فن سانتریفیوژ چه انواعی دارد؟ کاربرد آنها چیست؟

فن سانتریفیوژ چه انواعی دارد؟ | آذر ایستا بنا

فن سانتریفیوژ چه انواعی دارد؟ کاربرد آنها چیست؟

()

به صورت کلی هواکش سانتریفیوژ موتوری بوده که هوا یا این که گاز را جابجا می‌کند. این فن‌ها هوایی که به درون کشیده را با زاویه 90 درجه به سمت خارج هدایت می‌کنند. پره‌های تعبیه شده در این نوع فن‌ها سبب افزایش انرژی جنبشی گردیده که همین امر منجر به ایجاد فشار زیاد می‌گردد.

Centrifugal fan در مقایسه با فن‌های محوری (فن آکسیال) از حجم هوای خروجی کمتری برخوردار بوده و البته دارای فشار بیشتری می‌باشد که هوای با ثبات تری تولید می‌کند. عمده‌ترین تفاوت این فن‌ها در اندازه و نوع پروانه آن‌ها می‌باشد.

اجزای تشکیل دهنده فن‌های سانتریفیوژ

هواکش‌های گریز از مرکز دربرگیرنده سه قسمت مهم می‌باشند که عبارتند از

 1. پروانه
 2. موتور
 3. حلزونی

پروانه که بخش مهم فن سانتریفیوژ است حامل حلزونی می‌باشد و سبب شده تا هوا در درون حلزونی به جریان افتاده و از داخل فضا به خارج برود. مطرح‌ترین وظیفه موتور این بوده که انرژی مورد نیاز برای به حرکت در آوردن پروانه را تولید نماید. حلزونی هم سبب شده تا هوا مجدد به درون فضا برنگردد و از فضا به طور کامل خارج شود.

اگزاست-فن

انواع فن‌های سانتریفیوژ

 • فنسانتریفیوژ فوروارد
 • فنسانتریفیوژ بکوارد
 • فنسانتریفیوژ ایرفویل
 • فنسانتریفیوژ پروانه شعاعی

فن سانتریفیوژ فوروارد

انحنای پره در راستای گردش پروانه می‌باشد. این فن‌ها از سرعت دورانی پایینی بهره مند می‌باشند که موجب کاهش صدا در این مدل می‌شود. اندازه این مدل فن سانترفیوژ در مقایسه با بقیه فن ها کوچک تر بوده و بازدهی کمتری (حدود 55 تا 65 درصد) دارد. این مدل هواکش‌ها اکثر اوقات در سیستم‌های گرمایش، تهویه و هواساز کاربرد دارند.

در مواقعی که دبی کم تا میانگین در فشار پایین نیاز است، کاربرد دارند. از آنجایی که دبی خروجی این فن به سادگی قابل تنظیم نیست، لذا در مواقعی که نیاز به کنترل دقیق دبی وجود دارد گزینه استفاده قرار نمی‌گیرند.

فن سانتریفیوژ بکوارد

انحنای پره در خلاف جهت حرکت پروانه است. این سبک بازدهی بیشتری نسبت به هواکش‌های فورواد و پروانه شعاعی دارند. اکثر وقت‌ها نشان دادند که در دبی بالا افت کارایی دارند. این مدل نیز مانند فن‌های فوروارد در سیستم‌های گرمایش، تهویه و هواساز استخر کاربرد دارند. در مواقعی که به جهت خوردگی و سایش قابلیت استفاده از پروانه‌های ایرفویل وجود نداشته باشد از این مدل استفاده می‌کنند.

فن سانتریفیوژ ایرفویل

فن‌های سانتریفیوژ ایرفویل به جهت مدل پیاده سازی پره‌های خود بیشترین بازدهی را بین فن‌های سانتریفیوژ دارند. زاویه برخورد باله با جریان هوا (سیال) کم می‌باشد. به جهت استحکام مکانیکی بالای این سبک فن‌ها قابلیت ویژه‌ای در ساخت فشارهای بالا دارند. اکثر اوقات در مواقعی که هوا الودگی ندارد استفاده می‌گردد. به جهت خواص این فن‌ها در عدم اجبار اضافه بار بر الکتروموتور، غالبا در مواقعی که دبی بالا لازم است به کار می‌روند.

