اقدامات لازم هنگام ایجاد حریق در مترو و قطار

اقدامات لازم هنگام ایجاد حریق در مترو و قطار

اقدامات لازم هنگام ایجاد حریق در مترو و قطار

()

آتش یک فاجعه و رویدادی است که باید قبل از وقوع آن آماده شود، بنابراین هنگام وقوع آن راحت‌تر می‌توان با واکنشی مؤثر از نجات جان و مال اطمینان حاصل کرد. در اکثر مواقع و موارد استفاده از نکات ایمنی – مراقبت صحیح باعث افزایش ایمنی خانه و افراد ساکن در آن در برابر آتش سوزی شده و حتی از بروز آتش سوزی و آتش سوزی جلوگیری می‌کند.

اهمیت پوشش ضد حریق

نصب و ساخت سیستم هشدار دهنده و همچنین اجرای اقدامات فنی یکی از ارکان اصلی نصب امنیت در ساختمان می‌باشد. در واقع در هر خانه‌ای بخش‌ها و چیزهایی وجود داشته که می‌تواند بسوزد و آتش بگیرد، البته میزان خطر متفاوت و در همه مناطق و مناطق احتمال آتش سوزی و گسترش آتش متفاوت است.

یکی از دیگر تمهیدات لازم برای جلوگیری از خسارات ناشی از حریق که در ابتدای ساخت سازه انجام می‌گردد، استفاده از پوشش ضد حریق است که گروه آذر ایستا پدرام سازه در اجرای این پوشش سالها تجربه و فعالیت مفیدی داشته است.

آتش سوزی در مترو

جابجایی روزانه نزدیک به 3 میلیون نفر در تهران با مترو و توسعه در حوزه فرهنگی و امکاناتی با هدف افزایش سریع این تعداد به 5 میلیون نفر در روز و توسعه مترو در شهرهای بزرگ مانند کرج، مشهد، شیراز، اصفهان، اهواز و غیره از جمله مواردی است که اهمیت امنیت در این فضاها را بیش از پیش نشان می‌دهد.

یکی از تهدیدات عمده مترو را می‌توان آتش سوزی در این مکان‌ها نام برد که دلیل آن سختی دسترسی به این مکان‌ها در زمان امداد و نجات و مشکل بودن بحث اطفای حریق در این مکان‌ها در صورت بروز حادثه می‌باشد. آتش سوزی در مترو از جمله مواردی است که علیرغم پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه ایمنی فضاهای زیرزمینی در دنیا، در دهه اخیر بسیار و بعضا ظالمانه اتفاق افتاده است.

با توجه به مطالعات انجام شده در سایر کشورها و تجربیات کشورهای مختلف در زمینه‌های مربوطه و اطلاعات موجود، با توجه به ماهیت سیستم ایمنی و اطفاء حریق در منطقه، می‌توان راهکارهایی را برای کاهش خطر آتش سوزی به شرح زیر ارائه کرد.

اقدامات لازم در هنگام حریق در مترو

 • ایزوله واقعی سیستم برق رسانی عامل اصلی آتش سوزی‌های گزارش شده در متروهای نقاط مختلف جهان است
 • نظارت بر امنیت مترو و ایستگاه‌ها با پایش تجهیزات خطرناک در هنگام آتش سوزی برای جلوگیری از خسارات مالی بیشتر و تقویت تاثیر فاجعه
 • در هر ایستگاه برای اطفای اول آتش سوزی احتمالی یک منبع آب بالا با وسیله هشدار دهنده مخصوص خالی بودن منبع ایجاد کنید
 • نصب بوستر پمپ در محل لوله اطفای حریق تعبیه شده در مترو جهت تنظیم فشار آب در هنگام اطفاء حریق
 • بازرسی منظم و دوره‌ای (مثلا ماهی یکبار) از ایستگاه آتش نشانی محلی در امور مربوط به تجهیزات اطفای حریق در مترو با هدف اطمینان از عملکرد آنها و داشتن نقشه ایستگاه و راه دسترسی آسان به آن، مخصوصا امدادگران
 • مواد اشتعال زا از خطوط، ایستگاه ها، واگن‌ها و به ویژه در کابین راننده خارج می‌شود.
 • برگزاری کلاس‌های آموزشی برای رانندگان در زمینه شناسایی خطرات احتمالی در مترو و ارائه اطلاعات کافی در زمینه شناسایی آنها با علائم غیرعادی که ممکن است در جاده با آنها مواجه شود
 • برگزاری کلاس‌های آموزشی و ویژه کارکنان بخش HSE در مترو
 • نصب بهترین سیستم امنیتی در منبع تغذیه متصل به گاری
 • گسترش قسمت خروجی مترو به عنوان بخشی از علت وزش باد و تخلیه سریعتر مردم
 • نصب و تکمیل هواکش‌های بین تونلی و اجرای آنها در کلیه تونل‌ها و خطوط مترو
 • انجام فعالیت‌های ماهانه و سالانه برای آمادگی و هماهنگی بیشتر بین نیروهای امنیتی مترو و آتش نشانی
 • نظارت و کنترل بر انجام وظایف محوله در زمینه بررسی و تکمیل لیست کنترل امنیت شخصی توسط پرسنل HSE با هدف حفاظت از این سایت‌ها از خطرات احتمالی

اقدامات لازم در هنگام حریق در قطارهای شهری

کپسول آتش نشانی یکی از مواردی است که برای استفاده شخصی در هنگام اطفای حریق مورد نیاز است و جزء اقداماتی است که باید رعایت شود. این اقدامات و ابزار دستی شامل انواع کپسول‌ها، ایستگاه‌های خرطومی، شیرآلات و غیره می‌باشد. آتش نشانان نقش مهم و برجسته‌ای در این سیستم دارند و پرسنل آتش نشانی از آن برای نظارت و اطفای حریق استفاده می‌کنند.

یکی از نکات مهم تجهیزات قابل حمل مانند کپسول آتش نشانی برای اطفای حریق در مرحله اول و کاهش خطر تلفات بسیار مفید هستند. مغز انسان طبیعی است زمانی که با احساس خطر، یک پاسخ طبیعی در بدن رخ می‌دهد مات و مبهوت، حرکت نکردن، ترس و لرز،  جیغ زدن، این عوامل کاملا طبیعی هستند.

همیشه سعی کنید از نظر ذهنی نه تنها برای آتش، بلکه برای هر احتمالی آماده باشید. به این ترتیب با آرامش و منطق بیشتری با مسائل برخورد می‌کنید. اگر در مکانی هستید که شعله‌های آتش زیاد است، بلافاصله دهان و بینی خود را بپوشانید تا از ورود دود به ریه ها جلوگیری کنید.

اگر در محیط عمومی هستید، به تابلوهای خروجی روی دیوارها توجه کنید. اگر کپسول آتش نشانی دارید و می‌دانید چگونه از آن استفاده کنید، فورا شروع به پاکسازی جاده کنید. اگر قصد عبور از آتش را دارید، می توانید با یک پتوی خیس به سرعت از آن عبور کنید.

علت از تهیه این مقاله بسیار مهم توسط تیم تولید محتوای آذر ایستا پدرام سازه، افزایش آگاهی عمومی جامعه بوده و امیدوار است که نقش خود را در فرهنگ سازی  آموزش عمومی مردم ایفا کرده باشد. این مجموعه با بهره گیری از کارشناسان مجرب و متعهد کارنامه‌ی درخشانی در زمینه اجرای پوشش ضد حریق و دیگر تمهیدات مربوطه دارد.

نظر شما درباره این مطلب چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

اولین نفر شما هستید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.