انواع اگزاست فن مکنده و کاربرد هر کدام

انواع اگزاست فن مکنده | آذر ایستا بنا

انواع اگزاست فن مکنده و کاربرد هر کدام

()

اگزاست فن وظیفه اصلی تخلیه هوا از محیطی به فضای دیگر و یا این که ایجاد تهویه در جریان هوای یک محل خاص را برعهده دارد که در دو تیپ مکنده و دمنده ساخته و عرضه می‌گردد. در این مقاله به توضیح کلی درباره‌ی فن مکنده می‌پردازیم.

در کاربری‌های صنعتی و خانگی که امروزه در سرتاسر دنیا از اگزاست فن به کارگیری می‌گردد بیشتر از فن مکنده برای تبادل و انتقال هوا (هوای گرم، هوای نامطلوب و سمی) به کارگیری می‌گردد. این بدان معناست که خارج کردن هوا به وسیله اگزاست فن مکنده الویت بیشتری نسب به وارد کردن هوا (هوای تازه و مطبوع) بوسیله ساپلای فن دمنده (Supply Fan) دارد.

انواع اگزاست فن مکنده

همان طور که می‌دانید اگزاست فن متعلق به نوع پروانه و مدل تیغه‌های بکار رفته در آن در انواع مختلفی گروه بندی می‌گردد. در واقع براساس صورت ظاهری نوع پره و تیغه بکار رفته در پروانه، اگزاست فن در انواع زیر تقسیم بندی می‌گردد.

 • اگزاست فن مکنده فوروارد (Forward)
 • اگزاست فن مکنده بکوارد (Backward)
 • اگزاست فن مکنده رادیال (Radial)
 • اگزاست فن مکنده بکوارد ایرفویل (Air Foil)

پروانه فوروارد در اگزاست فن مکنده

پروانه اگزاست فن مکنده سانتریفیوژ فوروارد نسبت به پروانه فن مکنده بکوارد دارای تیغه‌های بیشتری است. تیغه‌های خم به جلو صدای بسیار کمتری نسبت به سایر تیغه‌ها ایجاد می‌نمایند. در این مدل از اگزاست فن مکنده تیغه‌های پروانه دارای انحنای سمت جلو و در جهت چرخش پروانه می‌باشند.

فن سانتریفیوژ چه انواعی دارد؟ | آذر ایستا بنا

اگزاست فن مکنده فوروارد به جهت حساسیت بالایی که نسب به ذرات جامد معلق در هوا دارد برای انتقال هوای تمیز به کار گرفته می‌شود. این نوع اگزاست فن مکنده دارای صدای تولیدی کمی می‌باشد و مناسب نصب در درون فضا نیز می‌باشد.

اگزاست فن مکنده فوروارد به جهت داشتن تیغه‌های بیشتر نسبت به بقیه این مشکل را دارد که زود تر مستهلک گردد. بازدهی این نوع اگزاست فن مکنده کم و نزدیک به 55  تا 65 است. از اگزاست فن مکنده فوروارد برای ایجاد دبی پایین و ایجاد افت فشار پایین به کار گیری می‌شود.

پروانه بکوارد در اگزاست فن مکنده

اگزاست فن مکنده‌های بکوارد به طور یک استوانه هستند. تیغه‌های پروانه در آن به طور محدب است. که انحنای آنها بر خلاف جهت گردش پروانه می‌باشند. دمنده‌های کوچکتر به جای تیغه محدبی شکل دارای تیغه شیبدار می‌باشند که دارای انحنا نمی‌باشند.

این نوع از اگزاست فن مکنده برای ساخت جریان هوا با سرعت و فشار فراتر مورد به کارگیری قرار می‌گیرند. این نوع اگزاست فن مکنده دارای بازده فراتر نسب به نوع فوروارد و شعاعی است. برای مصارف با کارکردهای انرژی زیاد نسبت نوع دیگر اگزاست فن مکنده صرفه اقتصادی بیشتری دارند.

اگزاست فن مکنده شعاعی (رادیال)

در این اگزاست فن مکنده تیغه به طور مستقیم و بدون انحنا می‌باشند و به همین دلیل دارای کمترین حساسیت به گرد و غبار نسبت به سایر اگزاست فن مکنده می‌باشند. پره‌های شعاعی بیشترین افت فشار استاتیکی را ایجاد می‌کنند که این سبب کاهش چشمگیر بازده در اگزاست فن مکنده می‌شود. این نوع اگزاست فن مکنده برای انتقال و جابجایی ذرات به کار می‌رود. اگزاست فن مکنده شعاعی برای فشار بالا و دبی کم مورد به کار گیری قرار می‌گیرد و صدای زیادی نیز ایجاد می‌کند.

