()

اگزاست فن چیست؟ راهنمای خرید اگزاست فن قارچی و سانتریفیوژ

اگزاست فن یا هواکش از جمله تاسیسات سیکل گردش هوا است که بوسیله القای نیروی گریز از مرکز بوسیله اگزاست فن و مدل پیاده سازی فن موجب تصویه هوا می‌شود. همینطور انواع اگزاست فن شامل سانتریفیوژ، آکسیال، رادیال، پشت بامی، سقفی و قارچی می‌باشد. هدف از بکارگیری اگزاست فن خروج گرما و حذف آلودگی اضافی فضا می‌باشد.

عناوین اصلی این مطلب

اگزاست-فن

در گذشته اکثر اوقات فن‌ها بصورت دمنده، هوای تازه و پاک را وارد محیط بسته می‌کرد. سپس هوای ساکن موجود در محیط بوسیله روزنه و دریچه‌های تعبیه شده بیرون می‌شد. البته امروزه نسل جدیدی از فن‌هابه عنوان اگزاست فن، توانگری مکش یا این که تخلیه هوا را دارد. اگزاست فن به دستگاهی گفته می‌شود که برخلاف فن‌های دمنده، با مکش هوا موجب خروج هوای راکد فضای بسته می‌شود.

یکی‌از کارامد‌ترین روش‌های انتقال هوا، بکارگیری فن می‌باشد. در گذشته فقط از فن‌های فشار مثبت و دمنده برای جابجایی هوا استفاده می‌شد. بطور کل به همگی فن‌هایی که با اعمال فشار منفی، باعث مکش هوای محیط، به سوی خود می‌گردند، اگزاست فن می‌گویند. معمولا نود درصد سیستم‌های تهویه مطبوع فن بصورت فن اگزاست سانتریفیوژ ساخته می‌شوند.

شرکت آذر ایستا که از مجریان سرشناش اجرای پوشش ضد حریق می‌باشد توانسته است در حوزه‌ی اگزاست فن نیز با قدرت ورود نماید و قادر است این محصول را به مشتریان در کل کشور ارسال نماید. همچنین اگر شما هم جزو مهندسان مسئولیت پذیری هستید که به ایمنی سازه‌هایتان بسیار اهمیت می‌دهید، باید به اطلاعتان برسانیم که این شرکت در جهت افزایش ایمنی در ساختمان‌ها  به صورت گسترده و با تخصص بالا به اجرای پوشش ضد حریق میپردازد. برای ثبت سفارش و هماهنگی‌های لازم، همچنین اطلاع از قیمت پوشش ضد حریق میتوانید با ما تماس بگیرید.

 چرا باید از اگزاست فن استفاده کنیم؟

طبیعتا در موضوع به کارگیری از هر وسیله‌ای باید دلیل قانع کننده‌ای وجود داشته باشد، درباره‌ی اگزاست فن نیز دلایل محکمی‌وجود دارد که باعث فروش بالا و ساخت انبوه آن در کارخانه‌های متفاوت شد‌ه‌ است. معمولا در مجموعه‌های تولیدی، گلخانه‌ها،مجموعه‌های رشد و نگهداری دام و طیور و هر فضای بسته دیگری، جهت تهویه هوا از فن استفاده می‌گردد تا هوای تازه و خنک وارد سالن شده و هوای آلوده و گرم و مرطوب نیز از روش خروجی‌ها و دریچه‌ها، از مجموعه خارج شود.

البته برخی از مجموعه ها مانند مرغداری‌ها به قدری حساس‌اند که جهت حفظ سلامت طیور باید هر چه سریع‌تر هوای آلوده و دربردارنده آلاینده‌های شیمیایی را از فضا خارج نمود، به همین عامل اکتفا بر دریچه‌های خروج هوا کفایت نخواهد کرد. اینجاست که به فن‌هایی نیاز پیدا می‌کنیم که هوای آلوده را با قدرتی بالا به بیرون انتقال داده و بالعکس هوای تازه از طریق روزنه‌ها و پنجره‌ها را وارد مجموعه کند. فن‌های اگزاست در نمونه‌های کوچک و خانگی نیز وجود دارند که در سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرند و رطوبت، آلاینده‌ها، رایحه و هر عامل مضر دیگری را به سرعت از فضا بیرون می‌کند. در شرایط کلی هر نوع فنی که هوا را از فضای داخل به محیط خارج جا به جا می‌کند، اگزاست فن نامیده می‌شود.