فن سانتریفیوژ پروانه شعاعی

این مدل فن‌ها بدلیل پوشش خوب پره‌ها مقاوت در قبال خورندگی و فرسایش را به طور چشم گیری ارتقاء می‌دهند. دارای کارایی مطمئن و با صرفه حتی در لرزش‌های ناشی از شرایط واماندگی می‌باشند. اکثر اوقات برای مصارف با دبی پایین تا میانگین در فشار بالا مطلوب هستند. به جهت فشار بالایی که ایجاد می‌کنند می‌توانند هوا را با ذرات درشت، گرد و غبار، براده‌های چوب یا این که آهن به راحتی جا به جا نمایند.

کاربرد فن سانتریفیوژ

هواکش و فن از دیرباز تا کنون از اجزای جدا نشدنی هر فضا یا ساختمان در بسته‌ای بودند. چون با گذر زمان هوای درون یک مکان در بسته قابل استفاده نمی‌باشد و مستلزم آن است تا تهویه صورت بگیرد تا بتوان از وقت گذراندن در آن فضای در بسته بهترین استفاده را برد.

فن‌ها و هواکش‌ها انواع مختلفی داشته‌اند که با دقت به نیاز از آن به کار گیری می‌شوند. یکی از فن‌هایی که در صنعت‌های گوناگون مورد به کار گیری قرار می‌گیرد، فن سانتریفیوژ یا این که فن گریز از مرکز می‌باشد. یک فن سانتریفیوژ معمولاً برای اماکن همگانی که نیاز به تهویه مطبوع هوا دارند به کار گرفته می‌شود. برای مثال سیستم تهویه اشپزخانه صنعتی، درمانگاه ها، کارگاه ها، شرکت‌ها و…

fan 2

همینطور ممکن بوده این موارد را در محیط‌های تجاری مانند کارواش خود کار نیز مشاهده کنید که بعد از اتمام شستشو، فن‌های بزرگ صرفا در چند ثانیه ماشین شما را خشک می‌نمایند. همینطور از این فن‌ها در ایرواشرها نیز به کارگیری می‌شود.

مزایای فن سانتریفیوژ

فن سانتریفیوژ مزایای بسیاری را داراست که در این قسمت به چند مورد از آن اشاره می‌کنیم.

 1. فن سانتریفیوژ یا این که گریز از مرکز دوام بیشتری نسبت به باقی فن‌ها دارند و در فضا‌هایی که فرسایش و خوردگی وجود دارد خوب کار می‌کند.
 2. نگهداری این فن‌ها بسیار ساده بوده و به راحتی تمیز شده و تعمیر و محافظت روزمره آنان راحت است.
 3. حرفه‌های سانتریفیوژ از انعطاف پذیری بسیار بالایی بهره مندند و می‌توانند چندین حالت هوا از جمله مرطوب، خشک را تهویه و ترکیب نمایند.
 4. فن‌های گریز از مرکز با ابعاد و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌گردند که کاربرد متنوعی دارند.

تیم تولید محتوای شرکت آذر ایستا پدرام سازه بابت مطالعه این نوشته‌ی علمی از شما سپاسگزار است. همچنین یادآور می‌شود اگر قصد اطلاع از قیمت پوشش ضد حریق یا دیگر تجهیزات را دارید از طریق همین سایت اقدام نمایید. این مجموعه با چندین سال سابقه درخشان در زمینه اجرای پوشش ضد حریق و فروش دیگر امکانات مورد نیاز یک سازه‌ی مدرن، خدمت رسان مشتریان عزیز می‌باشد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.