اگزاست فن مکنده بکوارد ایرفویلی

این نوع اگزاست فن مکنده به عبارتی نوع بکوارد است که دارای تیغه مشابه ایرفویل می‌باشد. این اگزاست فن مکنده دارای بیشترین بازده و کمترین صدای تولیدی می‌باشد. همینطور از آن برای ایجاد دبی بالا به کارگیری می‌گردد. این نوع اگزاست فن مکنده به جهت داشتن زاویه کم تماس پره برای کاربری‌های شیمیایی و خورنده مطلوب نیست و به جای آن می‌بایست از اگزاست فن مکنده بکوارد ساده بهره مند شد.

انتخاب اگزاست فن مکنده

این دستگاه‌ها را با خصوصیت‌های اختصاصی و خاص آن می‌شناسند. این جزئیات شامل خصوصیات فنی دستگاه‌ها می‌باشد. در واقعیت با تکیه بر ویژگی‌ها فنی اگزاست فن می‌توان شایسته‌ترین نوع آن را برای تهویه ساختمان خریداری کرد. تعیین امکانات اگزاست فن برای نصب در ساختمان از یک مکان تا جای دیگر متفاوت است. بسته به این که میزان آلاینده‌ها، گرد و غبار، چربی ها، دود و ذرات آویزان در مکان چقدر باشد، از اگزاست فن با توان تهویه گوناگون می‌بایست بهره مند شد.

به احتمال زیاد عوامل متفاوت دیگری وجود دارد که به شما در تصمیم گیری درست برای خرید اگزاست فن مکنده کمک می‌نماید. با رسیدگی مهمترین مختصات و خصوصیت‌هایی که برای ساخت این امکانات به کار رفته می‌باشد به راحتی می‌توانید خرید مطمئن داشته باشید.

عملکرد اگزاست فن

parking-fan
نمونه‌ای از تهویه پارکینگ

این دستگاه‌ها با امکان مکش هوا اگر چه از لحاظ ساختاری بسیار ساده می‌باشد ولی از لحاظ عملکرد در درجه بالای اهمیت جای دارد. مزایای نصب و به کارگیری از انواع تجهیزات مکنده هوا و تهویه مطبوع امروزه بر کسی پوشیده نیست. به این ترتیب با دقت به طیف پهناوری از موارد کاربردی که این دستگاه‌ها ارائه می‌دهند، قیمت آن‌ها نیز مختلف خواهد بود.

کاربرد اگزاست فن مکنده

 1. برطرف کردن بوهای نامطبوع
 2. برطرف کردن بخار و رطوبت

مزیت اگزاست فن برای ساختمان ها

نصب و به کارگیری از دستگاه اگزاست فن هنگامی اهمیت بیشتری پیدا می‌نماید که مشکلات ناشی از رطوبت یا این که دمای زیاد، بوی نامطبوع، ایجاد بخار، حجم مشخصی از هوای داغ و غیره برای یک جای خاص تولید گردد. شاید بارها با این وضعیت مواجه شده‌اید که در آپارتمان در بخش آشپزخانه، حمام، اتاق لباسشویی، سونا یا این که انباری، هوای اطراف در وضعیت خاص، غیر قابل تحمل می‌گردد.

برای تهویه این مکان‌ها به تجهیزات قوی یا این که دستگاه‌هایی با ابعاد بزرگ نیاز نیست. فقط با استفاده از امکانات اگزاست فن مکنده که بر روی سقف یا کناره دیوار نزدیک سقف نصب می‌گردند، می‌توان از روش عمل موتور الکتریکی، هوای آلوده را به سمت خارج هدایت کرد.

بعضی دیگر از کاربردهای اگزاست فن

 • هتل‌ها
 • مکان‌های مذهبی
 • تالارها
 • پاساژها
 • سالنهای کنفرانس
 • تولیدی‌ها
 • آرایشگاه‌ها
 • فروشگاه‌ها
 • دفاتراداری و…

اگزاست فن مکنده می‌بایست گنجایش تهویه مناسبی داشته باشد. امکانات اگزاست فن، حجم مشخصی از جریان هوا را به ازای فوت مکعب در دقیقه یا متر مکعب در هر ساعت به جریان می‌اندازند. ظرفیت تهویه اگزاست فن مبتنی بر همین تعریف، اندازه گیری می‌گردد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.