اگزاست فن

شیوه کار اگزاست فن

جابجایی انرژی مکانیکی از الکتروموتور به قسمت فن، موجب چرخش پروانه و باعث مکش یا جابجایی جریان هوای محیط می‌شود. قسمت حلزونی یا بخش هوزینگ دستگاه جریان هوای القایی را به سمت فن هدایت می‌کند. مکان قرارگیری، نوع کاربرد، سلامت قطعات، احتساب دقیق میزان هوادهی مبنی بر دفعات تخلیه هوا، بر شیوه کارایی اگزاست فن تاثیرگذار می‌باشد. شیوه کار اگزاست فن سانتریفیوژ بر دو پایه اساسی برنامه ریزی شد‌ه‌است.

 1. ابتدا نیروی گریز از مرکز که بوسیله نیروی گشتاور به کمک الکتروموتور دستگاه ایجاد می‌شود. به همین علت به این مدل فن‌ها، سانتریفیوژ اطلاق می‌شود.
 2. عامل دوم زاویه یا در واقع نوع پره‌های فن می‌باشد. تیپ سانتریفیوژ برای شرایط کاری با فشار استاتیک بالا پیاده سازی شدند.

معرفی انواع هواکش صنعتی یا اگزاست فن سانتریفیوژ

انواع اگزاست فن صنعتی مشمول سه سبک سقفی، سانتریفیوژ (گریز از مرکز) و محوی یا آکسیال است. به لحاظ نوع پروانه بکار رفته برای ساخت این تجهیز به دو دسته اکسیال و سانتریفوژ تقسیم بندی می‌گردد. هوادهی انواع سیستم‌های اگزاست بر پایه‌ی توان موتور و سبک پروانه متغیر می‌باشد. به عنوان مثال می‌تواند بین ۲۸۰۰ الی ۱۶۰۰۰ متر مکعب در ساعت هوا رسانی کنند.

بطور کل اگزوز فن برای خروج هوای نامطبوع، آلوده و کثیف یا راکد فضای بسته استفاده می‌گردند. اما می‌تواند جهت جابه جایی هوا و به چرخش درآوردن هوای پاک در فضا کاربرد داشته باشند. مطابق با نوع برق مصرفی به دو دسته تک فاز و سه فاز می‌‌توان آنها را تقسیم کرد. معمولا این تجهیز با برق سه فاز تولید می‌گردد و با توجه به درخواست مشتری می‌تواند به تک فاز ارتقاء یابد.

همینطور از نظر شیوه جابجایی هوا، هواکش‌ها به دو دسته اگزاست فن مکنده و دمنده تقسیم می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده اگزاست فن‌های سانتریفیوژ

حلزونی

بخشی که پروانه در داخل آن قرار می‌گیرد.

پروانه

بخش مهم ساختار هواکش می‌باشد و هوا را به جریان می‌اندازد.

الکتروموتور

در واقع نیروی محرکه پروانه‌های به کار رفته در فن می‌باشد که با نیروی برق کار می‌کند.

صفحه برشی

ورقه‌ای است که در بخش دهانه خروجی هواکش قرار گرفته و اجازه برگشت هوای تخلیه ‌شده به درون حلزونی را نمی‌دهد.

سیستم جابجایی نیرو در فن

سیستم جابجایی نیرو در اگزاست فن‌های سانتریفیوژ به دو صورت اتصال مستقیم و اتصال فولی تسمه می‌باشد.

شاسی کشی و لرزه گیرها

شاسی اگزاست فن با دقت به وزن اگزاست فن بایستی پیاده سازی شود و با دقت به افزایش وزن فن تقویت شود تا بازدارنده ایجاد صدای خیلی زیاد و افزایش راندمان کاری فن گردد.

