بررسی سیستم تهویه و تخلیه دود پارکینگ

بررسی-سیستم-تهویه-و-تخلیه-دود-پارکینگ

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

بررسی سیستم تهویه و تخلیه دود پارکینگ

()

سیستم تهویه پارکینگ مهمترین قسمت تهویه مطبوع ساختمان محسوب ‌‌می‌شود. ساختمان‌‌ها در طبقات بالایی خود حتی اگر از سیستم تهویه استفاده نکنند برای نیازهای اولیه خود دارای پنجره هستند. اما پارکینگ از فضای کاملا بسته استفاده ‌‌می‌کند و نیاز به سیستم کارآمد دارد.

سیستم تهویه پارکینگ با توجه به متراژ و نوع پارکینگ طراحی و نصب ‌‌می‌شود. سیستم تهویه پارکینگ ‌‌می‌تواند میزان ایمنی و همچنین اهمیت را برای ساکنین ساختمان تعیین کند. پارکینگ‌‌ها یکی از آلوده ترین قسمت‌های ساختمان هستند و در صورت عدم تهویه مناسب ‌‌می‌توانند برای سلامتی افراد و ساختمان مضر باشند. سیستم تهویه پارکینگ با جایگزینی هوای آلوده پارکینگ با هوای تازه و تمیز، هم تنفس افراد و هم سلامت و ایمنی ساختمان را بهبود ‌‌می‌ بخشد. در این مطلب از آذر ایستا با ما همراه باشید.

بیشتر بخوانید: 0 تا 100 اگزاست فن

انواع سیستم تهویه پارکینگ

سیستم تهویه پارکینگ به اندازه و نوع پارکینگ ساختمان بستگی دارد و ‌‌می‌تواند شامل مدل‌های پیچیده یا بسیار ساده باشد. برای دسته بندی بهتر سیستم تهویه پارکینگ، سعی ‌‌می‌کنیم انواع مدل‌های پارکینگ را مشخص کرده و سپس سیستم‌های تهویه مناسب قابل استفاده در آنها را معرفی کنیم.

parking-fan
نمونه‌ای از تهویه پارکینگ

برای مثال پارکینگ‌های کوچک با دریچه‌های هوا و پارکینگ‌های خانگی و کوچکی که برای استفاده چند خودروی محدود طراحی شده اند نیز نیاز به سیستم تهویه پارکینگ دارند. در این نوع پارکینگ از هواکش‌های محوری یا سیستم تهویه معمولی پارکینگ برای انتقال مستقیم آلاینده‌‌ها از داخل به خارج و هوای پاک از خارج برای دمیدن به داخل استفاده ‌‌می‌شود. سیستم تهویه پارکینگ ‌‌می‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد و به دلیل وجود دهانه، به دلیل تجمع دود و کمبود اکسیژن مشکلی پیش نخواهد آمد.

پارکینگ‌های معمولی و بزرگ با سیستم تهویه

برخی از پارکینگ‌های ساختمانی بزرگ در طبقات بالای ساختمان‌‌ها ساخته ‌‌می‌شوند یا در طبقات نزدیک به سطح قرار ‌‌می‌ گیرند که با استفاده از پنجره‌‌ها و دریچه‌‌ها به هوای تازه دسترسی خواهند داشت. در این شرایط اگر اندازه پارکینگ بزرگ نباشد ‌‌می‌تواند با استفاده از چند هواکش محوری یا سیستم تهویه پارکینگ راندمان سیستم تهویه پارکینگ را افزایش دهد.

اگر اندازه پارکینگ بزرگ است و فن محوری به تنهایی جوابگو نیست، ‌‌می‌توان از سیستم تهویه پارکینگ برای انتقال هوا استفاده کرد. سیستم تهویه پارکینگ هوای تازه ورودی به ساختمان را در تما‌‌می‌ فضاهای موجود به گردش درآورده و هوای آلوده را به خروجی منتقل ‌‌می‌ کند. پارکینگ‌های معمولی و بزرگ بدون دریچه هوا که دهانه انتقال هوا ندارند از سخت ترین انواع پارکینگ‌‌ها هستند و دارای طراحی سیستم تهویه سنگین خواهند بود. برای این نوع پارکینگ‌‌ها باید سیستم تهویه پارکینگ در نظر گرفته شود تا از نظر ورود و خروج هوا دچار مشکل نشوند.

کانال‌های هوا در فضای باز قرار ‌‌می‌گیرند و با استفاده از فن هوای تازه را به داخل پارکینگ ‌‌می‌آورند و از طرفی هوای آلوده را مکش ‌‌می‌ کنند. در این بین هوای پاک ورودی با استفاده از سیستم تهویه پارکینگ در سطح فضای پارکینگ پخش شده و هوای آلوده و قدیمی‌ به سمت خروجی ارسال ‌‌می‌شود.

