه‌ای محافظت کننده است که روی ستون ها و تیرهای اصلی و فرعی یک ساختمان کشیده میشود تا به طور قطعی از ریزش سازه جلوگیری کرده و از 1 تا 4 ساعت در برابر حریق مقاومت کند (بسته به نوع پوشش).

در واقع وقتی یک ساختمان دچار حریق میشود، حدودا 10 دقیقه بعد دمای فولاد و فلزات بکار رفته در ساختمان به 500 درجه سانتی گراد میرسد و این دما میتواند خیلی خطرناک باشد، چون دقیقا دمایی است که باعث خم شدگی و نرم شدن فلزات میشود. حالا اینجا است که ضد حریق به کمک ما می آید و نمیگذارد دما به اون شدت برسد.

آموزش کامل نحوه محاسبه قیمت پوشش ضد حریق | آذر ایستا بنا
نمونه اجرایی پوشش ضد حریق

مقدار مونوکسید کربن را بطور مرتب بررسی کنید

مثلث آتش سوخت، اکسیژن و گرما است. مونوکسید کربن جایی در مثلث آتش ندارد. اما این گاز بی‌رنگ بسیار خطرناک است. این گاز از سوختن مواد کربنی مانند چوب به دست می‌آید. خطر آتش سوزی و مسمومیت و تنگی نفس با افزایش مونوکسید کربن افزایش می‌یابد. بهتر است از سنسورهایی استفاده کنید که میزان مونوکسید کربن در خانه ها را کنترل می‌کنند.

دتکتور-مونوکسید-کربن

یک کپی دیجیتالی از مدارک

همانطور که گفتیم، هر چقدر هم که اقدامات پیشگیری از آتش سوزی خانگی را اجرا کنید، آسیب و خطر هرگز به صفر نمی رسد. بنابراین، اقدام پیشگیرانه برای همان درصد پایین اسناد و مدارک مهم شما که در هنگام آتش سوزی می سوزند، تهیه یک نسخه دیجیتال و ذخیره آن در فضایی غیر از لپ تاپ منزلتان است، به عنوان مثال، در محیطی از ابر یا جیمیل و غیره هرگز در رختخواب سیگار نکشید تا خطر آتش سوزی در خانه کاهش یابد.

سیگار و فندک علاوه بر آسیب رساندن به سلامتی، باعث آتش سوزی در خانه نیز می‌شود، فقط کافیست سهل انگاری کنید و آتش سیگار روی وسایل خانه مانند تشک شما بیفتد. این آتش کوچک مقدمه یک آتش سوزی مهیب خواهد بود. عقل سلیم حکم می‌کند که از سیگار کشیدن در خانه به خصوص در اتاق خواب اجتناب کنید. همچنین مطمئن شوید که خاکستر سیگار یا کبریت خارج شده باشد.

به وسایل منزل توجه کنید

آمار آتش سوزی در سراسر جهان نشان می‌دهد که بیشتر آتش سوزی در خانه‌ها از آشپزخانه شروع می شود. این آمار منطقی به نظر می‌رسد. از آنجا که آشپزخانه‌ها مکان‌هایی برای پخت و پز با اجاق گاز، منبع آتش هستند. در عین حال، لوازم خانگی زیادی در آشپزخانه‌ها وجود دارد.

سیم‌های فرسوده یا شکسته هر یک از این وسایل می‌تواند خطر آتش سوزی در منازل مسکونی را افزایش دهد، بنابراین بهتر است وسایل داغ مانند کتری و قابلمه را در نزدیکی مواد شیمیایی قابل اشتعال مانند پاک کننده‌های گاز یا مواد شوینده و غیره قرار ندهید.

اجاق گاز و محل پخت و پز را با فاصله مناسب حداقل یک متر از پرده‌ها یا حوله‌ها و دستگیره‌ها در نظر بگیرید. هنگام خروج از خانه شعله‌های آتش و حتی کلید گاز را چک کنید تا خدای ناکرده باز نشود. از قرار دادن ظروف پلاستیکی مانند ملاقه پلاستیکی، درب ظرف و غیره خودداری کنید. نزدیک اجاق گاز باز زیرا احتمال آب شدن آن مواد پلاستیکی وجود دارد و خطر آتش سوزی در خانه وجود دارد.