در بعضی از موردها برای رفع صدا از جعبه سایلنت که با ورق گالوانیزه پیاده سازی و با پوشش رنگ الکترواستاتیک ضدخوردگی و زنگ زدگی و همینطور با عایق‌های صدایی و دمایی درونی مجهز شدند و صدای فن‌ها را تا ۸۴% کاهش می‌دهد، استفاده می‌گردد.

اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی

دستگاه اگزاست فن سانتریفیوژ حلزونی بکوارد یا گریز از مرکز دارای دو سبک هوادهی بصورت بکوارد و فوروارد می‌باشد. تیپ حلزونی شامل دو مدل یک‌طرفه و دوطرفه می‌گردد. در مدل یک‌طرفه، هوای اطراف کارخانه، درمانگاه، مجتمع مسکونی و یا مرکز‌های اداری، به سوی دستگاه کشیده و هوای راکد اطراف تخلیه می‌شود.

fan

هواکش یک طرفه

تیپ هواکش یک طرفه جهت سیرکولاسیون هوای آلوده و کثیف کاربرد دارد. هواکش حلزونی یکطرفه، دارای دو تیپ بکوارد (خم به عقب) و فوروارد (خم به جلو) است. گنجایش بالای هوادهی و تحمل فشار زیاد از جمله مزایای اگزاست فن سانتریفیوژ یک طرفه به حساب می‌آید. اکثر اوقات الکتروموتور‌های این دستگاه دارای قابلیت و امکان ضد انفجاری می‌باشند.

هواکش دو طرفه

هواکش دو طرفه از دو جهت هوای فضا را به سوی دستگاه هدایت می‌کند. اکثر اوقات برای کاربرد‌های سنگین و مستلزم هوادهی بالا کاربرد دارند. گنجایش هوادهی در‌ این سبک بسیار بالا است و مقاوت زیادی در برابر فشار دارند. متریال ساخت می‌تواند ورق فولادی تیپ ST-37 با ضخامت ۱ الی ۵ میلی متر باشد. موتور‌‌های ضد انفجار و جرقه بر روی آن‌ها نصب می‌شود. اکثر اوقات تحت عنوان تکمیل سیکل هواساز‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خصوصیات فنی هواکش سانتریفیوژ بکوارد

 • دارای سه مدل پروانه (خم به عقب، خم به جلو، شعاعی)
 • پره‌های بیشتر در مدل فن‌های گریز از مرکز با پروانه خم به جلو
 • دارنده دو مدل کوپلینگ تسمه پولی و دایرکت درایو (تیپ بکوارد و فوروارد)
 • ضخامت بدنه در تیپ‌های گوناگون ۱ الی ۵ میلی متر
 • عایق حرارتی موتور (بی‌کلاس، حفاظ حرارتی ۹۰ درجه سانتی گراد)
 • میزان CFM هوادهی، بین ۳۰۰ الی ۳۸۰۰۰ وابسته به نوع کاربرد و تعداد دفعه‌های تعویض هوا
 • کاربرد در مواقعی با افت فشار و هوادهی بالا

تیم تولید محتوای شرکت آذر ایستا تا این قسمت از مقاله از شما سپاسگزار است. همچنین خاطر نشان می‌سازد این شرکت علاوه بر اجرای دستگاه‌هایی مثل اگزاست فن مجری پوشش ضد حریق بوده تا خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه را تا حد زیادی کاهش دهد.

اگزاست فن دیواری آکسیال – محوری

اگزاست فن دیواری یا در واقع فن آکسیال دیواری یکی‌ از متداول ترین سیستم‌های انتقال هوا می‌باشد. این سبک هواکش قابل نصب روی دیوار و بقیه نقاط سفت نظیر پنجره می‌باشد. تیپ آکسیال میزان هوادهی چندانی ندارد، بر این اساس برای به کار گیری در شبکه و محلی با افت فشار استاتیک بالا پیشنهاد نمی‌شود. همینطور برای مکان‌های با رطوبت بالا، حرارت و خورندگی بالا می‌توان از اگزاست فن آکسیال یا محوری استفاده نمود.