مزایای استفاده از سیستم تهویه پارکینگ

سیستم تهویه پارکینگ ‌‌می‌تواند ضامن سلامت ساکنین ساختمان باشد و هوای آلوده و مضر وارد ریه افراد نمی‌شود در نتیجه تنفس در این مکان‌‌ها امکان پذیر خواهد بود. ساختمان‌‌ها نیز در معرض دود خودروها هستند و در صورت تجمع این دودها ممکن است انفجار یا آتش سوزی رخ دهد و به همین دلیل باید سیستم تهویه پارکینگ برای جمع آوری این آلاینده‌‌ها وجود داشته باشد. در هنگام آتش سوزی علاوه بر کاربرد پوشش ضد حریق برای مهار خسارات زیاد، سیستم تهویه پارکینگ ‌‌می‌تواند با ایجاد فشار مثبت از پیشرفت دود جلوگیری کرده و از طرفی راه فرار افراد را باز کند.

از همان مسیر ایجاد شده ‌‌می‌توان برای ورود آتش نشانان به ساختمان نیز استفاده کرد. نکته قابل اهمیت آن است که در هنگام آتش سوزی در صورت اجرای اصولی پوشش ضد حریق و استفاده از سیستم تهویه مناسب میتواند کمک شایانی به مهار آتش سوزی نماید. شرکت آذر ایستا با سابقه‌ای درخشان در اجرای پوشش ضد حریق میتواند مجری شایسته ای برای سازه های شما باشد.

طراحی و اجرای سیستم تهویه هوای پارکینگ

همزمان با بررسی نقشه ساختمان برای اجرای پوشش ضد حریق و سیستم تهویه پارکینگ باید نقشه پارکینگ را هم به طور کامل ارزیابی کنید. محل‌های ورودی و خروجی، نحوه پارک خودروها و همچنین مکان‌های در نظر گرفته شده برای تهویه را در نقشه مشخص کنید. سپس بر اساس قدرت تهویه، پوشش مکان‌های مختلف را تخمین بزنید تا بتوانید بازدهی سیستم طراحی شده را بسنجید و در صورت وجود مشکل آن را بهبود ببخشید.

ویژگی‌های سقف را در نظر بگیرید

parking

سقف پارکینگ یکی از قسمت‌های تاثیرگذار بر سیستم تهویه است. ارتفاع سقف و همچنین وجود ستون‌‌ها و تیرهای مختلف در سقف ‌‌می‌تواند بر سیستم تهویه پارکینگ تاثیر مثبت یا منفی داشته باشد. در حین نقشه برداری باید همه این موارد را در نظر بگیرید زیرا بر عملکرد نهایی سیستم تأثیر ‌‌میگذارد. در صورت وجود نقاط کور در پشت بام، ممکن است تهویه در قسمت‌هایی از پارکینگ انجام نشود و باعث تجمع آلودگی و ایجاد مشکل در ایمنی و سلامت ساختمان شود.

موانع اجرای سیستم تهویه پارکینگ

استفاده از سیستم تهویه پارکینگ‌‌ها تنها با نصب آن در زیر سقف امکان پذیر است. حال اگر پارکینگ سقف کوتاهی داشته باشد و زیر آن جت فن تعبیه شده باشد ممکن است باعث برخورد خودروها با فن شود. در این شرایط باید حداکثر ارتفاع خودروهای ورودی را اندازه بگیرید و طرحی بسازید که احتمال برخورد را به صفر برساند. از طرفی در صورت نیاز ‌‌می‌توانید مدل‌های جت فن کتابی را انتخاب کنید تا فضای اشغال شده را از نظر ارتفاع کاهش دهید.

همانطور که در بالا ذکر شد، در صورت وجود موانع در سقف مانند تیرها یا لوله‌‌ها، سیستم تهویه پارکینگ ممکن است نتواند فضاها را پوشش دهد. سعی کنید این شرایط را با شبیه سازی‌های کامپیوتری CFD و سایر امکانات موجود بررسی کنید تا در صورت بروز مشکل از سیستم‌های جایگزین یا راه حل‌های دیگر برای حل مشکل استفاده کنید.

جمع بندی

در پایان این مقاله شرکت آذر ایستا پدرام سازه ذکر میکنیم که اگر طراحی سیستم تهویه پارکینگ جزو ملزومات درجه دوم ساختمان سازی باشد. لزوم اولیه ساخت سازه‌ها ایمن سازی آنها در برابر حوادثی نظیر آتش سوزی است که تنها راه مهار آسیب رسانی به اسکلت ساختمان پوشش ضد حریق است. اگر شما هم به فکر ایمن سازی بنای خود هستید از طریق راه های ارتباطی جهت سفارش اجرا و اطلاع از قیمت پوشش ضد حریق با ما در ارتباط باشید. در صنعت پوشش ضد حریق نام آذر ایستا پدرام سازه نامی وفادار به اعتماد شماست.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.