آشپزخانه

سیم‌ها و کابل‌های لوازم آشپزخانه را به صورت دوره‌ای بررسی کنید تا از ساییدگی یا مشکل در اتصال برق یا زیر فرش کشیده نشده باشند. زیرا این اقدام خطر ایجاد جرقه و آتش سوزی خانگی را به همراه دارد. در این گونه آتش سوزی‌ها نباید از آب برای اطفای حریق استفاده کرد.

تجهیزات گرمایشی خانه را سالانه بازرسی کنید

اقدامات پیشگیرانه در برابر آتش سوزی در منازل در خصوص وسایل گرمایشی از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا این وسایل منبع قوی سوخت و حرارت برای ایجاد آتش هستند. بنابراین توجه به آنها در راه پیشگیری از آتش سوزی منازل توجه ویژه‌ای را می‌طلبد. برخی از اقدامات پیشگیرانه شامل موارد زیر است:

از خطر آتش سوزی در منازل مسکونی

  • هر سال قبل و بعد از استفاده بخاری و شومینه‌ها را به دقت بررسی کنید و ایرادات را اصلاح کنید. شومینه و سایر تجهیزات گرمایشی از این قاعده مستثنی نیستند.
  • برای جلوگیری از جرقه چوب و آتش سوزی در منازل، جلوی شومینه شیشه‌های بزرگ نصب کنید. خاکستر شومینه را با زباله‌های دیگر مخلوط نکنید. خاکستر را کاملا خاموش کنید تا خطر آتش سوزی کاهش یابد.
  • مواد قابل اشتعال مانند لاک، کاغذ و لباس را از وسایل گرمایشی دور نگه دارید.
  • از وسایل گرمایشی برای خشک کردن وسایل یا لباس استفاده نکنید.
  • یک کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش سوزی در منازل داشته باشید

چند نکته در مورد کپسول آتش نشانی

خاموش کننده در مراحل اولیه آتش سوزی بسیار مهم است و می‌تواند تا حد زیادی از شدت آتش سوزی در خانه بکاهد. مطمئن شوید که در خانه به خصوص در آشپزخانه کپسول آتش نشانی دارید. داشتن کپسول آتش نشانی سرعت عمل شما را در برابر خطر آتش سوزی تا رسیدن پرسنل آتش نشانی افزایش می‌دهد.

انواع-کپسول-آتش-نشانی

  • دستگاه اطفاء حریق باید از امنیت بالایی برخوردار بوده و از نظر امنیت منزل مشکلی نداشته باشد.
  • همه اعضای خانه، به ویژه کودکان، باید در مورد نحوه کار با کپسول‌های آتش نشانی آموزش ببینند.
  • کپسول آتش نشانی باید در وزن و اندازه مناسب تهیه شود. با این عملیات امکان استفاده از یک کپسول آتش نشانی برای تمامی اعضای خانواده حتی افراد مسن یا کودکان وجود دارد.
  • کپسول آتش نشانی باید در جایی از خانه نصب شود که همه اعضای خانواده بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند. اصول ایمنی در برابر آتش در خانه را بیاموزید و تمرین کنید

آموزش و یادگیری می‌تواند در همه زمینه‌ها از جمله در زمینه‌های مربوط به جان و مال مردم مفید باشد. می‌توانید آموزش پیشگیری از آتش سوزی مسکونی را در حین و بعد با اعضای خانواده مانند کودکان تمرین کنید تا در صورت بروز حوادث، هر فرد تا حد امکان نجات یابد. مسیرهای فرار از ساختمان را شناسایی کرده و آنها را در عمل اقدامات پیشگیری از آتش سوزی مسکونی قرار دهید.

کودکان می‌توانند با شوخی‌ها و بازی‌های خود آتش به پا کنند. همه وسایل محترقه باید دور از دسترس کودکان قرار گیرند و به کودکان در مورد خطر این بازی‌های خطرناک به زبان کودک آموزش داده شود تا آنها نیز اهمیت و جدیت خطر آتش سوزی را بدانند. امیدواریم هیچ وقت اتفاق ناگواری مثل آتش سوزی برای شما رخ ندهد اما رعایت نکات بالا به ایمنی خود شما کمک خواهد کرد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.