خصوصیات فنی هواکش آکسیال

fan 2

 • پروانه می‌تواند با متریال پلی آمید، ایندولا، فایبرگلاس و آلومینیوم ساخته شود.
 • گنجایش هوا دهی مساوی ۱۰۰ الی ۵۰ هزار متر مکعب بر ساعت
 • پروانه دارای چهار تیپ در سایز‌های ۲۵ الی ۱۴۰ سانتی متر دارای تعادل استاتیکی و دینامیکی فشار استاتیک ۵ الی ۱۵۰ پاسکال
 • جنس هوزینگ و بدنه از ورق فولادی، گالوانیزه و استیل (مستحکم در برابر اصطحکاک و خوردگی)
 • دارای الکتروموتور موتوژن آی پی ۵۴
 • جابجایی قدرت بصورت تسمه پولی و دایرکت درایو
 • انتقال هوای فضا‌های همسایه با اختلاف فشار کم

خصوصیات فنی اگزاست فن قارچی پشت بامی

به جهت شباهت بسیار با قارچ، اصطلاحا آن را اگزاست فن قارچی می‌نامند.

 • میزان ایجاد صدا حداقل ۵۱ و حد اکثر ۸۹  dbفشار استاتیک ۳ الی ۱۰۵
 • میزان تخلیه هوا ۱۸۷ الی ۳۰۰۰۰ cfm
 • دور موتور فن با چهار تیپ ۹۰۰، ۱۴۵۰، ۲۸۰۰ و ۳۰۰۰ دور در دقیقه
 • قابل استفاده برای مصارف گوناگون خانگی، اداری و صنعتی

اگزاست فن سقفی

با جت فن و مزیت‌های استفاده آن آشنا شوید | انواع جت فن ها

اگزاست فن سقفی یا هواکش پشت بامی یکی از انواع پرکاربرد اگزاست فن برای تهویه هوای ساختمان هاست. در بسیاری از برج‌های تجاری، ساختمان‌های مسکونی، ساختمان ادارات، کارخانجات و بیمارستان‌ها از این مدل هواکش‌های سقفی استفاده می‌شود. این مدل فن به‌خصوص برای فضاهایی که محدودیت‌هایی برای بکارگیری سایر انواع فن در مکان مورد نظر وجود دارد، انتخاب مناسبی است. پس به خاطر فضای کمتری که اشغال می‌کند و قیمت مناسب‌تری که دارد، ترجیح داده می‌شود.

پروانه‌ی بکاربرده شده در ساخت اگزاست فن‌های سقفی، معمولا از نوع بکوارد است. بطور کلی این فن‌ها حالت مکنده دارند و هوای داخل ساختمان را بطور یک طرفه به بیرون هدایت می‌کنند. از این دستگاه‌های تهویه مطبوع می‌توان در محیط‌های گرم و مرطوب هم استفاده نمود.

نصب هواکش صنعتی سانتریفیوژ

سانتریفیوژ

نصب اگزاست فن سانتریفیوژ باید طبق یک سری اصول ایمنی و توسط افراد متخصص انجام شود. رعایت اصول ایمنی و نکاتی که بازدهی فن را بالاتر می‌برند، ضروری است تا هواکش به بهترین شکل کار کند. در ادامه الزامات نصب اگزاست فن صنعتی سانتریفیوژ را نام می‌بریم:

 • موارد ایمنی برای نصب تجهیزاتی که با برق کار می‌کنند، رعایت شود.
 • اگزاست فن با فاصله کافی از دستگاه‌ها، دیوار و تجهیزات دیگر در محیط تعبیه شود.
 • مراحل نصب با دقت و به‌طور کامل و صحیح انجام شود تا بیشترین بازدهی را داشته باشد.
 • میزان هوای در جریان (هوایی که باید تخلیه یا وارد محیط شود) محاسبه و در نظر گرفته شود.
 • مطمئن شوید که قطعات، تسمه‌ها و اتصالات به درستی و محکم در سر جای خود نصب شده‌اند.

تمامی مراحل نصب هواکش سانتریفیوژ حتما باید توسط افراد متخصص و باتجربه انجام شود. پس از نصب و قبل از روشن کردن دستگاه، حتما باید تمامی سیم‌های برق و اتصالات را بررسی کرده و از درستی و سالم بودنشان اطمینان پیدا کنید.

اگزاست فن ضد انفجار

اگزاست فن ضد انفجار دستگاهی است که مخصوص استفاده در فضاهای حاوی محصولات یا گازهای با پتانسیل انفجار، تولید می‌شود. این اگزاست فن می‌تواند با ایمنی و کارایی مطلوبی، به تهویه هوای چنین مکانی بپردازد و دقیقا مناسب شرایط حساس و قابلیت انفجار طراحی شده است.

این محصول به گونه‌ای طراحی شده که در هنگام روشن و خاموش کردن آن، هیچ گونه جرقه و عامل تسهیل کننده انفجار بروز نکند. پس الکترو موتور و پروانه‌های بکاربرده شده در ساختش، بدون کوچک‌ترین جرقه و عامل خطری شروع به کار می‌کنند. همچنین اجزای سازنده آن به آلیاژ و تکنولوژی ضد انفجار مجهز شده‌اند.

یک اگزاست فن ضد انفجار از متریالی ساخته می‌شود که ضد انفجار بوده و در برابر دمای بالا هم مقاوم هستند. بنابراین در صورت بروز آتشسوزی احتمالی، اگزاست فن همچنان قادر به کار باشد تا دود و گازهای سمی را از محیط خارج کرده و در کاهش دمای فضای ساختمان موثر باشد. این اگزاست فن‌ها اغلب بازدهی بالایی دارند تا بتوانند به خوبی از پس تهویه هوا یا دود (در هنگام وقوع حریق)، بربیایند.

اگزاست فن رادیال

فن های رادیال

اگزاست فن رادیال، همان اگزاست فن‌های شعاعی هستند که برای خارج کردن هوای آلوده یا پر از گرد و غبار از یک فضا مورد استفاده قرار می‌گیرند. به این دسته از هواکش‌ها، فن پشت بامی رادیال یا فن سقفی شعاعی هم گفته می‌شود. نصب اگزاست فن رادیال معمولا جای کمی را اشغال می‌کند و به راحتی می‌توان از آن در محیط‌های نسبتا کوچک هم استفاده نمود.

اگزاست فن رادیال به طوری طراحی می‌شود که در برابر خوردگی مقاومت خوبی داشته و برای کاربرد در فضاهای صنعتی و کارخانه‌ها مناسب باشد. بیشتر اوقات پروانه‌های این هواکش صنعتی از استیل ضد زنگ ساخته می‌شود تا در طول زمان استهلاک پایینی داشته باشد. بدنه‌ی آن هم از گالوانیزه تولید می‌شود تا در برابر خوردگی دوام خود را حفظ کند.

اگزاست فن رادیال بیشتر برای مواردی مناسب است که میزان گرد و غبار یا آلودگی در فضا بالاست و اصطلاحا هوای محیط سنگین است. چرا که می‌تواند هوا را با فشار متوسط تا بالا از محیط خارج کرده و تهویه مناسبی داشته باشد. این هواکش‎ها دارای قدرت و سر و صدای زیادی هم هستند و به‌همین دلیل بیشتر در صنایع کاربرد دارند.

اگزاست فن سایلنت

از سایلنت باکس برای فن صنعتی

در بین انواع اگزاست فن که توسط فروشندگان و عرضه کنندگان معتبر ارائه می‌شوند، مدل‌هایی هم وجود دارد که به نام اگزاست فن سایلنت شناخته شده است. از این اگزاست فن‌ها در محیط‌هایی استفاده می‌شود که باید از سر و صدای زیاد فن‌های معمولی اجتناب شود. بنابراین با کمترین تولید صدا و آلودگی صوتی، کار تهویه‌ی هوا را انجام می‌دهند.

بعضی از انواع دستگاه‌های اگزاست فن سایلنت، سر و صدای کمتری نسبت به هواکش‌های عادی دارند و برخی دیگر تمام سایلنت هستند. مورد اول، شامل تجهیزات تهویه مطبوعی است که فن مستقیم یا پولی تسمه‌ای هستند. در این فن‌ها دور موتور را تنظیم می‌کنند تا صدای پره‌های فن کمتر شود. مورد دوم باکس فن‌ها هستند که در طراحی آن‌ها از پروانه دبل بکوارد و یک باکس 2 جداره با عایق صدا استفاده شده است. بنابراین با کمترین صدای ممکن شروع به کار کرده و هوای محیط را خارج می‌کنند.

اجزای قطعات اگزاست فن

برای شناخت کامل با سیستم دستگاه بایستی دانشی جامع نسبت به اجزای اگزاست فن و ساختار آن داشته باشیم. قطعات اگزاست فن شامل گروه اجزای تولید کننده این دستگاه می‌باشد که به دو مجموعه اجزای مهم و فرعی تقسیم می‌گردند.

الکتروموتور یا دینام

وظیفه تامین نیروی مکانیکی جهت چرخش پروانه و مکش یا این که دمش هوا را برعهده دارد. الکتروموتور می‌تواند ساخت کمپانی داخلی (موتوژن و الکتروژن) یا شرکت اورپایی نظیر زیمنس باشد. بر اساس میزان دبی حجمی‌هوای لازم، توان الکتروموتور بر حسب اسب بخار اعلام می‌گردد. برای احتساب هوادهی اگزاست فن می‌توان از دو کمیت دبی حجمی‌به عنوان متر مکعب بر ساعت یا پای مکعب در دقیقه بهره برد. دینام دستگاه میتواند سنکرون یا انسنکرون باشد.

پروانه یا فن (Fan)

جریان محوری پروانه‌ای

نوع پیاده سازی فن و زاویه پره ها، پروانه را به سه تیپ فورواد، بکوارد و رادیال(شعاعی) تقسیم می‌نماید. سیستم حوض هوا رسانی یا در واقع قسمت فن با اعمال فشار منفی یا مثبت، باعث تولید جریان هوای القایی می‌شود.

قسمت هوزینگ یا بخش حلزونی

سیستم هوزینگ وظیفه پشتیبانی از بخش فن و هدایت هوای مکش گردیده به سمت خارج را بر عهده دارد. هوزینگ به جهت ساختار حلزون شکل به قسمت حلزونی فن نیز مشهور است.

سیستم انتقال قدرت (کوپلینگ)

انتقال توان گشتاور مکانیکی موتور به پروانه، برعهده قسمت کوپلینگ است. شیوه انتقال قدرت اکثر اوقات به سه شیوه کوپل مستقیم، تسمه پولی و تسمه با اتصال به گیربکس صورت می‌پذیرد.

قطعات جانبی هواکش سانتریفیوژ

سیل مکانیکی یا یاتاقان

وظیفه نگهداری و بالابردن عمر شفت و موتور دستگاه را برعهده دارد. همینطور این قسمت به حفظ اجزا و قطعات اگزاست فن در قسمت هوزینگ هوارسانی کمک می‌کند. همینطور طراحی دایره‌ای باعث کاهش صدای تولیدی خواهد شد.

شبکه یا مجرای عبور هوا

این قسمت هدایت کننده جریان هوای القایی در فن اگزاست می‌باشد. همینطور پیاده سازی دایره‌ای برای مجرای عبور هوا باعث کاهش معیار افت فشار استاتیک می‌شود.

شاسی نگهدارنده دوبل (تقویتی)

قسمت آهنی شبیه حرف H که نگهدارنده اگزاست فن بر روی پشت بام یا بقیه نقاط می‌باشد.

لرزه گیر مکانیکی یا دسته موتور

همان‌طور که از اسمش پیداست، جهت کاهش صدا و لرزش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این قطعه را به عنوان دسته نگهدارنده موتور می‌نامند.

شرکت آذر ایستا تحت عنوان شرکت اجرا کننده اگزاست فن آماده مشاوره و راهنمایی شما درباره‌ی اجرا و استفاده از اگزاست فن می‌باشد. همینطور مجموعه آذر ایستا در بین انتخاب‌های مهندسین عزیز توانسته است در حوزه اجرای پوشش ضد حریق جزو سه اولویت نخست در کل کشور باشد. زیرا با بررسی کیفیت کار ارائه شده توسط شرکت و مقابسه آن با قیمت پوشش ضد حریق ارائه شده متوجه خواهید شد که ما در کار خود حرفه‌ای هستیم.

کاربرد اگزاست فن چیست؟

 • کاربرد در صنعت تهویه مطبوع
 • تهویه هوای پارکینگ (اگزاست فن پارکینگ)
 • کاربردی وسیع در صنعت پتروشیمی
 • تهویه هوای سرویس‌های بهداشتی
 • محل برش سنگ (کارخانه سنگ)
 • اتاق‌های مخصوص چوب بری، رنگ ریزی و پولیش
 • تهویه هوای زیرزمین، موتورخانه، آشپزخانه و رستوران
 • تخلیه هوای اتاق‌های ذوب فلزات (کوره)
 • صنعت‌های ساخت کاغذ و فولاد
 • تهویه هوای بیمار‌ستان و آزمایشگاه
 • تخلیه دود پارکینگ، محیط های آلوده، اتاق جوشکاری یا برشکاری

پیاده سازی و محاسبه اگزاست فن

آکسیال یا هواکش محوری چیست

او‌لین قدم برای پیاده سازی و احتساب اگزاست فن برای هر کاربری، چه صنعتی و چه غیر صنعتی، انتخاب نوع فن (فن آکسیال یا سانتریفیوژ)  می‌باشد. احتساب گنجایش هوادهی مطلوب با توجه به نوع کاربرد قدم دوم محسوب می‌شود. واحد سنجش هوادهی با دقت به نوع کاربری قادر است برمبنای متر مکعب در ساعت و پای در دقیقه محاسبه شود.

میزان فشار استاتیکی ثابت و متغیر به ویژه برای سیستم‌های سانتریفیوژ بکوارد از سایر فاکتور‌های اصلی برای انجام محاسبات اگزاست فن به شمار می‌رود. پیاده سازی اگزاست فن باید بر طبق نوع برق مصرفی (تک فاز یا سه فاز) انجام شود. قدرت موتور و تعداد دور آن در دقیقه یکی‌از دیگر عواملی می‌باشد که می‌بایست در هنگام پیاده سازی سیستم اگزاست به آن دقت کرد. در پایان تعیین سایز و تعداد تیغه پروانه بر معیار هوادهی اثر مستقیم دارد که البته توجه به این عامل در اگزاست فن پنجره‌ای و اکسیال از اهمیت بیشتری برخوردار است.

عامل‌های اثرگذار بر پیاده سازی اگزاست فن

شامل موارد زیر می‌باشد:

 • رطوبت نسبی دور و اطراف نصب 
 • میزان PH هوای در جریان یا این که اسیدی و بازی بودن محل نصب اگزاست فن 
 • میزان دمای جریان هوای القایی 
 • ابعاد و طول شبکه (جهت محاسبه کردن افت فشار ثابت و متغیر)
 • عدم احتراق و جرقه زدن موتور در وضعیت نامساعد (انتخاب دینام معتبر)
 • طراحی اگزاست فن با تیپ مطلوب فن (آکسیال، رادیال و سانتریفیوژ)
 • انتخاب محل مطلوب جهت نصب دستگاه

ساخت و تولید اگزاست فن

صنعتی

تولید و ساخت و پیاده سازی اگزاست فن طی فرایند مختفی نظیر جوشکاری، برشکاری و مواردی از این قبیل اجرا می‌شود. برای ساخت بدنه و قسمت حلزونی از ورق فولاد ST-37 استفاده می‌شود. جهت جلوگیری از خوردگی این بخش و افزایش مقاومت آن، رنگ الکترواستاتیک به عنوان پوشش بر روی ورق قرار می‌گیرد. در صورت تقاضای مشتری می‌توانیم گارد محافظ در بخش جلو و عقب با امکان تهیه زاویه در اختیار بگذاریم. شرکت آذر ایستا پدرام سازه تحت عنوان شرکت اجرا کننده اگزاست فن آماده مشاوره و راهنمایی شما درباره‌ی اجرا و استفاده از اگزاست فن می‌باشد.

محاسبه cfm اگزاست فن

CFM معیاری است که گردش جریان هوا را محاسبه می‌کند و در واقع مخفف عبارت Cubic Feet per Minute به معنای فوت مکعب در دقیقه است. این یک معیار است که با آن می‌توان توانایی اگزاست فن در خروج و تخلیه هوای محیط را برآرود کرد. حجم هوایی که اگزاست فن مورد انتخاب شما می‌تواند تهویه کند، معمولا بر مبنای واحد فوت مکعب در دقیقه (CFM) یا متر مکعب بر ساعت (m3/hr) سنجیده می‌شود.

به دلیل اینکه در محاسبات مربوط به اگزاست فن‌ها برای انتخاب و خریداری آن‌ها CFM واحد متداول‌تری است، شیوه محاسبه cfm اگزاست فن را در این جا ذکر می‌کنیم.

برای حساب کردن CFM یا جریان هوایی که لازم است اگزاست فن داشته باشد، از یک فرمول استفاده می‌کنیم. در این فرمول، با ضرب مساحت کف فضای مورد نظر برای نصب اگزاست فن در ارتفاع سقف تا کف، حجم اتاق بدست می‌آید. دقت داشته باشید که مساحت و ارتفاع باید برحسب فوت اندازه گرفته شوند تا حجم فضا برحسب فوت مکعب بدست آید. سپس حجم اتاق در ACH ضرب شده و سپس در عدد 60 تقسیم می‌شود تا جریان هوا بر حسب دقیقه به‌دست آید. فرمول کلی به شرح زیر است:

CFM = مساحت کف فضا × ارتفاع سقف (فوت) × ACH / 60

سوالات متداول درباره اگزاست فن

اگزاست فن چیست؟

اگزاست فن یا هواکش از جمله تاسیسات سیکل گردش هوا است که بوسیله القای نیروی گریز از مرکز بوسیله اگزاست فن و مدل پیاده سازی فن موجب تصویه هوا می‌شود.


اگزاست فن در چه مکان‌هایی کاربرد دارد؟

معمولا در مجموعه‌های تولیدی، گلخانه‌ها، مجموعه‌های رشد و نگهداری دام و طیور و هر فضای بسته دیگری، جهت تهویه هوا از فن استفاده می‌گردد.


اگزاست فن چند نوع دارد؟

انواع اگزاست فن شامل سانتریفیوژ، آکسیال، رادیال، پشت بامی، سقفی و قارچی می‌باشد که در این صفحه به طور کامل به تشریح آنها پرداختیم.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

9 دیدگاه. دیدگاه تازه ای بنویسید

 • سلام، قیمت اگزاست فن پشت بامی چقدره و اینکه چطور باید اون رو نصب کنم؟ شما فقط فروش دارین یا نصبش رو هم انجام میدین؟ اگر بله، هزینش چقدره؟

  پاسخ
  • علیرضا ادیب نیا
   2023-07-31 2:13 ب.ظ

   سلام بابت تمامی این موارد با پشتیبانی تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

   پاسخ
 • شهریار
  2023-05-30 1:45 ب.ظ

  برای یک کارگاه 200 متری چطور باید اگزاست فن انتخاب کنم؟

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2023-06-05 2:38 ب.ظ

   سلام، برای تعیین نوع اگزاست فن مناسب شما، باید محل موردنظر بررسی شود. با پشتیبانی آذر ایستا تماس بگیرید تا راهنمایی شوید.

   پاسخ
 • افسانه عاصم
  2023-04-05 5:11 ق.ظ

  ایا میتوانم در سقف کاذب واحدم یک اگزوز فن قوی با صدای کم بگذارم که هوای نا مطبوع پارکینگ و اطراف برج را از واحد من دور کند

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2023-04-25 9:50 ق.ظ

   سلام، این موضوع باید توسط کارشناس بررسی بشه، میتونید از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

   پاسخ
 • سلام برای تهویه یک پارکینگ طبقاتی باید از چه فنی استفاده کنم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید

  پاسخ
  • تیم محتوا
   2023-03-15 10:36 ق.ظ

   سلام و درود، انواع اگزاست فن ها میتونن برای شما مناسب باشن. بستگی به متراژ محل و مقدار هزینه‌ای که میخواید بکنید داره

   پاسخ
 • شهرزادی
  2022-09-24 1:40 ب.ظ

  مطلب مفیدی بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up